Najlepsze zabawy i zabawki dla psów

Powszechnie wiadomo, jak ważna jest zabawa z psem. Rozrywka i wspólne spędzanie czasu jest niezwykle istotne nie tylko dla szczeniaka, ale i dorosłego psa. Czy wiesz, że rodzaj aktywności oraz akcesoria dla psów mają ogromne znaczenie dla rozwoju zwierzęcia? Sprawdź, jak wybrać te właściwe.

Należy pamiętać, że odpowiednie zabawy oraz zabawki dla psów pomogą twojemu pupilowi nie tylko w stymulacji umysłowej, ale i w utrzymaniu odpowiedniej kondycji fizycznej. To właśnie zabawa jest kluczową aktywnością zarówno dla młodych, jak i dorosłych zwierząt. Wszyscy od czasu do czasu potrzebujemy zabawy, a psy i koty w tym przypadku nie stanowią wyjątku. Jeśli będziesz bawić się z czworonogiem regularnie, pomoże to nawiązać więź między wami oraz wywołać u zwierzaka pozytywne skojarzenie dotyczące zabawy z człowiekiem.

Zabawa dla psa

Jak już wspomnieliśmy, zabawa to świetna okazja do aktywności fizycznej oraz stymulacji umysłowej. Zabawa z psem pozwala także na praktykowanie wielu naturalnych, wrodzonych zachowań, które mają swe źródła w instynkcie łowczym zwierząt. W przypadku, gdy pies nie ma możliwości dania upustu tym instynktom, może być to źródłem frustracji objawiającej się w negatywny sposób. Przykładem może być niszczenie różnych przedmiotów bądź ściganie rowerów lub samochodów. Jak powinna wyglądać bezpieczna zabawa z psem? O tym dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu.

Zabawki dla psów dopasowane do rasy

Aby czerpać z zabawy maksimum korzyści, należy zastanowić się, co twój szczeniak lubi i czego potrzebuje najbardziej. Oczywiście, będziesz chciał wybrać różne akcesoria dla psa i sposoby zabawy. Z pewnością zauważysz jednak, że zwierzę wyraźnie preferuje jedynie niektóre z nich. Gdy się nad tym zastanowić, to nic zaskakującego.

Przy tak szerokiej gamie ras, które pierwotnie były hodowane w przeróżnych celach, psy skłonne są do okazywania odmiennych zachowań. Każde zwierzę to oczywiście indywidualność, dlatego też będziesz musiał poeksperymentować ze swoim szczeniakiem, by przekonać się, co lubi najbardziej. Na ogół to jednak rasa będzie odgrywać w tym aspekcie znaczącą rolę. Jaką zabawę lubią najbardziej popularne rasy psów?

  • Psy w typie teriera

Czworonogi te często wykazują dużą motywację do kopania w ziemi oraz pościgów za małymi obiektami, dlatego też doskonale sprawdzą się małe, piszczące zabawki dla psów, które można targać i gryźć. Dobrym pomysłem jest także stworzenie psom możliwości do kopania.

  • Retrievery

Z reguły kochają aportowanie i mogą z radością oddawać się tej czynności przez cały dzień. Jaka zabawka dla psa jest dla nich najlepsza? Wybierz piłkę lub zabawkę typu frisbee, którą będziesz mógł rzucać na duże odległości.

  • Rasy wodne takie jak pudle i spaniele

Psy tych ras chętnie wykorzystają każdą możliwość do zabawy w wodzie. W ich przypadku sprawdzą się więc niezatapialne zabawki do aportowania, które psy będą mogły przynosić nawet z wody.

  • Psy gończe

Uwielbiają pościgi oraz zabawki do rzucania. Nie należy jednak oczekiwać, że będą je aportować.

  • Rasy tropiące (np. beagle)

Przedstawiciele tych ras będą najbardziej zadowolone z zabawy w chowanego.

Jak bawić się z psem?

Kiedy już przekonasz się, jaki rodzaj zabawy twój pies lubi najbardziej, wybierz dla niego najodpowiedniejsze zabawki. Kup coś do gryzienia, aportowania bądź ścigania. Zadbaj o ciągłe zainteresowanie psa poprzez różnicowanie zabawek bądź chowanie ich i ponowne pokazywanie pupilowi po pewnym czasie.

Upewnij się, że zabawki dla psów są wytrzymałe i odpowiedniej jakości. Aby zapobiec połknięciu ich fragmentów przez zwierzę, pozbądź się ich, gdy są uszkodzone. Jeśli twój zwierzak lubi zabawę piłką, wybierz właściwy rozmiar. Piłka odpowiednia dla mniejszej rasy może stanowić ryzyko zakrztuszenia dla dużego psa. Nigdy nie używaj też kijów i gałęzi do aportowania. Pamiętaj, że takie zabawy często skutkują ciężkimi urazami u psów.

3564

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij