Oddam kota w dobre ręce, czyli jak szukać domu dla kota?

Czasami w życiu bywa tak, że nawet kiedy bardzo chcemy, nie możemy zatrzymać przy sobie naszego zwierzęcia. Powody bywają różne, a często podjęcie decyzji o oddaniu kota jest dla opiekuna bardzo trudne. W takiej sytuacji najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego domu dla kota. Na co zwrócić uwagę, szukając nowej rodziny i organizując adopcję kota? Podpowiadamy w artykule.

W Internecie często można natrafić na ogłoszenia „Oddam kota w dobre ręce”. W większości autorzy takich publikacji są krytykowani przez innych użytkowników. Zarzuca się im brak odpowiedzialności czy empatii. Jednak każdy krytykujący powinien spróbować postawić się w sytuacji osoby, która oddaje swoje ukochane zwierzę. Takie decyzje są niekiedy podejmowane w dramatycznych okolicznościach.

Przyczynami mogą być: choroba, problemy osobiste, przeprowadzka, uczulenie. Czasami powodem jest niespodziewany miot kotki. Jeśli jej opiekunowie nie są w stanie zająć się kociętami, muszą znaleźć im inne rodziny. Szukanie nowego domu dla kota to często trudna, ale bardzo odpowiedzialna decyzja. Warto ją docenić, ponieważ wielu ludzi nie podejmuje tego trudu i po prostu porzuca zwierzęta. Stanąłeś w obliczu tego wyzwania i chcesz oddać kota w dobre ręce? W artykule opowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego opiekuna.

Przede wszystkim: dobre ogłoszenie

Poszukiwania nowego domu dla kota należy rozpocząć od stworzenia odpowiedniego ogłoszenia adopcyjnego. Musi zawierać takie informacje, jak: wiek kota, waga, opis charakteru zwierzęcia, jego przyzwyczajeń, ewentualnych problemów behawioralnych czy chorób. Nie można zapomnieć o dodaniu zdjęć czworonoga.

Dzięki dokładnemu opisowi szybciej znajdziesz nowy dom dla kota. Podczas adopcji niezwykle istotne jest odpowiednie dopasowanie właścicieli i ich przyszłego czworonoga. Pozwoli to uniknąć rozczarowań i zwrotów z adopcji, które niestety czasami się zdarzają.

Adopcja kota – tylko sprawdzony opiekun

Jeżeli ważne jest dla Ciebie dobro czworonoga, musisz dokładnie zweryfikować każdą osobę zainteresowaną adopcją kota. Nie istnieje jeden wzór „idealnego procesu adopcyjnego”. Wszystko zależy od tego, jak wyobrażasz sobie przyszły dom Twojego zwierzęcia. Na początek możesz wypisać listę rzeczy, które są dla Ciebie istotne. Taki spis pomoże Ci zdecydować, z kim chcesz się spotkać, aby zapoznać go z kotem. Możesz je nawet spisać w formie umowy. Należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach.

  • Odpowiednie warunki

Upewnij się, że dana osoba ma odpowiednie warunki do przyjęcia kota. Najważniejsze jest skompletowanie wyprawki i zapewnienie czworonogowi karmy, którą jadł do tej pory. Koty potrafią mocno wybrzydzać przy jedzeniu, a stres związany ze zmianą miejsca może tylko pogłębić problem. W przypadku wyprawki warto przyszłym opiekunom przekazać posłanie albo drapak, z którego kot korzystał wcześniej. Znajomy zapach w nowym domu zadziała na zwierzę uspokajająco.

  • Świadomy opiekun

Rozmawiając z osobą zainteresowaną adopcją, warto sprawdzić jego wiedzę dotyczącą behawioru kotów. Czy wie, co może oznaczać sikanie poza kuwetą (np. choroba, nadmiar stresu u zwierzęcia)? Czy zdaje sobie sprawę, że koty nie są złośliwe, a ich niechciane zachowania wynikają z błędów ludzi? Czy jeśli kot źle zniesie przeprowadzkę, będzie skłonna opłacić konsultacje z behawiorystą?

  • Opieka weterynaryjna

Bardzo ważne jest uzyskanie od nowych opiekunów deklaracji, że zapewnią kotu opiekę weterynaryjną. Chodzi przede wszystkim o obserwowanie zwierzęcia i reakcję na jego ewentualne problemy zdrowotne. Istotne są również regularne wizyty u lekarza weterynarii oraz szczepienia. Przy tej okazji musisz także przekazać aktualne wyniki badań czworonoga.

Oddam kota w dobre ręce, czyli nowy dom dla kota

Nowy dom dla kota – wychodzący czy niewychodzący?

Dyskusja dotycząca słuszności wypuszczania kotów na zewnątrz toczy się od dawna. W przypadku adopcji musi panować zasada – jeżeli kot w „starym” domu nie wychodził, nowi opiekunowie również nie powinni go wypuszczać.

Dlatego, jeśli oddajesz kota niewychodzącego, sprawdź, czy w nowym domu balkon i uchylne okna zostały odpowiednio zabezpieczone. W tym artykule przeczytasz też, co zrobić, by kot niewychodzący był szczęśliwy.

Kocie organizacje

W czasie szukania nowego domu dla kota możesz skontaktować się z organizacjami pomagającymi zwierzętom w Twojej okolicy.  Ich pracownicy albo wolontariusze podpowiedzą, jak przeprowadzić proces adopcji kota.

Zwykle tego typu organizacje posiadają „czarne listy” chętnych do adopcji. Umieszczają na nich osoby, które wyrażały chęć przygarnięcia jakiegoś czworonoga, ale z różnych względów nie doszło to do skutku. Powodów może być wiele: nieuzasadnione przerwanie procesu, bezpodstawny zwrot zwierzęcia, a nawet – udowodnione skrzywdzenie adoptowanego czworonoga. Takich osób trzeba się wystrzegać i pod żadnym pozorem nie przekazywać im kota.

Znalezienie odpowiedzialnego domu dla kota to spore wyzwanie. Jest szczególnie trudne, jeśli rozstajesz się z ukochanym czworonogiem, którym z różnych względów nie możesz się już opiekować. W takiej sytuacji to na Tobie spoczywa odpowiedzialność zorganizowania adopcji kota. Najważniejsze jest znalezienie dla niego troskliwych opiekunów, którzy zapewnią mu jak najlepsze warunki. Jeśli przeprowadzisz poszukiwania domu dla kota we właściwy sposób, będziesz mógł być o niego spokojny.

5023

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij