Na co chorują koty, czyli najczęstsze choroby zakaźne kotów

Które choroby kotów są najpopularniejsze? Jak chronić przed nimi czworonoga? Czy szczepienie kota jest zawsze jedynym rozwiązaniem? W artykule wszystko, co musisz wiedzieć o profilaktyce kocich chorób zakaźnych.

Bardzo wielu chorobom, na które najczęściej zapadają koty, możemy zapobiec. Skuteczne są zarówno szczepienia kotów, które pozwalają ustrzec je przed chorobami zakaźnymi, jak i innego rodzaju profilaktyka.

Czy wiesz, jak rozpoznać, że kot jest chory? Przeczytaj o najpopularniejszych symptomach kocich chorób.

Na co szczepić kota?

Program szczepień zależy od kilku czynników. Istotny jest przede wszystkim tryb życia kota – czy przebywa tylko w domu, czy wychodzi na zewnątrz, a tym samym, czy ma kontakt z innymi zwierzętami. Należy wiedzieć, że na choroby zakaźne najbardziej narażone są kocięta, ale nie oznacza to, że dorosły kot nie może na nie zachorować.

Najczęstsze choroby kotów – szczepienia

  • wścieklizna u kotów (szczepienie pomiędzy 12. a 16. tygodniem życia);
  • panleukopenia (pierwsze szczepienie kota w wieku 8-9 tygodni, drugie pomiędzy 12. a 16. tygodniem);
  • koci katar – zapalenie górnych dróg oddechowych, czyli katar u kota, wywołane jest przez herpeswirusa i kaliciwirusa (szczepienie w wieku 8-9 tygodni, a następnie w 12.-16. tygodniu);
  • białaczka u kota (szczepienie przeciw kociej białaczce najlepiej wykonać po raz pierwszy w 8.-9. tygodniu, a następnie w wieku 12-16 tygodni);
  • chlamydofiloza (szczepienie kota w wieku 8-9 tygodni i 12-16 tygodni);
  • grzybica skóry u kota, innymi słowy dermatofitoza (należy zaszczepić zwierzę w 8.-9. tygodniu, następnie pomiędzy 12. a 16.);
  • wirusowe zakażenie dróg oddechowych (pierwsze szczepienie kota w wieku 8-9 tygodni, drugie w wieku 12-16 tygodni).

Nie wszystkie szczepienia kota charakteryzują się dużą skutecznością. Niestety szczepionki przeciwko chlamydofilozie oraz dermatofitozie nie należą do najbardziej efektywnych. Z tego powodu decyzję o tym, czy konieczne jest zaszczepienie kota, powinien podjąć zaufany lekarz weterynarii.

Sprawdź, gdzie znaleźć lecznicę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

Choroby zakaźne, przeciw którym nie można zaszczepić kota

Nie na wszystkie choroby zakaźne możemy zaszczepić naszego pupila. Istnieją takie wirusy i pierwotniaki, przeciw którym nie ma w Polsce szczepionek lub są one na tyle nieskuteczne, że lekarze nie zalecają szczepień. Należy jednak podkreślić, że choroby te są dużo mniej popularne w populacji kotów niż choroby, przeciw którym są dostępne szczepionki.

Eksperci – przede wszystkim ze względu na duże ryzyko powikłań poszczepiennych i niską skuteczność – nie zalecają szczepień przeciw:

  • FIP, które znane jest również pod nazwą zakaźnego zapalenia otrzewnej u kota;
  • FIV u kotów, czyli Zespołowi Nabytego Niedoboru Immunologicznego znanemu również pod nazwą koci AIDS;
  • pierwotniakowi Giardia, którego skutkiem jest giardioza (choroba jelita cienkiego).

Dowiedz się więcej na temat FIP, czyli zapalenia otrzewnej u kota.

W Polsce szczepionki przeciw powyższym kocim chorobom nie są dostępne, podobnie jak szczepionka przeciwko hemobartonelozie (FIA) nazywanej też zakaźną anemią kotów.

Jak zapobiegać zakaźnym chorobom kotów?

Chociaż przeciwko niektórym chorobom nie możemy zaszczepić kota, nie oznacza to jednak, że niemożliwa jest inna profilaktyka. Nie pozwalając kotu na włóczęgostwo, możemy kontrolować z jakimi osobnikami spotyka się nasz mruczek. Równie ważna jest dbałość o to, by nie posiadał on żadnych zewnętrznych pasożytów. Kleszcze i pchły u kota bardzo często przenoszą bowiem różnego typu patogeny.

Chcesz wiedzieć więcej na temat chorób kotów? Przeczytaj o najczęstszych schorzeniach kotów.

4960

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij