Nadwaga i otyłość u zwierząt, czyli jak odchudzić psa i kota

Otyłość u psów i kotów, podobnie jak u ludzi, ma charakter epidemiczny. Otyłość i nadwaga u kota czy psa jest najczęstszą współczesną chorobą cywilizacyjną. Jak z nią walczyć? Jak odchudzić kota lub psa?

W badaniu przeprowadzonym w 2013 roku wykazano, że 28% psów ma nadwagę, z czego 9% to zwierzęta otyłe. W przypadku kotów, ponad z 44% ma problemy z utrzymaniem optymalnej masy ciała. Aż 13% badanych kotów cierpi z powodu otyłości. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Dlaczego otyłość u kotów i psów jest tak częstym problemem?

Jak się rodzi otyłość u psa i kota, czyli przez żołądek do serca

Dla wielu właścicieli szczęśliwe zwierzę to takie, które ma duży apetyt i mogłoby jeść bezustannie. Okazuje się, że często główną przyczyną otyłości u kota i psa są właśnie takie błędne stereotypy tkwiące w głowach ich właścicieli. Zwierzęta często domagają się naszej uwagi i to niekoniecznie dlatego, że są głodne. Kiedy właściciel wraca do domu po całym dniu pracy, podaje zwierzęciu smakołyk, chcąc zrekompensować mu długą nieobecność. Wierzy, że jest to najwłaściwszy sposób wynagrodzenia długiej rozłąki.

Smakołyk dla psa – sposób na sympatię i otyłość

Tego typu postępowanie sprawia, że powrót właściciela zaczyna kojarzyć się zwierzęciu z jedzeniem. Wyrabia to nawyk domagania się o smakołyk za każdym razem, gdy właściciel wraca do domu. To pierwszy krok do rozwoju nadwagi u psa i kota. Musimy wiedzieć, że nie jest to najlepszy sposób okazania zwierzęciu zainteresowania. Spacer czy zabawa to inne, znacznie lepsze metody zacieśniania więzi pomiędzy właścicielem a jego zwierzęciem.

Poznaj przyczyny nadwagi u psów i kotów

Nadwaga u psa i kota, a w konsekwencji i otyłość, mogą być skutkiem różnych schorzeń bądź zaniedbań. Do najpopularniejszych czynników wpływających na wzrost wagi zwierząt domowych należą:

 • niski poziom aktywności,
 • dieta niedopasowana do aktualnych potrzeb bytowych i wiekowych zwierzęcia,
 • zbyt częste podawanie jedzenia,
 • swobodny dostęp do karmy,
 • zbyt duża ilość smakołyków i przysmaków (często jeden gryzak to około 100 kcal),
 • podawanie jedzenia domowego (szynka, ser i inne),
 • zaspokajanie głodu emocjonalnego zwierzęcia (kontakt wzrokowy i smakołyk dla psa),
 • przebyty zabieg sterylizacji lub kastracji,
 • rasa i związane z nią predyspozycje do otyłości,
 • zaburzenia behawioralne związane z okresowym głodzeniem w przeszłości.

Gruby kot, a może tylko puszysty?

Właściciele kotów często usprawiedliwiają wygląd swoich podopiecznych obfitym futrem. W takiej sytuacji, by rozwiać wszelkie wątpliwości, warto zważyć zwierzę. Wskazanie na wadze stanowi niepodważalny argument i dowód na zbyt wysoką wagę pupila. Podobnie rzecz ma się w przypadku psów. Często właściciele nie dostrzegają nadwagi u swojego zwierzęcia.

Gruby pies, czy tylko „grube kości”?

I w tym przypadku rozwiązaniem jest zważenie psa i porównanie wyniku z tabelą wzorca danej rasy. Konieczna jest także ocena kondycji ciała (ang. BCS), która może stanowić wstęp do rozmowy o otyłości i konieczności odchudzenia czworonoga. Niestety wiele właścicieli psów i kotów twierdzi, że kilka zbędnych kilogramów świadczy o tym, że zwierzę jest naprawdę szczęśliwe. Warto jak najszybciej uświadomić im błędność tego stwierdzenia.

Skutki otyłości u psów i kotów

Nadwaga i otyłość u zwierząt domowych prowadzą zwykle do wielu schorzeń. W zależności od predyspozycji rasy, stanu zdrowia i wieku naszego pupila, nieprawidłowa waga może się przyczynić do rozwoju takich chorób, jak:

 • cukrzyca u psów i kotów,
 • zaburzenia gospodarki lipidowej,
 • choroba stłuszczeniowa wątroby,
 • schorzenia dolnych dróg moczowych,
 • problemy z układem kostno-stawowym,
 • choroby jamy ustnej,
 • dermatozy, czyli choroby skóry,
 • zmiany sercowo-naczyniowe,
 • zaburzenia emocjonalne-behawioralne,
 • skrócenie długości życia.

Dowiedz się więcej na temat konsekwencji otyłości u psów i kotów domowych.

Odchudzanie kota i psa

Jedzenie dla kota i psa to czynnik wywołujący stan dobrego samopoczucia. Dzięki przemianom chemicznym zachodzącym w mózgu, obniża się poziom stresu i zmęczenia, wydzielają się endorfiny i organizm osiąga poczucie szczęścia. Podczas odchudzania zwierzęcia właściciel niejednokrotnie bazuje na swoich często negatywnych odczuciach, których sam doświadczył, będąc na diecie. Nie chce, aby takie negatywne emocje, rozdrażnienie i złe samopoczucie dopadło jego pupila.

Dieta odchudzająca dla psa i kota

Warto uspokoić właściciela czworonoga i wyraźnie podkreślić, że lekarz weterynarii dysponuje dietami odchudzającymi, które opracowane są tak, aby zminimalizować wszystkie niedogodności. Dieta odchudzająca dla kota i psa dostępna w lecznicach weterynaryjnych charakteryzuje się smakowitością, a ponadto zapewnia uczucie sytości. Dodatkowo cechuje się podwyższonym poziomem białka, dzięki czemu zapobiega utracie masy mięśniowej, a także obniżoną zawartością tłuszczu, co zmniejsza kaloryczność karmy. Wszystko to zapewnia odpowiednią wielkość posiłku.

Sucha karma dla kota Royal Canin Obesity Management Veterinary Sucha karma dla kota Royal Canin Satiety Weight Management Veterinary
Sucha karma dla psa Royal Canin Obesity Management Veterinary Sucha karma dla psa Royal Canin Satiety Weight Management Veterinary Sucha karma dla psa Royal Canin Satiety Small Dog Veterinary

Dobór diety weterynaryjnej powinien zawsze zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii, który wcześniej zdiagnozował zwierzę i uwzględnił ewentualne przeciwwskazania w dietoterapii.

Odchudzanie psa, czyli jak poradzić sobie z nadwagą?

Kluczem do sukcesu terapii odchudzającej jest ścisła współpraca pomiędzy lekarzem weterynarii a właścicielem zwierzęcia. Należy wspólnie omówić przebieg całego procesu odchudzania, dostosowując terapię odchudzającą zarówno do możliwości właściciela, jak i potrzeb oraz nawyków zwierzęcia. Bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne i rozmowa w razie jakichkolwiek, nawet najdrobniejszych wątpliwości. Czasami początki terapii odchudzającej bywają naprawdę trudne. Z tego powodu należy dążyć do jak najbardziej fizjologicznego tempa spadku masy ciała. W przypadku otyłego kota wynosi ono do 1% masy ciała na tydzień, a w przypadku otyłego psa – do 2% masy ciała w ciągu tygodnia.

Przeczytaj więcej na temat odchudzania psa i kota.

3473

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij