Niewidomy kot – jak przygotować dom na jego przybycie?

Niektóre bezdomne koty, np. chore, starsze lub niepełnosprawne, szczególnie potrzebują pomocy opiekuna. Niewidome koty, które przebywają w schronisku są narażone na dodatkowy stres. Nie jesteś obojętny na los takich zwierząt i myślisz o adopcji ślepego kota? W tekście podpowiadamy, jak przygotować dom na jego przybycie.

Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w polskich schroniskach przebywa ponad 100 tysięcy psów i kotów. Niektóre z nich całymi latami czekają na nowy dom. Rzadko zdarzają się adopcje zwierząt chorych, starszych lub np. niewidomych. Jeśli jednak jesteś w grupie osób, które chcą dać szansę na nowe życie niepełnosprawnemu kotu, to w artykule znajdziesz porady, jak przygotować dom na przybycie niewidomego kota.

Przeczytaj także: dlaczego warto adoptować kota ze schroniska.

Znajdź odpowiedni czas

Przed adopcją niewidomego kota warto zastanowić się, czy zaraz po jego przybyciu do domu będziesz miał czas, aby się nim zaopiekować. Przez kilka pierwszych dni zwierzę na pewno będzie zdezorientowane i niepewne. W tym okresie może szczególnie potrzebować Twojego wsparcia. Potem będziesz musiał również obserwować to, jak odnajduje się w nowym otoczeniu.

Dlatego, jeśli spodziewasz się dziecka, co będzie wiązało się z ogromem obowiązków oraz dużą ilością głośnych dźwięków, odłóż adopcję kota w czasie. Podobnie, jeżeli wiesz, że w pracy czeka Cię gorący okres wiążący się z nadmiarem pracy i nadgodzinami, poczekaj na bardziej odpowiedni moment. To samo dotyczy sytuacji, w której planujesz przeprowadzkę lub remont. Przygarnij niewidomego kota już po urządzeniu nowego mieszkania. Na wakacje wyjedź albo przed adopcją, albo kilkanaście tygodni po pojawieniu się kota w domu.

Stwórz bezpieczną i przystępną przestrzeń

Kiedy już zdecydujesz się na przygarnięcie niewidomego kota, musisz dokonać w swoim mieszkaniu czy domu kilku niezbędnych zmian. Bardzo ważne jest, aby wszelkiego rodzaju korytarze i przejścia nie były zagracone zbędnymi rzeczami. Kot będzie się na początku czuł niepewnie w nowym otoczeniu, dlatego warto zminimalizować ryzyko napotkania przez niego niespodziewanych przeszkód, które mogą spowodować upadek. Jeżeli w Twoim domu lub mieszkaniu są schody, zabezpiecz je tak, aby zwierzę nie miało do nich dostępu. Niewidomy kot ma o wiele słabszą orientację przestrzenną, i wystarczy chwila nieuwagi, aby spadł ze schodów, np. przeciskając się przez barierki.

Miski na wodę i jedzenie, kuweta oraz kocie łóżko powinny znajdować się w miejscach łatwo dostępnych. Dodatkowo, w przypadku zamykanej kuwety, wymontuj z niej drzwiczki, aby nie tworzyć zwierzęciu dodatkowych barier. Dokładnie zabezpiecz łazienkę. Najlepiej, aby niewidomy kot w ogóle do niej nie wchodził. Szczególną ostrożność zachowaj w przypadku wanny. Czworonóg może do niej wpaść i mieć problemy z wydostaniem się.

Warm and cozy window seat with cushions and a opened book, light through vintage shutters, rustic style home decor.

Pokaż niewidomemu kotu nowe otoczenie

Zaraz po przybyciu kota na miejsce postaraj się pokazać mu nowe otoczenie. Najlepiej  na początek ogranicz ilość pokoi, po których może się poruszać. Mniejsza przestrzeń zapewni czworonogowi poczucie bezpieczeństwa, co zachęci go do szybszego odkrywania kolejnych zakamarków.

Stwórz bezpieczny kącik w pomieszczeniu, w którym ślepy kot będzie przebywać. Wszystko po to, aby zwierzę czuło się jak najbardziej pewnie i komfortowo. Aby dodatkowo zachęcić mruczka do aktywności i odkrywania nowego miejsca, możesz przechodzić do różnych części pokoju (a potem mieszkania) i wołać go czekając, aż do Ciebie podejdzie.

Zabezpiecz balkon i ogród

Ślepy kot nie powinien sam przebywać na zewnątrz. Nawet na zdrowego i w pełni sprawnego czworonoga poza domem czyha wiele niebezpieczeństw – niewidomemu mruczkowi o wiele trudniej będzie ich uniknąć. Ważną rolę odgrywa również to, że niewidomy kot ma bardzo słabą orientację w terenie. Sprawnie porusza się po domu czy mieszkaniu, które zna. Jeżeli natomiast znajdzie się sam na nieznanym terenie, otoczony obcymi zapachami i odgłosami, nie będzie umiał wrócić do domu.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie okien, balkonu i ogrodu, które uniemożliwi zwierzęciu samotne wędrówki. Jeżeli zaobserwujesz, że Twojego czworonożnego podopiecznego nie przeraża przebywanie poza domem, możesz zdecydować się na przykład na spacery z kotem. Pamiętaj jednak, aby wyposażyć go adresówkę oraz zawsze trzymać go na smyczy.

Dowiedz się, jak samodzielnie zabezpieczyć balkon przed kotem

Unikaj zmian

Jedną z kluczowych spraw, o których musi pamiętać opiekun niewidomego kota, jest niewprowadzanie zmian w miejscach, do których zwierzę ma dostęp. Dlatego bardzo ważne jest nieprzestawianie misek na wodę i jedzenie, kuwety oraz kocich łóżek.  Unikaj też ustawiania mebli w miejscach innych niż dotychczas. Pamiętaj także, aby nie zostawiać na ziemi rzeczy, o które kot może się potknąć, np. toreb z zakupami, butów, odkurzacza itp.

Opiekun niewidomego kota

Decyzja o adopcji zwierzęcia, które nie jest w stu procentach samodzielne, to wspaniały gest. Ślepy kot ma w schronisku bardzo małe szanse na normalną egzystencję oraz znalezienie domu. Przygarnięcie go i stworzenie dla niego odpowiednich warunków, to jak podarowanie kotu drugiego życia. Choć decyzja o takiej adopcji jest poważna i czasami trudno, jednak bezgraniczna wdzięczność niewidomego zwierzęcia to najlepsza nagroda dla opiekuna.

2158

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij