Nadwaga i otyłość u kota domowego – jak odchudzić kota?

Jaka powinna być prawidłowa waga kota? Co zrobić, jeśli podejrzewamy, że nasz pupil waży za dużo? Pamiętajmy, że nadwaga u kota to poważny problem, który może prowadzić do wielu kocich chorób. Jak mu pomóc? Jak przeprowadzić odchudzanie kota, by w skuteczny i zdrowy sposób pozbył się zbędnych kilogramów?

Prawidłowa waga kota może wahać się od 3,5 do nawet 7-8 kilogramów. Tak duża rozpiętość spowodowana jest indywidualnymi różnicami, płcią, wiekiem, kondycją i rasą zwierzęcia. Jak sprawdzić czy waga naszego kota jest odpowiednia? Najłatwiejszą metodą jest wizualna i palpacyjna ocena sylwetki kota.

Czy mój kot jest za gruby?

Kot oglądany z góry powinien mieć kształt klepsydry. Bez problemu powinniśmy zauważyć wyraźne wcięcie za żebrami. Jeśli tak prezentuje się sylwetka naszego kota, możemy odetchnąć z ulgą – jego waga jest prawidłowa. Jak prezentują się w tej pozycji koty z nadwagą? Ich żebra są niewidoczne, a podczas dotykania wyczuwalna jest nad nimi warstwa tkanki tłuszczowej. Jeśli kot cierpi z powodu otyłości, jego żebra będą całkowicie niewyczuwalne.

Przyczyny nadwagi i otyłości u kotów

Istnieje szereg czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia i rozwoju otyłości i nadwagi u kotów. Zwykle są to:

 • predyspozycje genetyczne,
 • wiek,
 • płeć,
 • status rozrodczy,
 • niski poziom aktywności,
 • błędy żywieniowe.

W większości przypadków otyłość u kotów jest wynikiem przekarmiania, braku ruchu lub obu tych czynników jednocześnie. Przekroczenie zapotrzebowania energetycznego zaburza prawidłowy bilans energetyczny organizmu, a nadmiar pobranych kalorii odkłada się w postaci tłuszczu.

Konsekwencje nadwagi u kotów domowych

Zbyt duża masa ciała odbija się negatywnie na zdrowiu i samopoczuciu kota. Nadwaga i otyłość u kotów związane są z podwyższonym ryzykiem rozwoju szeregu schorzeń i kocich chorób. Wśród najczęstszych problemów otyłych kotów znajdują się:

 • cukrzyca u kota,
 • stłuszczenie wątroby,
 • zwyrodnienia stawów,
 • dyskopatia,
 • nadciśnienie,
 • wtórne choroby serca,
 • schorzenia nerek,
 • choroby układu moczowo-płciowego,
 • nowotwory.

Otyłe zwierzęta żyją znacznie krócej.  Źle znoszą wysiłek fizyczny i mają niższą odporność. W razie konieczności poddania zabiegom chirurgicznym, możliwość ewentualnych powikłań jest znacznie większa wśród otyłych kotów. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj o innych konsekwencjach otyłości u zwierząt.

Odchudzanie kota

Terapię nadwagi lub otyłości kota należy zawsze prowadzić pod kontrolą lekarza weterynarii. Tylko weterynarz będzie w stanie wykluczyć inne potencjalne problemy zdrowotne i pomoże ustalić właściwe tempo utraty masy ciała. Zaleci również odpowiednią dietę odchudzającą dla kota. Dieta dla kota powinna charakteryzować się niższą zawartością tłuszczu oraz odpowiednio zwiększoną koncentracją mikroelementów i białka w stosunku do koncentracji energii. Najlepiej by zawierała także dodatek chroniącej masę mięśniową L-karnityny oraz włókna, które zwiększa objętość dawki i poprawia uczucie sytości.

Mokra karma dla kotów z nadwagą

Równie istotna jest wysoka zawartość wody w diecie. Woda zmniejsza pobranie energii nawet w dietach o wysokim poziomie tłuszczu. Dawka pokarmowa karmy mokrej (zawierającej 20% suchej masy) jest trzy do sześciu razy większa od dawki karmy suchej (90% suchej masy) przy takim samym pobraniu energii. W związku z tym, stosowanie mokrej diety może być przydatną metodą ograniczenia pobieranych kalorii. Idealnym rozwiązaniem dla kota z nadwagą będzie mokra karma Ultra Light w sosie i Ultra Light w galaretce. Dla kotów z tendencją do nadwagi dedykowana jest także karma sucha o specjalnej recepturze opracowanej pod kątem ich szczególnych potrzeb żywieniowych, czyli Royal Canin Light Weight Care.

Mokra karma dla kota Royal Canin Ultra Light GravySucha karma dla kota Royal Canin Light Weight Care Mokra karma dla kota Royal Canin Ultra Light Jelly

Walka z nadwagą i otyłością u kotów

Musimy pamiętać, że jeśli problem nadwagi bądź otyłości u kota już wystąpił, zalecana jest wizyta u lekarza weterynarii. Weterynarz zdiagnozuje zwierzę i pomoże dobrać odpowiednią dietę odchudzającą. Należy wiedzieć, że walka z otyłością i zapobieganie jej rozwojowi sprowadza się przede wszystkim do podawania kotu zbilansowanego i pełnoporcjowego pokarmu w zalecanych dawkach. Równie ważna jest eliminacja złych nawyków zarówno u zwierzęcia, jak i jego właścicieli. Nie należy także zapominać o zachęcaniu kota do aktywności fizycznej oraz regularnym kontrolowaniu masy ciała zwierzęcia.

5068

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij