Linienie kota – dlaczego kot gubi sierść?

Gubienie sierści przez kota jest procesem zupełnie naturalnym. Czasem możemy mieć jednak wrażenie, że kot traci za dużo sierści. Jaka jest przyczyna łysienia kota? Co zrobić, by zapobiec linieniu?

Nasilenie linienia u kota zwykle przypada na wiosnę i lato. Jednak w dzisiejszych czasach koty, które przebywają w domu, tracą sierść przez cały rok. Wynika to z negatywnego wpływu sztucznego oświetlenia i ogrzewania. Wzmożone linienie kota może też być związane ze stanem fizjologicznym zwierzęcia, m.in. z rują, ciążą czy okresem laktacji. Prawidłowy stan okrywy włosowej zależy od wielu czynników, takich jak odpowiednia pielęgnacja, regularne czesanie i szczotkowanie kota oraz właściwie zbilansowanej diety. Co zrobić, jeśli pomimo wszystkich zabiegów, kot nadmiernie traci sierść? Jaka jest tego przyczyna?

Łysienie kota – przyczyny

Częstą przyczyną wypadania włosa, spowolnienia jego wzrostu oraz matowienia i łamliwości może być niedobór białek. Najważniejszymi białkami są te, które dostarczają dużej ilości aminokwasów siarkowych, tj. metioniny i cysteiny. Są one niezbędne do syntezy keratyny będącej głównym białkiem włosa i skóry. Zbyt duże linienie kota bywa też objawem zaburzeń zdrowotnych. W poważniejszych przypadkach utracie włosa towarzyszy świąd oraz podrażnienia skóry o różnym stopniu nasilenia. Mogą pojawiać się także symetryczne lub miejscowe wyłysienia.

Intensywne gubienie sierści kota może być spowodowane również alergią pokarmową, infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi oraz pasożytami, takimi jak pchły, wszy, wszoły czy świerzbowce. Łysienie u kotów pojawia się również w następstwie chorób, m.in. zaburzeń hormonalnych, niedoczynności i nadczynności tarczycy, choroby Cushinga, cukrzycy, a nawet raka skóry. Podłoże tego rodzaju dolegliwości bywa zatem różnorakie. Z tego powodu, w celu wykrycia przyczyn i ustalenia właściwej terapii, niezbędna jest konsultacja weterynaryjna.

Znajdź najbliższą lecznicę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

Stres u kota powodem, dla którego kot gubi sierść?

Jeśli twój pupil dostaje odpowiednią karmę, jest zdrowy, a mimo to traci duże ilości sierści lub wręcz łysieje, powodem może być odczuwany przez zwierzę stres. Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w otaczającym je środowisku. Odczuwane napięcie próbują czasem rozładować poprzez nadmierne wylizywanie sierści. W jego trakcie potrafią wyrywać sobie całe kępki włosów. Należy wówczas zadbać o stopniowe oswojenie kota z wywołującym stres bodźcem, a jeśli to możliwe, usunąć go z otoczenia zwierzęcia. W razie potrzeby warto zasięgnąć porady behawiorysty, który podpowie nam, jak poradzić sobie z problemem.

Jak wyeliminować linienie kota?

Równie istotna dla prawidłowej kondycji sierści kota jest odpowiednio zbilansowana dieta. Karmy dla zdrowej skóry i sierści kota powinny zawierać:

  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6;
  • pierwiastki śladowe, takie jak żelazo, miedź oraz jod (najlepiej w formie chelatowanej, która odznacza się większą przyswajalnością);
  • witaminy, szczególnie z grupy B (m.in. tiamina, ryboflawina i kwas pantotenowy).

Należy więc pamiętać, że bardzo często problemowi nadmiernego linienia kota można zaradzić, wprowadzając do jego diety wysokiej jakości karmę, która dostarczy mu wszystkich składników pokarmowych. Równie ważna jest jednak właściwa pielęgnacja sierści o kota. O tym, jak dbać o sierść kota, dowiesz się z wcześniejszego artykułu.

14167

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij