Nauka witania: jak oduczyć psa skakania na ludzi?

Skakanie na ludzi w czasie powitania to dość powszechny problem, szczególnie w przypadku psów młodych, energicznych i skłonnych do ekscytacji. W sytuacji gdy mamy do czynienia z psem o niewielkich rozmiarach, problem ten nie jest tak uciążliwy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dużych psów lub takich, które na co dzień przebywają z dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. W takiej sytuacji to nie tylko problem  natury wychowawczej ale również kwestia bezpieczeństwa.

Dlaczego nasz pies skacze na ludzi? Zastanówmy się nad psimi intencjami, szczególnie jeśli nasz pies zachowuje się w taki sposób w stosunku do osób obcych. Opiekun musi zaobserwować, czy pies skacze dlatego, że chce się przywitać czy może jego zachowanie wynika z negatywnych emocji (strach czy agresja). Zazwyczaj jednak mamy do czynienia z ekscytacją wynikającą z chęci przywitania się.

Jakie są przyczyny takiego zachowania?

Przede wszystkim jest to naturalne zachowanie każdego psa. Psy witają się między sobą m.in. obwąchując sobie kufy. W ten sam sposób chcą przywitać się z nami. To pozostałość po lizaniu pyska dorosłych osobników w celu zmuszenia ich do regurgitacji, czyli zwrócenia pokarmu.

Co robi więc nasz pies? Gdy stoimy, skacze, by zawiesić łapy na naszych ramionach. Przyczyn takiego zachowania może być kilka:

  1. Utrwalone zachowania z czasów szczenięctwa

Gdy pies był małym szczeniakiem, nosiliśmy go na rękach i przytulaliśmy. Takie zachowanie utrwaliło u zwierzęcia przekonanie, że na wysokości naszej piersi spotykają go same przyjemne rzeczy.

W przypadku szczeniąt skakanie i opieranie łap o człowieka jest uznawane za urocze i zabawne. Bierzemy je wtedy na ręce, słodko do nich przemawiamy – to również działa jak nagroda. Gdy pies osiąga pełne rozmiary zaczyna nam to jednak przeszkadzać, zwłaszcza w przypadku dużych, masywnych czworonogów.

  1. Utrwalone zachowania z okresu dorosłości

Czasem problem ze skaczącym psem jest utrwalany i nagradzany również w wieku dorosłym przez samych właścicieli. Jak to się odbywa? Gdy pies na nas skacze, a nam ten fakt nie odpowiada, zamiast zignorować jego zachowanie, zaczynamy na psa krzyczeć, odpychać go itd. Okazujemy mu w ten sposób zainteresowanie, czyli dajemy mu to, co pies chciał osiągnąć. Wtedy też zamiast pozbyć się problemu – pogłębiamy go;

  1. Poważniejsze problemy behawioralne

Skakanie na ludzi często wynika z innego, czasem poważniejszego, problemu, takiego jak:

  • problemy separacyjne – często objawiają się bardzo gwałtownymi powitaniami, emocje psa można wówczas opisać jako euforia czy ekstaza;
  • ogólna nadpobudliwość psa – manifestująca się między innymi skakaniem czy popuszczaniem moczu w czasie powitania. Często jest efektem tzw. deprywacji potrzeb, czyli niezaspakajania naturalnych potrzeb zwierzęcia, m.in. odpowiedniej ilości i jakości aktywności oraz czasem przede wszystkim kontaktu socjalnego z nami i innymi psami. Nadpobudliwy pies może się też ekscytować z błahych powodów. Ciężko go wtedy uspokoić.

Pies skacze na ludzi – czy to wina opiekuna?

Bardzo prozaiczną przyczyną skakania psa na ludzi jest brak właściwego wychowania. Ma to miejsce, gdy nikt nie nauczył psa właściwego sposobu witania się i okazywania uczuć.

Dość często takie zachowanie pojawia się u psów przebywających w kojcach. Są one stęsknione za kontaktem z człowiekiem i bardzo cierpią, gdy zostają same. Poza tym skakanie jest u takich psów zachowaniem nagradzanym.

Gdy pies mieszkający w kojcu chce nawiązać kontakt z człowiekiem przebywającym poza boksem, często wspina się na tylne łapy, opierając przednie o kraty. Mało kto jest w stanie przejść obok takiego psa bez okazania mu uwagi (np. bez pogłaskania go). Pies dostaje sygnał: gdy będę stał na tylnych łapach, wszyscy będą mnie głaskać.

Oczywiście tych przyczyn może być dużo więcej jednak są te najczęściej występujące.

Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

Co możemy zrobić, by oduczyć psa skakania na ludzi? Przede wszystkim: zapobiegać, czyli nie pozwalać szczeniakom na skakanie po sobie. Witajmy się z nimi tylko wtedy, gdy ich wszystkie 4 łapy są na podłożu. A co jeśli nasz pies już jest dorosły?

Oduczenie skakania na ludzi jest też możliwe u dorosłego psa. Dotyczy wtedy również uporczywego biegania wokół gości w celu przywitania się. Jest bardzo proste, ale wymaga wiele cierpliwości i konsekwencji.

Przede wszystkim musimy ustalić przyczynę problemu. Jeżeli wynika on z innego powodu niż zwykła chęć przywitania się, najpierw musimy wyeliminować pierwotną przyczynę.

Co zrobić, żeby pies nie skakał?

Za każdym razem, gdy wracamy do domu lub gdy przychodzą do nas goście, miejmy pod ręką jakieś smakołyki dla psa. Gdy nasz pupil zaczyna prezentować, któreś z zachowań nieakceptowalnych (skakanie, piszczenie, bieganie w kółko) odwracamy się do niego tyłem. Nie zwracamy na niego uwagi, nie mówimy nic, nie dotykamy go.

Gdy tylko zauważamy, że pies ma wszystkie 4 łapy na podłożu i nie próbuje wymusić na nas uwagi, schylamy się i nagradzamy go: głaszczemy, dajemy nagrodę. Jeżeli znów zaczyna skakać, robimy dokładnie to, co wcześniej. Jeżeli systematycznie będziemy wysyłać mu komunikat: „skakanie = brak kontaktu”, w połączeniu z nagrodą za spokojne witanie się, pies go zapamięta. Będzie też powtarzał takie zachowanie, które skutkuje kontaktem z opiekunem lub jego gośćmi.

Uważaj na „łańcuszek zachowań”!

Pamiętaj, aby w psie nie wyrobić tzw. „łańcuszka zachowań” tzn. nie doprowadzić do skojarzeń: skok na człowieka = łapy na podłodze albo siad = nagroda. W tym celu obserwujemy psa i szczególnie sowicie nagradzamy te sytuacje, gdy pies zachowuje się spokojnie a wcześniej na nas nie skoczył.

W przypadku psów, które mają bardzo dobrze opanowane komendy siad czy waruj, możemy zastosować tzw. zachowanie zastępcze. Zanim przywitamy się z psem wydajemy komendę i dopiero wtedy się z nim witamy. W końcu nie da się skakać i siedzieć jednocześnie.

Sucha karma dla psa Royal Canin Rottweiler AdultSucha karma dla psa Royal Canin Dog Niemiecki AdultSucha karma dla psa Royal Canin Giant PuppySucha karma dla psa Royal Canin Giant Adult

13559

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij