Mieszane żywienie psa, czyli łączenie karmy suchej i mokrej

Prawidłowe żywienie psa stanowi klucz do jego właściwego rozwoju. Jak karmić psa? Najwłaściwsza będzie sucha karma dla psa, a może mokra? Niektórzy rozważają także samodzielne przygotowywanie pokarmu. Która z decyzji będzie najwłaściwsza?

Lepiej stosować mokrą karmę dla psa, czy karmę suchą? A może przygotowywać psu jedzenie samemu? Są to pytania bardzo często powtarzane przez właścicieli zwierząt w gabinecie weterynaryjnym. To dobrze. Oznacza to wzrastającą świadomość wśród opiekunów zwierząt oraz troskę o dobry rozwój ich podopiecznych.

Czym karmić psa?

Wybierając sposób żywienia psów, trzeba pamiętać o tym, że nawet największe zaangażowanie ze strony właścicieli i inwestycja w najdroższą czy też najlepszą karmę nie znaczą nic, jeśli karma nie będzie przez zwierzę zjadana. Z tego powodu podstawowym kryterium wyboru karmy dla psów powinna być jej smakowitość i atrakcyjność dla psiego nosa.

Samodzielnie przygotowywane posiłki wymagają poświęcenia czasu, którego w zabieganym życiu jest coraz mniej. Dlatego też opiekunowie zwierząt tak chętnie sięgają po karmy komercyjne. Wystarczy tylko otworzyć worek z suchą karmą lub puszkę, nałożyć porcję do miski i gotowe. Jeśli zainwestuje się w karmy wysokiej jakości, to mamy też zagwarantowane pokrycie zapotrzebowania na wszelkie składniki odżywcze i energię.

Dlaczego domowe jedzenie dla psa nie jest najlepszym pomysłem? Dowiesz się o tym z wcześniejszego artykułu.

Karma sucha czy mokra?

Wciąż jednak pozostaje pytanie, czy podawać wyłącznie suchą karmę, jedynie mokrą, a może łączyć te dwa rodzaje karm? Tylko w jaki sposób? Czym oba rodzaje karmy dla psów różnią się między sobą? Czy dowolne mieszanie karmy mokrej z suchą zapewni zwierzęciu właściwe odżywienie? Czy pokryje to wszystkie zapotrzebowania na składniki odżywcze i na energię?

Karma dla psa i jej rodzaje

Najważniejszym składnikiem, który różni oba rodzaje karmy jest zawartość wody. W karmach suchych wilgotność jest na poziomie ok. 8%, natomiast w karmach mokrych zawartość wody to zwykle ok. 75%. Oznacza to, że zawartość składników odżywczych, a co za tym idzie i energii metabolicznej, jest zdecydowanie wyższa w karmach suchych niż w karmach mokrych.

W 100 gramach suchej karmy dla psa zawarte jest ok. 370 kcal. W tej samej ilości karmy mokrej zawarte jest „jedynie” 100 kcal. Różnice są zatem znaczące. Przedkłada się to także na ilość zjadanej przez psa karmy. Aby pokryć dobowe zapotrzebowanie na energię, żywiąc psa wyłącznie karmą suchą, trzeba jej podać mniej więcej 3-4 razy mniej, niż gdybyśmy żywili psa tylko mokrą karmą.

Czy wiesz, jak powstaje karma? Przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł.

Sucha vs. mokra karma dla psa

Zdecydowanie więcej walorów i bodźców oddziałujących na zmysł smaku zwierzęcia, będzie miała mokra karma dla psów. Z tego też powodu wydaje się ona psom po prostu atrakcyjniejsza. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie moka karma będzie dużo chętniej wybierana i zjadana przez nasze czworonogi.

Sucha karma dla psów jest trudniejsza w rozgryzaniu, co dla niektórych zwierząt może stanowić problem. Istnieją psy, które są na tyle wybredne, że suchą karmą będą się jedynie bawić, zamiast ją faktycznie zjadać. Wynikać to może z trudności w rozgryzaniu twardych chrupek. Pies może wtedy traktować je jak zabawkę, a nie pokarm.

Najlepsza karma dla psów, czyli co jadłby twój pupil?

Dla niektórych zwierząt konsystencja miękkiej karmy ma kluczowe znaczenie, a tym samym wpływ na zjadanie serwowanych przez opiekuna posiłków. Upodobania czy też najzwyklejsze w świecie psie „widzimisię”, to czynniki, które mogą decydować o wyborze przez psa karmy. Czasami, mimo że pies nie jest wybredny co do konsystencji karmy i nie ma wysublimowanego podniebienia, trzeba wprowadzić do diety karmę mokrą (czy to jako dodatek, czy jako jedyną formę żywienia).

Karmienie psa a jego waga

Zwierzęta mające niepohamowany apetyt warto karmić posiłkami mokrymi, które mają zdecydowanie mniejszą kaloryczność. Posiłki te, przy tej samej objętości mokrej karmy, dostarczą do organizmu mniej kalorii niż sucha karma dla psa. Zjadając objętościowo duży posiłek pies jest mniej narażony na nadmierny przyrost masy ciała, a tym samym na rozwój otyłości. Sucha karma natomiast, ze względu na wyższą kaloryczność – przy nadmiernej podaży podwyższa to ryzyko.

Karma dla psów z problemami stomatologicznymi

U psów z wrażliwymi dziąsłami mokra karma będzie znacznie przyjemniejsza w pobieraniu i rozgryzaniu niż karma sucha. Mokra karma dla psów przysporzy także mniej problemów zwierzętom, które z różnych powodów straciły większość zębów trzonowych i przedtrzonowych. Choć trzeba przyznać, że psy mimo znaczących braków w uzębieniu świetnie sobie dają radę, łykając nierozgryzione suche chrupki. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzi się mieszany sposób żywienia psa.

Żywienia psa z wrażliwym przewodem pokarmowym

Psy z różnego rodzaju zaburzeniami pracy i motoryki przewodu pokarmowego mogą wymagać zmiany diety na mokrą lub przynajmniej zwiększenia jej udziału w codziennych posiłkach. Chociażby przy rozszerzeniu przełyku, oprócz zasadniczego leczenia i wymuszonej pionowej postawy podczas karmienia, może okazać się, że posiłki o miękkiej konsystencji będą dużo lepiej tolerowane.

Żywienie mieszane

Także psy z tendencjami do koprostazy wymagają zwiększenia udziału mokrej karmy w diecie. Pacjenci z uchyłkiem prostnicy są wręcz „skazani” na dietę mokrą. Oczywiście nie zawsze musi być to dieta weterynaryjna. Bardzo często stosować można karmy bytowe, pamiętając o ich miękkiej konsystencji.

Rodzaj karmy a wiek psa

Mimo że wydawać by się mogło coś zupełnie innego, wymienione przeze mnie wskazania medyczne nie dotyczą tylko psów starszych. Pierwsze skojarzenie z zaburzeniami funkcjonowania organizmu łączymy odruchowo z podeszłym wiekiem psa. Owszem, często wiek rzeczywiście odgrywa znaczącą rolę. Doświadczenie pokazuje jednak, że zwierzęta młode – wcale nie szczeniaki, a dojrzałe psy w sile wieku – miewają problemy zdrowotne, przy których zmiana konsystencji karmy będzie miała korzystny wpływ.

Mix feeding – łączenie karmy mokrej i suchej

Oba rodzaje karm mają swoje plusy i minusy, dlatego właściciele zwierząt coraz częściej decydują się na ich łączenie. Jest to dobre rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści. Pamiętać należy jednak o dwóch istotnych kwestiach.

  • Właściwa ilość karmy

Ilość karmy suchej, ze względu na silne jej odwodnienie oraz kondensację składników odżywczych i energii, nie jest równa tej samej objętości karmy mokrej. Jak wspominałem wcześniej, aby dostarczyć tę samą ilość energii i składników odżywczych, należy podać psu 3,5 razy mniejszą porcję, niż zrobilibyśmy to w przypadku karmy mokrej. Karmiąc raz suchą, a raz mokrą karmą, trzeba o tym pamiętać.

Mając to na uwadze pamiętajmy, że żołądek psa, po otrzymaniu pewnej objętości mokrej karmy, jest odpowiednio rozciągnięty. Rozważnie dawkujmy więc karmę suchą, podając jej zdecydowanie mniejsze ilości. Po takiej „suchej” porcji pies często ma wrażenie niedostatku. Będzie więc szukał i dopominał się o dokładkę. Większość właścicieli w tym momencie ulega i dosypuje dodatkową, czasami nie małą, porcję karmy. Są to kalorie, których organizm w tej chwili nie potrzebuje. W prosty sposób może to prowadzić do otyłości.

  • Przestrzeganie regularności

Pies, któremu przez cały tydzień podajemy jeden rodzaj karmy, a w weekend zostanie przez nas nagrodzony aromatyczną porcją karmy wilgotnej, może źle tolerować takie nagłe zmiany. Krótko mówiąc – pojawi się biegunka. Przewód pokarmowy przyzwyczaja się bowiem do składu i rodzaju karmy. Jeśli więc chcemy stosować mieszany sposób karmienia, musimy przestrzegać regularności i sukcesywnie wprowadzać zmiany karmy. Najrozsądniejsze jest stopniowe wdrażanie nowej karmy, mieszając ją z tą dotychczas podawaną.

Dlaczego warto mieszać mokrą karmę z suchą?

Łączenie mokrej i suchej karmy niesie za sobą korzyści. Gdy z różnych powodów konieczne jest przestawienie naszego pupila na dietę mokrą, organizm będzie do takiej zmiany przygotowany. Operację tę będzie można przeprowadzić sprawnie, szybko, a co najważniejsze, bez przykrych konsekwencji. Stosując mieszany system żywienia urozmaicimy naszemu przyjacielowi menu, co dla każdego psa jest dodatkową atrakcją.

Zachęcam do spróbowania łączenia diet mokrych i suchych, choćby tylko w ramach zwiększenia atrakcyjności posiłków psa. Uspokoję też, że mimo iż opisałem kilka żelaznych zasad, którymi należy się kierować, niech nikogo nie zniechęci konieczność przeliczania ilości kalorii energii metabolicznej. Spora część producentów, idąc naprzeciw oczekiwaniom, umieszcza na opakowaniach tabele ułatwiające karmienie jednocześnie karmą suchą i mokrą. Wystarczy zatem odpowiednio odczytać wskazówki producenta, by wkroczyć w świat nowych możliwości żywienia naszego czworonożnego przyjaciela.

39895

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij