Mata chłodząca dla psa – sposób na upały

Czas upałów to trudny okres roku dla większości czworonogów. By ułatwić pupilowi przetrwanie w wysokich temperaturach, należy wyposażyć się w maty chłodzące dla psa. Dzięki nim zniwelujemy ryzyko wystąpienia przegrzania i udaru słonecznego u psa.

Wysoką temperaturę szczególnie źle znoszą szczenięta, psy w podeszłym wieku oraz ciężarne samice. Upały są zmorą także dla ras o długiej i gęstej sierści, ciemnym umaszczeniu, a także zwierząt cierpiących z powodu otyłości, osłabienia i różnych psich chorób. Bardzo podatne na hipertermię (przegrzanie) są również rasy brachycefaliczne o krótkich i spłaszczonych pyszczkach, takie jak buldogi, mopsy, shih-tzu, czy boksery.

Temperatura psa

Fizjologiczna temperatura psa jest wyższa od naszej. Zależnie od rasy, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia, mieści się ona w przedziale 37-39°. Organizm psa znacznie lepiej przystosowany jest do ochrony przed zimnem niż gorącem. Ze względu na niewielką liczbę gruczołów potowych, zlokalizowanych przede wszystkim w obrębie opuszek łap oraz nosa, pies chłodzi się głównie poprzez ziajanie, obniżenie aktywności oraz linienie.

Jak dbać o zdrowie psa podczas upałów?

Zapobieganie przegrzaniu i udarowi słonecznemu u psów sprowadza się do przestrzegania kilku podstawowych zasad. Pod wpływem wysokich temperatur organizm zwierzęcia traci dużo wody, dlatego konieczne jest jej stałe uzupełnianie. Należy unikać narażania psa na długotrwałe przebywanie w pełnym słońcu. Zwierzę musi mieć możliwość schronienia się przed jego promieniami w zacienionym, chłodnym miejscu.

Maty chłodzące dla psów – ulga w upalny dzień

Bardzo skutecznym sposobem na ulżenie czworonogowi w upalny dzień jest zastosowanie maty chłodzącej dla psa. Mata chłodząca dla psa jest rodzajem posłania, które sprawdza się równie dobrze w domu, samochodzie, jak i w plenerze. Na rynku dostępne są dwa rodzaje mat chłodzących. Różnią się one rodzajem zastosowanego wypełnienia, które odpowiada za funkcje chłodzące.

Mata chłodząca dla psa z wełną chłodzącą

Część producentów oferuje maty wykonane z wytrzymałego materiału poliestrowego. Są wypełnione wełną chłodzącą. Wystarczy zanurzyć je w zimnej wodzie na 1-2 minuty oraz delikatnie wycisnąć. Parująca woda zapewni psu komfort i chłód nawet do 48 godzin. Po ociepleniu wystarczy ponownie umieścić posłanie w wodzie, dzięki czemu mata jest znowu gotowa do użycia. Po złożeniu legowisko jest małe i poręczne, dlatego bez problemu można zabrać je ze sobą na spacer czy w podróż.

Żelowe maty chłodzące dla psów

Wartą wypróbowania alternatywą są maty chłodzące ze specjalnym żelowym wkładem. Wypełnione są nietoksyczną, biodegradowalną substancją. Dla wzmocnienia efektu chłodzenia, matę żelową można zmoczyć lub włożyć do lodówki. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ tego rodzaju mata chłodząca dla psa aktywuje się samoistnie pod wpływem nacisku i ciężaru kładącego się na niej zwierzęcia.

Żelowe posłanie utrzymuje temperaturę niższą od temperatury otoczenia nawet do czterech godzin i ładuje się automatycznie, gdy tylko pies z niego schodzi. Nylonowa powłoka maty chłodzącej jest łatwa w czyszczeniu i trwała. Mata chłodząca dla psa zachowuje więc swoją użyteczność przez bardzo długi czas.

Mata a może ręcznik chłodzący dla psa?

Wszystkie maty chłodzące dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Każdy właściciel psa z łatwością dopasuje zatem najwłaściwszy model dla swojego pupila. Poza matami, w sklepach zoologiczny znajdziemy również ręcznik chłodzący dla psa. Ręcznik chłodzący może okazać się równie pomocny.

24968

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij