Maltańczyk – nie zawsze biały pies

Pies maltańczyk znany jest od bardzo dawna. Już starożytni Egipcjanie mogli zachwycać się tymi małymi, ale eleganckimi psami. Podziwiali je za nieskazitelny wygląd, inteligencję i pozytywne usposobienie, którym są w stanie zarazić wszystkich dookoła.

Maltańczyki są pełne energii – zdecydowanie nie są typem kanapowca, który całymi dniami wylegiwałby się w pieleszach. Mimo iż niewielkie, są bardzo ruchliwymi i skocznymi psami. Choć trzeba przyznać, że właśnie te cechy doprowadzają często do nieprzyjemnych zdarzeń.

Maltanczyk i prawdopodobieństwo kontuzji

Właśnie z racji olbrzymiej aktywności i niewielkich rozmiarów, u maltanczyków często dochodzi do urazów ortopedycznych. Rozentuzjazmowany pies rasy maltańczyk, którego jest „wszędzie pełno”, może zostać niezauważony przez swoich opiekunów, a w konsekwencji przygnieciony lub przydeptany. Może to doprowadzić nawet do złamania kości, naciągnięcia struktur stawów lub innych urazów.

Alergia u maltańczyków

Psy rasy maltańczyk, jak i pozostałe psy o białym umaszczeniu sierści, wykazują bardzo dużą skłonność do występowania reakcji alergicznych. Najczęściej występującą (choć nie jedyną) alergią u maltańczyków jest nietolerancja pokarmowa, czyli niewłaściwa odpowiedź organizmu na składniki pokarmu. Duży odsetek maltanczyków cierpi także z tytułu reakcji alergicznych wywoływanych przez czynniki środowiskowe, czyli alergeny obecne w najbliższym otoczeniu psa.

Słowo „cierpi”, mimo iż dosadne, jest użyte właściwie. Reakcje alergiczne u maltańczyka powodują świąd (czasem całego ciała) i mogą doprowadzić między innymi do zakażeń skóry czy zapalenia kanałów słuchowych. Jeśli nie zostanie podjęta właściwa terapia przez lekarza weterynarii, może to doprowadzić do niepotrzebnego cierpienia psa. Mądra i ustabilizowana dieta pozwoli nie tylko wyeliminować alergeny pokarmowe, ale i zapewni komfort i właściwy rozwój organizmu.

Pies maltańczyk – problemy z sierścią

Oprócz skóry, także sierść, jest piętą achillesową maltańczyków. Z racji na żywiołowość oraz długi i prosty włos, u maltańczyków bardzo łatwo o powstanie kołtunów. Nie tylko one spędzają jednak sen z powiek opiekunów. Zdecydowanie większym problemem są ciemne przebarwienia sierści, zwłaszcza okolicy oczu i łap. Jednym z kryteriów, jakim kierują się ludzie przy wyborze właśnie tej rasy, jest umaszczenie – idealne, nieskazitelne i śnieżnobiałe. Jednak w niedługim czasie od pojawienia się maltańczyka w domu okazuje się, że wokół oczu i palców pojawia się ciemniejsze, czasami nawet brązowe, zabarwienie futra.

Maltańczyk i przebarwienia sierści w okolicach oczu

Często od razu pojawiają się wątpliwość, czy na pewno należycie dbamy o higienę naszego psa. Mogę uspokoić, że rzadko kiedy tego typu zmiany są wynikiem zaniedbania przez opiekunów. Przebarwienie włosa w okolicy oczu u śnieżnobiałych psów jest konsekwencją wzmożonego łzawienia i działania enzymów zawartych w psich łzach. Zwiększony wypływ z worków spojówkowych może wynikać ze stanu zapalnego spojówek (na tle infekcyjnym, urazowym bądź alergicznym) i wtedy wskazana jest interwencja lekarza weterynarii, który wdroży właściwą terapię.

U psów maltańczyków taki stan rzeczy może także wynikać z budowy anatomicznej czaszki. Zaburzone proporcje i budowa kanalików nosowo-łzowych, wynikające z miniaturyzacji psa, mogą doprowadzać do niewłaściwego odprowadzania łez i w konsekwencji do wylewania ich poza worki spojówkowe. Dlatego włosy wokół oczu bardzo często są barwy żółtobrązowej.

Ciemniejszy kolor sierści u maltańczyków

Przyczyn zmian zabarwienia włosów na łapach psów rasy maltańczyk zdecydowanie nie można upatrywać we wzmożonym łzawieniu. Przebarwienie sierści tej okolicy ciała jest również wynikiem pracy enzymów, ale tym razem są to enzymy zawarte w psiej ślinie. Skąd na łapach ślina psa? Bierze się oczywiście z wylizywania. Nie jednokrotnego, ale permanentnego lizania swoich łap. Najczęstszą przyczyną jest dyskomfort wynikający ze wspominanej już reakcji alergicznej. Uczucie świądu jest na tyle duże, że pies maltanczyk liże łapy bez opamiętania.

Sama zmiana zabarwienia włosa nie jest dla psa groźna i stanowi jedynie przeszkodę natury estetycznej. Warto jednak udać się ze swoim psem do lekarza weterynarii, bo jak już wspomniałem, przyczyny wcale nie muszą być trywialne, a odpowiednie postępowanie może przynieść psu ulgę.

Sprawdź, gdzie znajdziesz najlepszą lecznicę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

Psy maltańczyk – inne choroby

Decydując się na przyjęcie pod swój dach maltańczyka, zwłaszcza szczeniaka tej rasy, należy liczyć się z możliwością wystąpienia u naszego nowego pupila pewnego schorzenia metabolicznego polegającego na spichrzaniu glikogenu. Choroba jest uwarunkowana genetycznie i polega na niedoborze pewnych enzymów, które umożliwiają uwalnianie glikogenu z komórek wątrobowych. Brzmi groźnie i taka też może być w skutkach.

U zwierząt cierpiących na tego typu zaburzenie mogą pojawiać się ataki hipoglikemii, czyli obniżonego stężenia glukozy. Mogą być one groźne dla życia czworonoga. Najbardziej niebezpieczne konsekwencje mogą pojawiać się u szczeniąt, jednak wraz z wiekiem, objawy te mogą ustępować. Dla uspokojenia dodam, że nie jest to schorzenie wybitnie często występujące wśród maltańczyków.

Psy maltańczyk

Czy wiesz, czym powinieneś karmić maltańczyka? Sprawdź najlepszą karmę dla dorosłych psów rasy maltańczyk.

Maltanczyk pies, czyli pupil doskonały

Osoby wybierające maltańczyka na nowego towarzysza zabaw, bardzo często zachwycają się nieskazitelnie białym umaszczeniem szczeniąt. Ekscytacja jednak szybko mija, bo śnieżnobiały szczeniak zmienia się w psa maści białobrązowej. Być może kolor sierści odmieni nieco wygląd waszego psa. Jednak ze stuprocentową pewnością mogę zagwarantować, że miłość i oddanie, jakimi obdarzy was ten pies, będą niezależne od koloru jego sierści.

38915

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij