Norsk Skautkatt, czyli kot norweski leśny i jego tajemnice

Norweski leśny to jeden z największych kotów domowych. Samce tej rasy mogą ważyć nawet 10 kilogramów. Rozmiary kota norweskiego mają odzwierciedlenie w jednym z mitów na temat pochodzenia rasy, wedle którego nawet Thor nie był w stanie go podnieść. Co jeszcze warto wiedzieć na temat leśnego kota norweskiego?

Mówiąc o pochodzeniu kotów norweskich, warto wspomnieć, że tego typu mitów i legend dotyczących rodowodu Skautkatta jest sporo. Jedne są bardziej prawdopodobne, inne mniej. Całkowicie nieprawdopodobną jest historia o nordyckiej bogini płodności i miłości Freji, która miała podróżować wozem zaprzęgniętym w dwa duże koty o długiej sierści, czyli tzw. „norwegi”.

Pochodzenie kotów norweskich leśnych

Część źródeł podaje, że koty norweskie towarzyszyły wikingom w czasie ich wypraw, podczas których pilnowały zapasów przed atakami gryzoni. Najbardziej prawdopodobne jest, że koty te, jako przedstawiciele naturalnych ras, powstały w wyniku naturalnej selekcji bez udziału czynnika ludzkiego. Świadczyć o tym może kilka faktów, między innymi świetne przystosowanie do życia w surowym klimacie skandynawskim:

  • półdługa, dwuwarstwowa okrywa włosowa;
  • zabezpieczone przed zimnem opuszki łap;
  • niespotykana u innych kotów domowych zdolność do schodzenia z drzewa głową w dół (jest to możliwe dzięki nieco inaczej ustawionym haczykowatym pazurom).

Jak dowodzą badania genetyczne, koty norweskie nie są spokrewnione z żadną znaną obecnie rasą. Potwierdza to tezę, że jest to naturalna rasa kotów.

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszą stronę poświęconą kotom norweskim leśnym.

Kot norweski leśny – charakter

Zarówno wygląd, jak i pochodzenie norweskich kotów leśnych mogłyby świadczyć o ich dzikiej i nieokiełznanej naturze. Mimo to „norwegi” są miłymi, wesołymi i bardzo towarzyskimi kotami rodzinnymi. Oczywiście ich pochodzenie pozostawiło silne piętno, co obecnie uwidacznia się w ich początkowej nieufności do obcych ludzi i zwierząt.

Równie zrozumiały jest bardzo silny instynkt łowiecki i spore zamiłowanie do eksplorowania nowych terenów. Kot norweski, pomimo tej wstępnej nieufności, po jakimś czasie staje się bardzo tolerancyjny i chętnie zaprzyjaźnia się zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami (zarówno kotami, jak psami).

Kot norweski w podróży

Niestety drobne zwierzęta traktowane są przez koty norweskie jako zdobycz. Ich zamiłowanie do poznawania nowych terenów połączone z odwagą i silnym przywiązaniem do opiekuna, a nie do miejsca, czynią z „norwegów” świetnych towarzyszy wspólnych podróży. W przypadku kota norweskiego leśnego nie musimy się przejmować, że przeprowadzka czy wspólne wakacje będą czynnikiem stresogennym. Każde nowe wyzwanie będzie bowiem miłą odmianą dla tego czworonoga.

kot norweski leśny i jego tajemnice

Szkolenie kota norweskiego

Wrodzona odwaga i ciekawość powodują, że jest on jednym z niewielu kotów, które wprost idealnie nadają się do szkolenia. Nauczenie prostych sztuczek, takich jak aportowanie, siadanie czy podawanie łapy jest równie proste, jak w przypadku psa. Również nauczenie go chodzenia na smyczy nie będzie stanowiło większego problemu. Nie jest to związane jedynie z jego chęcią współpracy. Kot norweski po prostu bardzo szybko skojarzy, że szelki i smycz łączą się ze sposobnością opuszczenia domu i eksplorowania terenu.

Mowa ciała norweskiego kota leśnego

Mimo że leśne koty norweskie są bardzo towarzyskie i silnie związane z opiekunami, nie powinniśmy liczyć na to, że nasz koci gigant będzie stale przesiadywał nam na kolanach i pozwalał się ciągle głaskać i dotykać. Jest to typowy koci indywidualista i to on będzie decydował, kiedy i jak długo będą trwały pieszczoty.

Kot norweski leśny to raczej „milczek” wśród kotów. Nie jest zbyt gadatliwy, dlatego, w przeciwieństwie do wielu kotów, nie upomina się o wszystko, miaucząc. Żyjąc pod jednym dachem z kotem norweskim leśnym, musimy baczniej zwracać uwagę na jego mowę ciała, gdyż to właśnie ją przede wszystkim wykorzystuje do komunikowania się ze światem i opiekunem.

Aktywność fizyczna kota

Jak już wcześniej wspominałam, „norwegi” to koty bardzo wesołe i energiczne. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić im właściwą ilość i jakość aktywności, i to zarówno tych fizycznych, jak i umysłowych. Mimo sporych rozmiarów, są bardzo skoczne, zwinne i wprost uwielbiają się wspinać.

Bardzo ważnym wyposażeniem domu każdego leśnego kota norweskiego powinny być wszelkie wysokie drapaki i specjalne półki, na które może się wspinać. Jeżeli nie zapewnimy mu tego typu akcesoriów, sam znajdzie sobie elementy wyposażenia naszego mieszkania, na których będzie mógł trenować wspinaczkę. W przypadku kotów norweskich nawet najwyżej położone półki z rodową porcelaną nie będą bezpieczne.

Sucha karma dla kota Royal Canin Norwegian Forest Cat Adult

Czy wiesz, czym karmić kota norweskiego leśnego? Sprawdź najlepsze karmy dla tej rasy!

Bezpieczeństwo norweskiego kota leśnego

Aby zapewnić kotom tej rasy – i nie tylko – bezpieczeństwo, warto w porę zabezpieczyć okna i balkony (więcej na temat ochronnej siatki na balkony i okna przeczytasz we wcześniejszym artykule). Jeżeli tylko „norweg” znajdzie okazję, by na coś się wspiąć, na pewno to zrobi. W związku z ich zamiłowaniem do poznawania nowych miejsc, powinniśmy pamiętać o odpowiednim oznakowaniu i szczepieniach, zwłaszcza w przypadku kotów wychodzących. Jeżeli nasz norweski kot leśny lubi się wspinać, zadbajmy o to, by jego obroża była wyposażona w bezpieczne zapięcie.

Podsumowując, kot norweski leśny to świetny kompan dla rodzin z dziećmi i wszystkich aktywnych osób, które nie boją się podróżować ze zwierzęciem i uczyć go nowych sztuczek.

12929

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij