Najlepsza karma dla psów dojrzałych ras małych i miniaturowych

Zanim pies wkroczy w wiek seniora, w którym zmiany związane z naturalnym procesem starzenia są już bardzo wyraźne, przechodzi przez okres dojrzałości. Jak opiekować się psem w tym wieku, jaka dieta dla psa będzie wtedy najlepsza?

Już na tym etapie należy poświęcić uwagę profilaktyce zdrowia psa. Dojrzały pies wymaga właściwej opieki, pielęgnacji, a zwłaszcza odpowiedniej diety. Jak karmić psa, który powoli wkracza w okres starości? Jaka karma dla psów będzie najlepsza na tym etapie rozwoju czworonoga?

Kiedy pies staje się dojrzały?

Nie istnieje uniwersalna granica wiekowa, która określa moment, w którym pies wkracza w dojrzałość. Każde zwierzę starzeje się w indywidualnym tempie. Mimo to przyjmuje się, że w przypadku psów ras miniaturowych i małych, pierwsze oznaki tego procesu można zaobserwować około 8. roku życia. Jakie zmiany można wtedy zaobserwować?

U psów dojrzałych wszystkie procesy życiowe i metaboliczne stają się wolniejsze. Zauważalne jest też zmniejszenie poziomu aktywności, które może objawiać się między innymi całodziennym leżeniem na posłaniu (często połączonym ze spaniem) oraz brakiem zainteresowania zabawą. Powody takiego stanu rzeczy są dwa: obniżona witalność wynikająca z wieku, a także choroby przewlekłe, które w znacznym stopniu obniżają sprawność psa.

Miniaturowe i małe rasy psów – najczęstsze choroby

W wieku dojrzałym najczęściej objawiają się choroby serca, np. niedomykalność zastawki dwudzielnej, która w pierwszych fazach rozwoju może nie dawać żadnych oznak. Przez to właściciele przez długi czas nie są w stanie zauważyć u swojego pupila niepokojących zmian i są nieświadomi jego stanu. Niestety, jest on zwykle poważny, gdyż na dalszym etapie schorzenie to powoduje niewydolność serca.

Drugą grupą dolegliwości, do których małe psy mają szczególną skłonność, są zaburzenia pracy układu moczowego. Także ich objawy łatwo przeoczyć. Przykładem jest rozwój kamieni moczowych w pęcherzu, do którego dochodzi zazwyczaj na przestrzeni miesięcy, a nawet lat. Często jedynym symptomem nieprawidłowości są mniejsze ilości oddawanego moczu. Samo zachowanie psa się nie zmienia. Zwierzę jeszcze przez długi czas ma dużo energii, chce się bawić.

Regularne kontrole u lekarza weterynarii

Aby mieć pewność, że problemy zdrowotne nie dotyczą naszego pupila, najlepiej podczas corocznej wizyty poprosić lekarza weterynarii o gruntowne badania. Zbadanie psa pod kątem charakterystycznych dla danej rasy chorób wynikających z wieku jest niezwykle istotne. W ten sposób wiele schorzeń może być wykrytych na tyle wcześnie, by móc je wyleczyć lub w jak największym stopniu opóźnić ich progresję. Kontrola weterynaryjna to jednak nie wszystko. Równie ważna jest dieta psa.

miniaturowym psie

Czy wiesz, co o małym i miniaturowym psie ma do powiedzenia zwierzęcy behawiorysta?

Małe i miniaturowe rasy psów – potrzeby żywieniowe

Wiek dojrzały to idealny moment na zmianę bytowej karmy dla psów na tę przeznaczoną specjalnie dla zwierząt po 8. roku życia. Specjalistyczna karma dla psów jest najlepiej zbilansowana pod kątem zawartości i proporcji poszczególnych składników odżywczych. Dzięki temu codzienna dawka żywieniowa naszego pupila będzie w pełni pokrywała jego zapotrzebowanie żywieniowe po wkroczeniu w nowy etap życia. Dojrzałe rasy psów małych charakteryzują się także naturalnie postępującym procesem zmniejszania beztłuszczowej masy ciała.

Dlatego też tak duże znaczenie ma odpowiednia zawartość białka w ich karmie. Często spotyka się opinię, że psom tym należy zredukować wartość podawanego białka, które właściwe jest jedynie dla osobników młodych (wysoki poziom aktywności i zwiększone potrzeby energetyczne). Nie jest to do końca prawdą. Mimo że dojrzałe rasy psów małych mniej się ruszają, powinny spożywać tyle samo białka, co psy dorosłe. Pozwala im ono utrzymać odpowiednią masę mięśniową, której utrata stanowi nieodłączny element procesu starzenia.

Właściwa dieta psa małego i miniaturowego

Przy doborze karmy należy brać pod uwagę także skłonność psa do chorób przewlekłych. Rasy małych psów narażone są na schorzenia układu krążenia i serca, dlatego ich dieta powinna być dobrana pod kątem profilaktyki tych chorób. Należy unikać zbyt energetycznych pokarmów, których regularne spożywanie skutkuje bardzo szybkim rozwojem nadwagi. Ta z kolei sprawia, że serce jest bardziej obciążone i otłuszczone, co dodatkowo pogarsza jego pracę i często prowadzi do pogłębiania się zmian chorobowych.

Warto też zwrócić uwagę na zawartość tauryny, która pozytywnie wpływa na układ krążenia i pracę serca, a także wspomaga układ pokarmowy (zwłaszcza wątrobę) i funkcjonowanie układu nerwowego. Uważajmy jednak na fosfor. Mimo że jest on elementarnym składnikiem każdej karmy i bardzo ważnym mikroelementem – obciąża nerki. Jego zbyt duża ilość w pożywieniu niekorzystnie wpływa na ich funkcjonowanie i w efekcie negatywnie oddziałuje na cały układ moczowy. Pamiętajmy, że właściwa dieta na tym etapie życia będzie miała bezpośrednie przełożenie na zdrowie psa po przekroczeniu 12. roku życia.

Czym karmić psa małego i miniaturowego?

Dojrzałe rasy małych psów wymagają odpowiednio dobranej karmy. Karmy Royal Canin dla dojrzałych psów ras miniaturowych i małych są skomponowane tak, aby w pełni odpowiadać na ich potrzeby. Ich głównym zadaniem jest wspomaganie witalności zwierzęcia i pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Kaloryczność tych produktów jest niższa niż wartość energetyczna karm dla psów dorosłych. Dzięki temu przeciwdziałają one nadwadze, nawet jeśli zwierzę wykazuje niewielką aktywność. Właściwy dobór poszczególnych elementów odżywczych zwiększa sprawność fizyczną psów dojrzałych małych ras.

Royal Canin Urban Life Adult Smallmini-mature-8

Zawartość L-karnityny wspomaga natomiast utrzymanie prawidłowej masy ciała zwierzęcia, regulując także gospodarkę tłuszczową w jego organizmie. Oprócz tego karmy Royal Canin są także dostosowane do potrzeb czworonogów ze względu na ich wagę i warunki życia. Z myślą o rasach małych do 10 kg opracowano karmę Mini Mature +8. Dla psów mieszkających w miastach powstała natomiast karma Urban Life Senior Small. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy normalizuje reakcje psa na stres powodowany miejskimi zanieczyszczeniami, hałasem, ruchem ulicznym i tłokiem.

Najlepsza karma dla psów dojrzałych

Karmy Royal Canin wspomagają pracę serca i nerek oraz chronią przed schorzeniami, do których małe rasy psów mają szczególne predyspozycje. Wszystko za sprawą spowalniających proces starzenia antyoksydantów, w tym witamin C i E, polifenoli, kwasów tłuszczowych omega-3 (DHA i EPA), tauryny i L–karnityny. Wszystkie wpływają pozytywnie na pracę serca oraz funkcjonowanie układu krwionośnego zwierzęcia. Zmniejszają też jego podatność na zwapnienie naczyń. DHA dodatkowo korzystnie oddziałuje na układ nerwowy.

Składniki karm dobrane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu zapobiegać tworzeniu się w moczu kryształków, które są zalążkiem kamieni moczowych. Psy z problemami układu moczowego wspomaga między innymi obniżony o kilkanaście procent poziom fosforu. Kwasy omega-3 zawarte w karmach Royal Canin sprawiają ponadto, że sierść psa jest bardziej błyszcząca i podatna na czesanie, a skóra wyraźnie zdrowsza. Jest to szczególnie ważne w przypadku zwierząt dojrzałych, u których stan skóry i sierści pogarsza się wraz z wiekiem.

Karma Royal Canin, czyli wsparcie układu trawiennego

Istotne jest, by karma posiadała wysoką strawność. Wiele składników, nawet tych najbardziej potrzebnych zwierzęciu do funkcjonowania, może występować w karmie w dużej ilości. Jeśli jednak nie są one odpowiednio przyswajalne, organizm nie będzie miał z nich żadnego pożytku. Niska strawność, jaka cechuje często karmy innych producentów, może powodować poważne konsekwencje, na przykład nadmierną fermentację oraz zaburzenia trawienia.

Dlatego też w składzie karm Royal Canin występują jedynie wysokostrawne białka L.I.P. Low Indigestible Proteins charakteryzują się strawnością, która oscyluje pomiędzy 90-95%. Dobroczynne działanie na układ pokarmowy psa mają także zawarte w karmie nasiona psyllium (babka płesznik) o dużej zawartości błonnika. Usprawniają one pracę jelit oraz wspomagają pasaż treści, tym samym zapobiegając między innymi zaparciom i tworzeniu się zbitych mas kałowych.

Karma, która smakuje twojemu psu

Równie dużą zaletą karm Royal Canin jest także ich wysoka smakowitość, która wynika z zastosowania naturalnych aromatów zachęcających zwierzęta do konsumpcji. To ważne, ponieważ psy dojrzałe cechują się słabszym węchem niż w młodości. Z tego powodu bodźce oddziałujące na ten zmysł powinny być dużo silniejsze. Z myślą o zwiększeniu odczucia smakowitości opracowane zostały też specjalne krokiety o kształcie, który ułatwia psom miniaturowym i małym gryzienie i połykanie.

 jaka karma będzie najlepsza

Sprawdź, jaka karma będzie najlepsza dla psów ras małych i miniaturowych, które odznaczają się szczególnymi potrzebami żywieniowymi.

To jednak nie wszystko. Zawartość substancji chelatującej wapń, czyli polifosforanu sodu, pozytywnie wpływa na stan uzębienia psów. Dzięki temu składnikowi, wapń obecny w ślinie i pokarmie jest wiązany i transportowany bezpośrednio do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Uniemożliwia to jego odkładanie się na płytce nazębnej, a tym samym powstawanie kamienia na zębach psa. Zapobiega to również nieprzyjemnemu zapachowi z jamy ustnej czworonoga.

Jakość Royal Canin potwierdzona certyfikatami

Wszystkie surowce wchodzące w skład karm Royal Canin są precyzyjnie dobierane pod względem odpowiedniej zawartości substancji odżywczych i badane pod kątem bezpieczeństwa. W tym celu corocznie dokonywanych jest ponad 50 tysięcy analiz. Ponadto każda partia produktu poddawana jest 80 różnym testom laboratoryjnym. O tym, że procesy produkcji karm Royal Canin spełniają najwyższe normy, świadczą uzyskane zaświadczenia:

  • Certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001:2004,
  • Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2008,
  • Certyfikat Systemu Przestrzegania Dobrych Praktyk Produkcyjnych ISO 22000:2005 (HACCP),
  • Certyfikat OHSAS 18001, systemu regulującego wymagania w zakresie produkcji, transportu wewnętrznego i przechowywania.

Ponadto w 2014 roku fabryka Royal Canin w Niepołomicach uzyskała od LRQA, międzynarodowej instytucji certyfikującej, najwyższą możliwą ocenę Excellence (ang. Doskonałość). Zostaje ona przyznana jedynie miejscom, które podczas audytu wykażą zgodność ze wszystkimi wymaganiami powyższych certyfikatów, a także charakteryzują się ponadprzeciętną innowacyjnością w swoich codziennych działaniach.

Karmy polecane przez właścicieli psów, lekarzy weterynarii i hodowców

Przed wprowadzeniem każdej karmy Royal Canin na rynek, trwają wytężone prace nad jej recepturą. W pierwszej kolejności obejmują one testy laboratoryjne. Następnie, po wyprodukowaniu próbnej ilości krokietów w fabryce firmy, organizowane są kolejne badania. Tym razem zmierzają one do ustalenia, jak na próbki karmy reagują zwierzęta, do których są one skierowane.

Na tym etapie szczególnie mocno zacieśniana jest współpraca z lekarzami weterynarii, hodowcami i właścicielami psów. Ich uwagi i sugestie, omawiane co trzy miesiące w firmowym Centrum Badań i Rozwoju w Airmagues, mają kluczowy wpływ na proces udoskonalania formuły danego produktu. Tylko jednoznacznie pozytywna opinia specjalistów na temat danej karmy jest sygnałem, że może ona trafić do sprzedaży. To właśnie dzięki temu, że Royal Canin wyjątkowo poważnie traktuje zdanie fachowców, skład znajdujących się w jego ofercie karm, tak precyzyjnie odpowiada rzeczywistym potrzebom psów.

498

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij