Nowy pies w domu – jak pomóc mu się zaaklimatyzować?

Przeprowadzka to wielkie wydarzenie zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Co zrobić, by przebiegła jak najsprawniej? Gdzie przygotować psu legowisko, jakie miski dla psa wybrać i jak go wychować? Wszystko, co możecie zrobić, by pies poczuł się dobrze w nowym domu.

Pojawienie się w domu nowego psa bywa stresujące nie tylko dla domowników, ale i dla samego zwierzęcia. Aby aklimatyzacja psa przebiegła jak najlepiej, już na wstępie powinniśmy ustalić ze wszystkimi mieszkańcami zasady, których będziemy przestrzegać. Reguły dotyczące wychowaniu psa i wspólnego życia z czworonogiem należy opracować zanim zwierzę trafi pod nasz dach.

Czy wiesz, jak przygotować dom na przybycie nowego lokatora? Sprawdź, co musisz zrobić, zanim przygarniesz bądź kupisz psa.

Pies w domu – jak zorganizować wspólną przestrzeń?

Na początku należy zadbać o właściwą organizację przestrzeni przeznaczonej dla psa. Warto zastanowić się nad usytuowaniem misek i legowiska dla psa. Jak wybrać miejsce do spania dla psa? Legowisko dla psa powinno znajdować się w spokojnym miejscu, oddalonym od bezpośredniego źródła ciepła i przeciągów. Taki własny cichy azyl ułatwi zwierzęciu przystosowanie do nowego środowiska, zapewni poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na spokojny sen.

W miarę możliwości postarajmy się, by legowisko nie znalazło się jednak w zbyt odseparowanym zakątku domu. Jako zwierzęta społeczne, psy czują się znacznie bardziej komfortowo, jeśli mogą przebywać w towarzystwie innych zwierząt i ludzi również podczas odpoczynku. Z czasem warto zaobserwować, w którym miejscu najczęściej odpoczywa zwierzę i właśnie tam przenieść jego posłanie.

Czym kierować się przy wyborze miski dla psa? Przeczytaj nasz poradnik.

Właściwy podział obowiązków

Zanim pies przybędzie do naszego domu warto podzielić się obowiązkami związanymi z opieką nad czworonogiem. W pierwszej kolejności trzeba ustalić ich listę, a następnie zdecydować kto, kiedy i jak często będzie zajmował się poszczególnymi zadaniami. Dobrze już na początku ustalić kto będzie odpowiedzialny za obowiązki:

  • wyprowadzania psa,
  • kąpieli,
  • zabierania pupila do lecznicy weterynaryjnej na badania kontrolne,
  • tresurę psa i zajęcia w szkole dla psów,
  • wizyty u groomera,
  • wystawy.

Jak wychować psa?

Niezbędne jest także uzgodnienie zasad, które obowiązywać będą zarówno nas, jak i czworonoga. Jak powinna wyglądać tresura psa? Czy pozwolimy mu leżeć na kanapie? Czy będzie miał nieograniczony dostęp do wszystkich pomieszczeń? Czy będzie mógł spać z nami w łóżku? Te, i inne pytania należy zadać sobie jeszcze przed przybyciem nowego lokatora.

Konsekwencja oraz jasne określenie reguł i naszych wymagań wobec zwierzęcia mają ogromne znaczenie. Są one kluczowe dla budowania wzajemnego zaufania i harmonijnej relacji już od pierwszego dnia. Pies, który wie czego się po nas spodziewać jest spokojniejszy. W związku z tym wyjątkowo ważne jest, by raz ustalone zasady przestrzegane były przez każdego z członków rodziny.

Pies i dziecko

Jeśli w domu są dzieci, rolą rodziców jest uświadomienie im, iż zwierzę nie jest zabawką, lecz żywą istotą potrzebującą spokoju, odpoczynku, czułości, zabawy, itp. Dzieciom należy wyjaśnić, jakie zachowania są w towarzystwie psa dozwolone, a jakie zakazane. Musimy także pamiętać, że kontakty dziecka i czworonoga powinny mieć miejsce tylko pod kontrolą osoby dorosłej.

Drugi pies w domu

Jeśli posiadamy już inne zwierzęta, w tym przede wszystkim psy, dobrze jest zadbać o to, aby poznały się one na neutralnym terenie. W większości przypadków nie ma potrzeby ingerowania w relacje między czworonogami, pod warunkiem że nie obserwujemy zachowań lękowych czy agresywnych. W przypadku psów problemowych, warto przy wyborze kolejnego czworonoga i podczas wizyt zapoznawczych, skorzystać z rad behawiorysty.

Poważnym błędem jest faworyzowanie jednego z psów czy karcenie,  na przykład za warczenie. Należy wiedzieć, że pies warczy, gdy czuje się zagrożony. Celem takiego zachowania jest wyrażenie swojego dyskomfortu i ostrzeżenie przed atakiem. Jeśli mu tego zabronimy, pies może zacząć prezentować mocniejsze sygnały grożące, aż do gryzienia włącznie. Pamiętajmy, że każde ze zwierząt mieszkających w domu powinno mieć swoje miejsce, w którym czuje się bezpiecznie i może odpocząć. Upewnijmy się także, że zarówno dotychczas posiadane, jak i nowoprzybyłe zwierzęta są zdrowe. W przeciwnym razie możemy je narazić na zarażenie się od siebie chorobami.

Prawidłowe żywienie psa

Pierwsze dni w nowym domu będą łatwiejsze dla psa, jeśli zadbamy o jego właściwe żywienie. Początkowo warto podawać czworonogowi tę samą karmę, którą dostawał do tej pory. Zbyt gwałtowne zmiany diety mogą prowadzić do zaburzeń trawiennych, potęgując stres zarówno u psa, jak i jego właściciela. Czym karmić swojego pupila? Sprawdź najlepsze karmy dla psów Royal Canin.

pies w nowym domu

Na samą okoliczność przybycia psa do domu warto wziąć krótki urlop lub zorganizować całe przedsięwzięcie w weekend. Kilka wspólnie spędzonych dni ułatwi zwierzęciu adaptację w nowym miejscu i poznanie panujących w nim zasad.

14994

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij