Lokalizator GPS dla psa i kota: sposób na uciekiniera?

Twój pies lub kot po raz kolejny wybrał się na samotną przechadzkę lub pobiegł za innym zwierzakiem i nie potrafi znaleźć drogi powrotnej? Należysz do tej grupy właścicieli, którzy ciągle zamartwiają się o swojego czworonoga? Możesz łatwo rozwiązać ten problem! Rozważ zakup  lokalizatora GPS dla zwierząt, a już zawsze będziesz wiedzieć, gdzie znajduje się Twój przyjaciel.

Większość osób kojarzy GPS z nawigacją drogową czy śledzeniem pozycji samochodów, ewentualnie z działalnością policji i detektywów. Warto jednak wiedzieć, że GPS może być również wykorzystywany do lokalizacji zwierząt domowych.

Dlatego, jeśli Twoje  zwierzę ulubieniec lubi samotne spacery i ma tendencję do uciekania,, warto wyposażyć go w lokalizator GPS dla psa lub kota. Dzięki temu łatwiej znajdziesz swojego czworonożnego przyjaciela i nie będziesz musiał się o niego martwić. GPS przyda się szczególnie, jeśli wybierasz się na wakacje ze swoim zwierzęciem i będziecie przebywać w nieznanym dla niego miejscu.

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, od małych „pchełek”, breloków, przez opaski na łapy po profesjonalne obroże. Urządzenie powinno być dopasowane indywidualnie, w zależności od preferencji właściciela i wielkości zwierzaka.

Jak działa GPS dla zwierząt?

GPS to skrót od „Global Positioning System”, czyli „Światowy System Określania Położenia”. GPS informuje użytkownika o dokładnej pozycji nadajnika, z którym jest połączony. Jest to możliwe, ponieważ 24 satelity należące do Global Positioning System stale krążą wokół Ziemi. W wyznaczonych okresach wysyłają informacje z dokładnym czasem i wskazują swoją lokalizację.
Lokalizator GPS dla psa lub kota działa na tej samej zasadzie. Już niewielki nadajnik pozwala określić położenie zwierzaka z dokładnością do paru metrów. Niezależnie od tego na jaką opcję się zdecydujesz, urządzenie będzie wielką pomocą w odnalezieniu czworonożnego uciekiniera.
Oprócz urządzeń GPS dla zwierząt dostępne są też lokalizatory dźwiękowe i radiowe. Są to rozwiązania tańsze, jednak mniej dokładne i znacznie mniej wygodne w użyciu.

Ile kosztuje GPS dla kota lub psa?

Ceny lokalizatorów GPS dla psa lub kota wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Najtańsze są małe breloki, które można przypiąć np. do obroży psa lub kota. Właściciel za pomocą technologii Bluetooth łączy swój smartfon z urządzeniem, a jego położenie odczytuje w aplikacji z mapami. Zaletą breloka, oczywiście oprócz ceny, jest mały rozmiar i prosta obsługa. Istnieje jednak ryzyko, że wyjątkowo aktywny zwierzak (a czworonożni uciekinierzy zwykle są bardzo aktywni) może uszkodzić nadajnik lub go zgubić. Ma też słabszy sygnał i mniejszy zasięg.

GPS dla kota lub psa można umieścić również na łapce zwierzaka. Jednak tutaj pojawia się podobna wada jak w przypadku breloka – urządzenie może zostać bardzo łatwo zniszczone. To opcja dla psów i kotów, które dobrze znoszą wszelkiego typu dodatki, takie jak obroże, szelki czy peleryny na chłodniejsze dni. Wtedy istnieje szansa, że GPS pozostanie na swoim miejscu.

Elektryczne obroże z wbudowanym GPS dla zwierząt stanowią najdroższy produkt tego rodzaju. Dzięki temu, że lokalizator jest na stałe połączony z obrożą, obroże dają największą pewność, że zwierzak nie pozbędzie się urządzenia. Zwykle cechuje je też najdłuższy czas czuwania, największy zasięg, a także duża dokładność (do paru metrów).

Profesjonalny GPS dla zwierząt uprawiających sporty lub psów myśliwskich może kosztować nawet ponad 2 tysiące złotych. Wpływa na to wysoka jakość sprzętu oraz zasięg lokalizacji. Jeśli trenujesz psi sport lub nawet biegasz ze swoim czworonogiem, GPS dla psa powinien koniecznie znaleźć się w Twoim wyposażeniu. O psich sportach możesz poczytać tutaj.

Które czworonogi najbardziej potrzebują GPS dla psa lub kota?

Amerykańska firma produkująca lokalizatory GPS dla psów przeprowadziła wśród swoich klientów ankietę, z której wynikało, że konkretne rasy psów uciekają lub gubią się częściej niż inne. Psy, które najtrudniej utrzymać w jednym miejscu to:

  • Anatolian,
  • Bloodhound,
  • Pirenejski pies górski,
  • Catahoula Leopard Dog,
  • mieszańce Pit Bulla,
  • Husky

Nie ma jednoznacznego wytłumaczenia, dlaczego akurat te rasy znikają z oczu właścicieli częściej niż inne. Prawdopodobnie spory wpływ ma tutaj ilość ruchu, jakiej potrzebują. Są psy, którym wystarczy kilkunastominutowy spacer dwa razy dziennie. – Istnieją jednak rasy, szczególnie te obejmujące psy pracujące, które codziennie muszą się wybiegać, zmęczyć i pokonać parę dobrych kilometrów. To właśnie one najczęściej próbują wybierać się na samotne wyprawy – oczywiście, jeśli właściciele nie zapewnią im odpowiedniej ilości ruchu. W tym artykule możesz przeczytać, jak rozwiązać problem ucieczek psa.

W przypadku kotów głównym powodem ucieczek, oprócz oczywiście nieuwagi właścicieli, jest wrodzony indywidualizm i ciekawość tych zwierząt. Nawet jeśli od początku przyzwyczaisz swojego kota do życia w domu czy mieszkaniu, może się zdarzyć, że pewnego razu czmychnie przez otwarte drzwi czy uchylone okno. Dlatego, jeśli nie chcesz zamartwiać się o swojego zwierzaka, warto zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i zabawy, właściwie zabezpieczyć mieszkanie, a także dodatkowo wyposażyć go w GPS dla kota.

Lokalizator GPS dla psa i kota: sposób na uciekiniera?

Jest on szczególnie przydatny w przypadku kotów wychodzących. Są one przyzwyczajone do przebywania na zewnątrz i potrafią zwykle znaleźć drogę powrotną. Nie można jednak wykluczyć, że któregoś dnia Twój kot zawędruje tak daleko, że nie będzie potrafił sam trafić do domu. Jeśli takie sytuacje już się zdarzały lub dla własnego spokoju chcesz wiedzieć, gdzie znajduje się Twój czworonóg, skorzystaj z GPS dla zwierząt.

Jeśli jesteś właścicielem kota wychodzącego przeczytaj, jak zadbać o jego bezpieczeństwo.

Pamiętaj – lepiej zapobiegać, niż szukać!

GPS dla zwierząt to odpowiednie rozwiązanie w przypadku, jeśli jesteś właścicielem niesfornego czworonoga, skłonnego do ucieczek. Pamiętaj, że GPS dla kota lub psa pozwala na określenie położenia Twojego zwierzaka, jednak nie jest w 100% dokładny, ma ograniczony zasięg i pokazuje jedynie swoją aktualną pozycję.

Jeśli masz dużego, silnego psa, mogącego w kilkanaście minut przebiec parę kilometrów albo nieustraszonego kota, który lubi poznawać odległe zakątki Twojej okolicy, GPS dla zwierząt nie wystarczy. Bez profesjonalnego, drogiego sprzętu, po parunastu minutach stracisz sygnał wysyłany przez urządzenie. W efekcie, nie będziesz mógł określić, gdzie znajduje się Twój czworonożny przyjaciel ani wpłynąć na obraną przez niego trasę.

Domowy zwierzak pozostawiony bez opieki w obcym miejscu jest narażony na wiele niebezpieczeństw i wypadków. Dlatego GPS dla psa i kota powinien być traktowany jako dodatkowe zabezpieczenie, a nie rozwiązanie problemu uciekającego zwierzaka. W przypadku powtarzających się ucieczek warto zacząć pracować z czworonogiem, aby wyeliminować to zachowanie. Pomocna może okazać się wizyta u behawiorysty, który doradzi Ci, jak okiełznać Twojego czworonoga.

 

24887

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij