Objawy starzenia się psów, czyli jak zapewnić psu witalność

Ile żyją psy? Jak przebiega starzenie się psa? Sprawdź, w jaki sposób zmienia się organizm twojego pupila na przestrzeni lat oraz jak możesz mu pomóc. Zadbaj o zdrowie i samopoczucie twojego psa, tak jak kiedyś on dbał o ciebie.

Spędzasz ze swoim psem każdą wolną chwilę? Ale czy dobrze się mu przyjrzałeś? To już kolejny rok jego życia i być może początek okresu, w którym pojawiają się pierwsze zmiany w jego wyglądzie i zachowaniu. Szczepienia, sterylizacja, zaawansowana opieka weterynaryjna czy dbałość o wysoką jakość podawanych karm – to wszystko sprawia, że średnia długość życia psów wydłuża się. Obecnie psy żyją aż 16 lat.

Dorosły czy dojrzały – jaki jest mój pies?

Wiek to tylko liczba, a termin dorosłość czy dojrzałość to pojęcia umowne. Mimo to zmiany w organizmie psa, jakie zachodzą z biegiem lat, są nieuniknione. Oczywiście u różnych zwierząt zachodzą one w innym tempie, odmienne mogą być też ich oznaki. Kwestią kluczową jest między innymi wielkość psa. Psy małe żyją długo i starzeją się wolniej. Natomiast psy duże dojrzewają później, a pierwsze oznaki mijających lat pojawiają się u nich szybciej. Weźmy na przykład 8-letniego psa. Mały pies w tym wieku dopiero będzie wchodził w okres zmian, natomiast u dużego psa zmiany w organizmie zachodzą już od około 3 lat.

Pierwsze objawy starzenia się psów

Pierwszy etap zmian, w zależności od wielkości psa, zaczyna się między 5. a 8. rokiem życia. Co to oznacza dla właściciela? Większość odpowie, że nic, bo przecież niewiele się zmieniło. Myśli w ten sposób dużo ludzi, gdyż pierwsze zmiany, które zachodzą w organizmie nie są dla nich widoczne lub nie wynikają jednoznaczne z wieku psa. Różnice w wyglądzie skóry, zwiększona potrzeba snu, zmniejszona aktywność i ruchliwość czy też tendencja do nadwagi – wszystko może wynikać z wielu innych przyczyn. Warto jednak uważniej przyjrzeć się swojemu pupilowi, zanim dojdzie do zmian, które będą dla niego bardziej uciążliwe.

Choroby psów starych

Powyżej 8. (psy duże) bądź 12. roku życia (psy małe) następuje pogorszenie jakości sierści, w tym również utrata jej połysku. Wynika to z faktu, że włosy stają się bardziej suche i cieńsze. Nie wpływa to jednak na jakość życia psa. Bardziej uciążliwy jest natomiast spadek aktywności. Pies traci chęć do zabawy, mniej interesuje go otoczenie. Ponadto demineralizacja kości oraz możliwe stany zapalne stawów i kości powodują, że pies wolno wstaje, a jego chód staje się sztywny. To wszystko może powodować wzrost tendencji do nadwagi oraz otyłości. Z wiekiem u psów następuje również pogorszenie funkcjonowania zmysłów, układu nerwowego oraz układu pokarmowego.

Pies senior – jak dbać o psiego emeryta?

Aktywność fizyczna i prawidłowe żywienie to klucz do sukcesu. Dzięki prawidłowej diecie i optymalnej ilości ruchu utrzymamy swojego psa w dobrej kondycji, a tym samym przedłużymy jego życie. Pamiętaj, że w dużej mierze to właśnie od ciebie zależy zdrowie twojego psa. Jaka karma dla psa seniora będzie najlepsza? Jak zadbać o jego aktywność fizyczną?

  • Ruch to zdrowie!

Intensywność aktywności zależy od stanu zdrowia psa oraz od jego wielkości. Pamiętaj, że odpowiedni poziom ruchu wpływa korzystnie na funkcjonowanie serca i płuc oraz wzmacnia mięśnie i poprawia elastyczność stawów. Jednak jeśli u psa stwierdzono chorobę serca lub stan zapalny stawów, nie zmuszaj go do intensywnego wysiłku. W takim przypadku warto dowiedzieć się więcej na temat psiej fizjoterapii. Oczywiście zanim zaczniesz planować tego typu ćwiczenia dla psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Dobrze wiedzieć, że niektóre rasy psów (np. pudel miniaturowy) mają skłonność do wypadania dysków międzykręgowych. W ich przypadku niewskazane są ćwiczenia powiązane ze skakaniem (np. tor agility). Doskonałą formą aktywności fizycznej dla psa jest pływanie, które pobudza prawie wszystkie mięśnie oraz korzystnie wpływa na pracę serca.

jak starzeje się pies?

Jeśli zaobserwowałeś u psa pogorszenie funkcjonowania zmysłu wzroku lub słuchu, ogranicz się do aktywności w formie spacerów na smyczy. Starszy pies spuszczony ze smyczy może mieć trudność z powrotem do miejsca, w którym stoi właściciel. Nie słysząc głosu swojego opiekuna lub go nie widząc, pies nie jest w stanie go zlokalizować. Więcej na temat aktywności psa seniora przeczytasz we wcześniejszym wpisie.

  • Żywienie psa seniora

Prawidłowa dieta może opóźniać zmiany, które naturalnie zachodzą wraz z wiekiem, a tym samym zwiększać komfort życia psa. Należy pamiętać, że z upływem lat spada zapotrzebowanie na energię, a tempo przemiany materii zmniejsza się o 20%. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować wartość energetyczną podawanej karmy. Nadmiar kalorii magazynowany jest w postaci tłuszczu, co w prostej linii prowadzi do nadwagi. W przewodzie pokarmowym psów starszych zachodzą również zmiany w procesie trawienia i wchłaniania, między innymi spowolnieniu ulega perystaltyka, a także zmniejsza się ilość kosmków w jelicie cienkim. Wolniejszy pasaż jelitowy może skutkować zaparciami. Aby im zapobiec, należy zapewnić odpowiedni poziom włókna oraz fruktooligosacharydów w diecie.

Prawidłowo zbilansowana karma dla starszego psa powinna zawierać również chondroitynę i glukozaminę, które chronią stawy oraz wspomagają odbudowę chrząstek. Właściwa dieta, w której składzie znajdziemy odpowiedni poziom tauryny, karnityny oraz sodu, usprawni pracę serca. Pożywienie oparte na białkach wysokiej jakości ograniczy wytwarzanie azotowych produktów przemiany materii, tym samym wspomoże ochronę nerek psa. Bardzo istotne jest również zapewnienie optymalnego poziomu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy omega-3 i omega-6 przyczyniają się do zachowania prawidłowego stanu skóry oraz uzyskania miękkiej i  lśniącej sierści. Pozytywnie wpływają również na funkcjonowanie układu immunologicznego.

Witalność pomimo upływających lat

Twój pies przez długie lata wiernie ci towarzyszył i opiekował się tobą. Teraz przyszedł czas na ciebie. Nastał moment, abyś to ty zaczął się troszczyć się o swojego czworonożnego „staruszka”. To oczywiste, że nie zatrzymasz pędzącego czasu, ale dzięki odpowiednim staraniom twój pies będzie cieszył się zdrowiem i dobrym samopoczuciem jeszcze przez długi czas. Pamiętaj o tym, wybierając mu karmę i planując jego aktywność fizyczną. Kolejne porady na temat opieki nad psem seniorem znajdziesz w naszym poradniku.

979

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij