Wpływ miasta na zdrowie psa okiem jego właściciela

Według prognoz, już za 5 lat w miastach będzie żyło 55% z nas. Przeprowadzamy się do nich wraz z psami, ale czy zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób miejskie środowisko oddziałuje na naszych podopiecznych? Postanowiliśmy to sprawdzić.

By się przekonać jaka jest świadomość wpływu miejskiego środowiska na życie nasze i naszych psów wśród właścicieli czworonogów, zdecydowaliśmy się przeprowadzić badanie.

Sondaż miał miejsce w lipcu i sierpniu 2014 roku. Miał formę ankiety internetowej, a udział w nim wzięło ponad 1000 osób posiadających psy i mieszkających z nimi w mieście. Ankietowanych zapytaliśmy o opinie dotyczące wpływu środowiska miejskiego na życie ich czworonogów.

Kim byli badani?

Zdecydowaną większość respondentów, bo aż 91%, stanowiły kobiety. Dominującą grupą wiekową były osoby młode, czyli posiadające od 18 do 30 lat – stanowiły 51,5% wszystkich ankietowanych. W badaniu wzięli udział właściciele psów mieszkający zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w największych polskich aglomeracjach, co widoczne jest na poniższym wykresie.

zwierzę i miasto

Miasto i jego wpływ na człowieka i zwierzę

Ogromna większość, bo aż 82% ankietowanych, uznała, że życie w mieście oraz związany z nim hałas, ruch uliczny, zanieczyszczenia i tłok mają wpływ na ich zdrowie. Mieszkańcy miast zdają sobie sprawę z tego, że środowisko miejskie źle na nich oddziałuje, a zwłaszcza, że ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie ich zwierząt. Aż 87,5% ankietowanych uważa bowiem, że zanieczyszczone powietrze, hałas, tłok i ruch uliczny odbija się na formie ich zwierząt.

Jak miasto wpływa na samopoczucie psów?

By się tego dowiedzieć, poprosiliśmy właścicieli psów o podzielenie się swoimi obserwacjami ze spacerów z czworonogiem w hałaśliwych i zatłoczonych miejscach. Najczęstszymi problemami okazały się:

  • nerwowe zachowanie psa (43% ankietowanych),
  • reakcje lękowe (40% ankietowanych),
  • agresja (12% ankietowanych),
  • apatia (3% ankietowanych).

Właściciele psów zaobserwowali też inne reakcje czworonogów, przede wszystkim zachowania wynikające z nadmiernego pobudzenia psa. Najczęściej spowodowane były właśnie tłokiem i zbyt dużą ilością bodźców. Reakcje te przejawiały się w niepohamowanej ciekawości, zainteresowaniu wszelkimi nowymi bodźcami naraz, ekscytacją czy chęcią bycia głaskanym przez każdego przechodnia.

Miasto a zdrowie naszego czworonoga

Właściciele psów wyrazili również opinię na temat negatywnego wpływu miejskiego środowiska na zdrowie ich czworonogów. Aż 87% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że zanieczyszczone powietrze i smog wpływają na zdrowie zwierzęcia. W jaki sposób? Oto wyniki:

miasto i zdrowie psa

Ponadto respondenci często podkreślali, że zanieczyszczone powietrze i smog sprzyjają powstawaniu nowotworów.

Wysoka świadomość właścicieli psów

Ankieta wykazała, że świadomość właścicieli psów na temat negatywnego wpływu środowiska miejskiego na samopoczucie i zdrowie czworonogów jest wysoka. Nie zawsze potrafią jednak dobrze odczytywać zachowanie psa, gdyż – jak wskazało nasze badanie – czasem sygnały nadmiernego pobudzenia czworonoga są odczytywane przez właścicieli jako pozytywne zachowanie.

Miasto i psy – co na ten temat sądzą eksperci?

Statystyki gabinetowe potwierdzają obserwacje ankietowanych właścicieli psów. Czworonogi mieszkające na terenach zurbanizowanych rzeczywiście cechują się wyższą zapadalnością na wymienione powyżej psie choroby. O tym, jak miasto wpływa na zdrowie psa, możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Należy pamiętać, że zachowanie psa nie musi wskazywać na toczące się w jego organizmie procesy chorobowe (nawet normalnie zachowujące się zwierzę może cierpieć na różne schorzenia). Dlatego tak ważne są okresowe badania oraz profilaktyka, na przykład w postaci doboru odpowiedniej karmy wspomagającej odporność naszego pupila – mówi lekarz weterynarii Mikołaj Włodek z Przychodni Weterynaryjnej Morgan.

By zredukować negatywne skutki życia psa w mieście, firma Royal Canin stworzyła specjalną linię karm Urban Life. Produkty te zawierają m.in. opatentowany kompleks przeciwutleniaczy Full Lara, który chroni psa przed skutkami stresu oksydacyjnego oraz innowacyjny bioskładnik redukujący stres odczuwany przez czworonoga. Więcej o linii Urban Life możesz przeczytać na stronie „Pies w mieście”.

290

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij