Miski dla psa – jak wybrać tę najlepszą?

Decydując się na zakup bądź przygarnięcie czworonoga, powinniśmy zadbać o odpowiednią wyprawkę. Jej najważniejszym elementem jest odpowiednia miska dla psa. Czym kierować się przy jej wyborze?

Kupując miski dla psów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich funkcjonalność, higieniczność i trwałość. Pamiętajmy również, że zwierzę powinno mieć dwie osobne miski – jedną na karmę i drugą na wodę. Czym powinny się charakteryzować? Jaka miska dla psa sprawdzi się najlepiej?

Miski dla psów – plastikowe, ceramiczne, a może ze stali?

Dużą popularnością wśród właścicieli psów cieszą się miski plastikowe. Do ich zakupu skłania głównie niska cena oraz dostępność wielu kształtów i kolorów. Trzeba jednak pamiętać, że plastik jest materiałem nietrwałym, łatwo się łamie, ulega zadrapaniom i zarysowaniom. W szczelinach miski mogą zbierać się resztki pokarmu, których nie da się całkowicie usunąć podczas mycia. Sprzyja to rozwojowi bakterii, które mogą być szkodliwe dla psa. Plastikowe miski nie nadają się też dla szczeniąt, które w okresie wyrzynania zębów wbijają je we wszystko, co tylko się do tego nadaje. Miska wykonana z plastiku może stać się wówczas niebezpieczną zabawką dla szczenięcia. W związku z tym znacznie lepszym wyborem jest miska ceramiczna dla psa lub ta wykonana ze stali nierdzewnej.

Miski dla psa idealne na wakacje

Oprócz misek używanych na co dzień, warto zaopatrzyć się także w zestaw akcesoriów podróżnych. Do wyboru mamy miedzy innymi miski materiałowe lub silikonowe. Nie zajmują dużo miejsca, są lekkie i poręczne. Z łatwością zmieszczą się więc w plecaku czy torbie. Miska materiałowa szybko przemoknie, dlatego nadaje się tylko do podania psu suchej karmy lub do szybkiego napojenia psa (na przykład podczas postoju w trakcie jazdy samochodem). Plusem składanych misek silikonowych jest natomiast łatwość w czyszczeniu oraz możliwość włożenia ich do mikrofalówki w celu podgrzania bardzo schłodzonej mokrej karmy dla psa. Kolejnym ważnym akcesorium, w które powinniśmy się zaopatrzyć, jest przenośna butelka na wodę lub bidon z zamocowaną do niego miską. Są one niezbędne nie tylko podczas wyjazdu, ale także w trakcie dłuższego spaceru z psem, zwłaszcza latem.

Przeczytaj także jak przygotować się do podróży z psem.

Nie tylko z miski, czyli alternatywne sposoby podawania psu karmy

Miski na jedzenie i wodę muszą znaleźć się w każdym domu, w którym mieszka pies. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta te czerpią ogromną satysfakcję z możliwości samodzielnego zdobywania pożywienia. Jest to jak najbardziej naturalne zachowanie, które nasze czworonogi odziedziczyły po dzikich przodkach żywiących się tym, co udało im się upolować. Karmienie psa wyłącznie z miski nie pozwala mu zaspokoić tych naturalnych instynktów.

Z tego powodu część dziennej racji pokarmowej można podać psu w inny sposób. Istnieje kilka możliwości:

  • nagradzanie jedzeniem psa podczas szkolenia,
  • ukrywanie zabawek z przysmakami w różnych zakątkach domu,
  • wykorzystanie zabawek interaktywnych wymagających od czworonoga pracy umysłowej i fizycznej.

Dodatkową zaletą alternatywnych sposobów podawania pokarmu jest fakt, że wpływają one na wydłużenie czasu spożywania posiłku. Jest to szczególnie istotne w przypadku bardzo łakomych i łapczywie jedzących zwierząt.

Miska dla psa to nie wszystko! Dowiedz się, jak wybrać najlepsze miejsce i legowisko dla naszego czworonoga.

2897

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij