Obcinanie pazurów u psa – jak często to robić?

Pazury większości domowych czworonogów powinny być regularnie podcinane. Pielęgnacji wymagają zwłaszcza łapy psów spędzających dużo czasu w domu i rzadko spacerujących po twardych nawierzchniach. Przerośnięte pazury sprawiają psu duży dyskomfort, a nawet ból utrudniający chodzenie. Jak często i w jaki sposób obcinać psie pazury?

Jak często obcinać psu pazury?

Psy bardzo aktywne, sportowe oraz pracujące zwykle same dbają o swoje pazury; ścierają się one naturalnie podczas biegania lub intensywnych spacerów po twardym, szorstkim podłożu i przeważnie nie wymagają już dodatkowego podcinania. Kamienista lub betonowa nawierzchnia działa jak pilnik, który systematycznie ściera pazury czworonoga do odpowiedniej długości. Inaczej jest w przypadku psów, które większość dnia spędzają w domu, a spacerują jedynie po parkowych alejkach i trawnikach. Ich pazury po prostu nie mają na czym się zetrzeć, dlatego potrzebna jest nasza pomoc.

Spacerujesz z pupilem po lesie lub parku? Dowiedz się, jak ochronić psa i kota przed kleszczami

Kiedy pazury psa wymagają podcięcia? To na szczęście łatwo ocenić. Pies należy do rodziny zwierząt palcochodnych, co znaczy, że jego pazury podczas stania nie powinny dotykać podłoża. Jeśli się na nim opierają, zaginają lub w charakterystyczny sposób stukają o nawierzchnię podczas chodzenia, to znak, że należy je podciąć. Częstotliwość zabiegu zależy od tryby życia pupila i terenu, po którym się porusza – przeważnie robi się to mniej więcej raz na dwa tygodnie.

Smutny mops

Problem przerośniętych pazurów u psa

Obcinanie pazurów u psa to ważny element opieki nad czworonogiem. Przerośnięte pazury mogą utrudniać psu swobodne chodzenie i bieganie powodując ogromny ból oraz dyskomfort. Zbyt długie pazury zawijają się na końcu, a z czasem zaczynają wrastać w opuszki zwierzęcia. Pies zaczyna, więc stawiać łapy w nienaturalny sposób, pod niewłaściwym kątem, co wpływa na pracę mięśni i stawów. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zwyrodnień, uszkodzeń kości palców, nieprawidłowej postawy ciała lub kulawizny. Rany na opuszkach narażone są także na infekcje, stany zapalne oraz ropienie.

Czym obcinać pazury u psa?

Do obcinania pazurów u psa niezbędne są specjalne cążki. Trzeba pamiętać, że pazury czworonogów zbudowane są zupełnie inaczej niż ludzkie paznokcie. Są przede wszystkim dużo twardsze i owalne, a nie płaskie w przekroju. Akcesoria przeznaczone dla ludzi z pewnością nie dadzą sobie rady z psimi pazurami, a używając ich moglibyśmy jedynie zaszkodzić pupilowi. Pamiętajmy, że wewnątrz paznokcia zwierzaka znajduje się ukrwiony rdzeń, który łatwo uszkodzić. Nerw może sięgać nawet do połowy pazura, a jego naruszenie powoduje krwawienie, a przy tym sprawia psu duży ból i utrudnia chodzenie.

Lepiej więc od razu zaopatrzyć się w narzędzia przeznaczone do obcinania pazurów u psa. W sklepach zoologicznych dostępne są między innymi specjalne cążki. Dobiera się je pod względem średnicy pazurów czworonoga. Niektóre cążki wyposażone są w czujnik, który sygnalizuje nam, w którym miejscu przeciąć pazur, by nie uszkodzić rdzenia i naczyń krwionośnych.

Obcinanie pazurów u psa – instrukcja krok po kroku

Jak obcinać pazury u psa? Sama operacja nie jest trudna, wymaga jednak skupienia i uwagi. Zanim przystąpimy do zabiegu, spróbujmy zlokalizować rdzeń wewnątrz pazura. To proste u psów o białym umaszczeniu i jasnych pazurach, w których czerwony rdzeń jest wyraźnie widoczny. Trudniej jest w przypadku zwierzaków o ciemnej sierści i czarnych pazurach – u nich nerw jest prawie niewidoczny, należy więc zachować szczególną ostrożność, by nie skaleczyć czworonoga. Czasem rdzeń da się wypatrzeć pod światło, a jeśli go nie widać należy podcinać pazur stopniowo, po 1-2 milimetrowym kawałku, aż dojdziemy do wyraźnie ciemniejszej miazgi.

Psi pazur obcinamy od dołu ku górze, najlepiej pod kątem około 45 stopni do podłoża. Pazur po podcięciu powinien być gładki, tak aby nie tworzyły się na nim zadry i pęknięcia. W razie potrzeby możemy go lekko spiłować. Jeśli mimo starań naruszymy rdzeń, zasypmy pazur talkiem lub specjalnym proszkiem do tamowania krwawienia.

Obcinanie pazurów u psa to delikatny, ale niezbędny zabieg, zwłaszcza, jeśli nasz pupil nie ma okazji do ich naturalnego ścierania. By zaoszczędzić sobie tego trudu lub choćby zmniejszyć częstotliwość zabiegu spróbujmy skłonić psa do większej aktywności. Intensywne spacery i bieganie po twardym podłożu będą ścierać pazury u czworonoga. W przypadku gdy, przez naszą nieuwagę, pazury będą zbyt długie, a przez to zabieg ich obcinania trudniejszy – warto udać się po pomoc do lekarza weterynarii.

Przeczytaj więcej o tym, gdzie pies może biegać luzem.

29191

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij