Ogon kota – do czego służy?

Od zarania dziejów ogon kota jest nieodłącznym elementem jego plastycznego, majestatycznego odwzorowania. Koty dumnie prężyły swoje ogony na egipskich hieroglifach i papirusach. Dumnie wyprostowany, czasem leżący wzdłuż ciała, ale zawsze niezmiennie towarzyszący– ogon!

Niby prosta sprawa. Normalna część ciała, w którą wyposażona jest większość zwierząt. Jednak dla kota ogon to coś więcej niż tylko ostatni odcinek ciała. Rola kociego ogona jest olbrzymia, a narząd ten pełni różne, nierzadko kluczowe, funkcje.

Ogon kota, czyli naturalny stabilizator równowagi

Najważniejszą rolą kociego ogona jest jego udział w utrzymaniu równowagi. Na pewno każdy nie raz podziwiał grację, z jaką przechadzają się te dostojne zwierzęta po parkanie, wystającym wąskim gzymsie czy po górnej krawędzi skrzydeł drzwiowych. Bez poczucia najmniejszego lęku, z olbrzymią pewnością siebie – poruszają się, jakby spacerowały po szerokim deptaku.

To właśnie ogon i umiejętne balansowanie nim sprawiają, że środek ciężkości kociego ciała utrzymywany jest z najwyższą precyzją w odpowiednim punkcie. Podczas skoków, w trakcie polowania czy przemieszczania się, ogon stanowi rodzaj przeciwwagi dla ułożenia łap. Podczas zawracania w trakcie zabawy, polowań lub ucieczki, sprawne manewrowanie kocim ogonem pozwala na utrzymanie optymalnej sylwetki, niwelując wpływ sił zewnętrznych.

Koci ogon powie Ci prawdę o emocjach

Rola kociego ogona na tym się nie kończy. Bardzo istotna jest także funkcja komunikacyjna tego narządu. Trudno powiedzieć, czy celowo, czy bezwiednie, ale odpowiednio ustawiając ogon, koty przekazują między sobą i między osobnikami różnych gatunków cenne informacje dotyczące swego samopoczucia.

Samopoczucie neutralne

Ogon ułożony poziomo, opuszczony do połowy, świadczy o neutralnym nastawieniu kota. Zwierzę jest wtedy odprężone i zrelaksowane.

Pełne skupienie i zadowolenie

Ogon postawiony pionowo do góry, z lekko drgającą końcówką, zdradza zainteresowanie i skupienie kota. Bardzo często taką prezencję ogona można zauważyć, gdy kot obserwuje przez okno ptaki lub rybki w akwarium.

Gdy ogon jest podniesiony, z lekko zagiętym haczykiem na końcu, może to świadczyć o zadowoleniu i dobrym humorze zwierzęcia. Wyprężony, z szybko poruszającą się końcówką ogona, najczęściej świadczy o radości, na przykład z powodu przyjścia wyczekiwanej osoby, zazwyczaj opiekuna.

Nie podchodź do mnie bliżej

Z kolei, gdy kot owija ogon wokół ciała, daje nam w ten sposób do zrozumienia, że nie życzy sobie bliższego kontaktu, najprawdopodobniej dlatego, że się boi. Jeśli zlekceważymy ten sygnał, kot może się zirytować i rozdrażnić. Wtedy jego ogon będzie się wolno poruszał, niczym ruchy węża.

Gdy kot zacznie swoim ogonem szybko i rytmicznie uderzać na boki, wtedy należy spodziewać się z jego strony gwałtownej reakcji, najprawdopodobniej ataku. Lepiej zejść mu wtedy z drogi.

Boję się i będę atakował

Gdy kot się boi, wtedy jego ogon będzie postawiony do pionu i nastroszony, a wygięcie takiego najeżonego ogona w pałąk sugeruje złość i możliwość wystąpienia zbliżającego się ataku ze strony kota. Gdy nie widzimy kociego ogona, bo jest on schowany pomiędzy kocimi nogami, w ten sposób okazywane są uległość i podporządkowanie.

Jeśli uda nam się przyłapać śpiącego kota, wtedy jego ogon, którym owija się wokół ciała, komunikuje, że zwierzę nie życzy sobie, aby opiekun przerywał mu błogi sen. U właścicieli puchatych ogonów (na przykład koty rasy Maine Coon czy koty norweskie leśne) dodatkowo pełni on funkcję przyjemnej, ciepłej derki, którą kot otula się do snu.

Czy kot może żyć bez ogona?

Mimo że koty nieodzownie kojarzą się nam z pięknymi ogonami, trzeba oddać rację, że są na świecie koty, które nie posiadają ogonów. Są to przypadki, kiedy w toku niefortunnych zdarzeń ogon został albo uszkodzony i musiał ulec amputacji przez lekarza weterynarii. Czasem ogon po prostu nie wyrósł i stanowi wadę budowy kociego organizmu. W zależności od przypadku, amputacja ogona może dotyczyć jedynie koniuszka lub jego połowy. Czasami jednak koniecznym może okazać się całkowita amputacja, u jego nasady.

Zawsze jednak zabieg amputacji ogona dyktowany jest dobrem zwierzęcia, a zakres zabiegu uzależniony jest od stopnia uszkodzenia tej części ciała. Zazwyczaj po takiej operacji komfort funkcjonowania kota się nie pogarsza, jednak, z uwagi na rolę ogona w kocim życiu, wskazane jest niewypuszczanie kota na zewnątrz.

Bobtaile, czyli rasa bez kotów bez ogona

Grzechem byłoby nie wspomnieć o bobtailach, czyli o grupie ras kotów, które… nie posiadają ogonów lub są one silnie zredukowane na skutek prac hodowlanych. Długość kociego ogona uzależniona jest od liczby kręgów ogonowych w kręgosłupie, których jest od 14 do 28.

Koty ras bezogonowych mają silnie zredukowaną liczbę kręgów ogonowych. Maksymalna ich liczba wynosi 3. Słownie i literalnie: trzy. Tego typu ras kotów jest kilka na świecie. Nie są one bardzo popularne – najpowszechniejsze wśród nich, to koty z wyspy Man, czyli koty Manx.

Jest kilka ciekawych teorii na temat pochodzenia tych kotów: niektóre mniej, inne bardziej fantastyczne.

Przeczytaj także: Kot bez sierści. Czy sfinks wymaga specjalnej opieki

Kot bez ogona, to jak król bez korony

Osobiście uważam, że kot ogon mieć powinien. Gdyby koty chodziły bez ogonów, fragment książki Lewisa Carrolla, pt.: Alicja w Krainie Czarów „…kot znika bardzo powoli, zaczynając od ogona, a kończąc na uśmiechu…” musiałby brzmieć: „…kot znika powoli, zaczynając od pupy…” a to budzi już pewne niekorzystne konotacje estetyczne.

Niestety, u bobtaili, w parze z brakiem ogona, często idą pewne wady: kręgosłupa lub miednicy, co sprawia, że należy się zastanowić nad hodowaniem tych ras i powielaniem osobników bez ogona.

Skoro już egipskie hieroglify ukazywały nam koty w towarzystwie ogona, a jak wiemy – w starożytnym Egipcie koty cieszyły się najwyższym szacunkiem, to może warto pozostawić kotu ogon na dobre i cieszyć się jego pięknem.

3898

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij