Lęk u psa przed ruchem ulicznym – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Pies w mieście nie zawsze jest bezpieczny. Przestrzeń miejska bywa często nieprzyjazna dla czworonoga. Co zrobić, gdy zauważymy nienaturalne zachowanie psa? Jeśli twój pies się ślini, podkula ogon i ma przyspieszony oddech, może odczuwać silny lęk. Czy rozwiązaniem są tylko leki uspokajające dla psa?

Czworonóg, z natury niepredysponowany do życia w aglomeracji, może bać się wielu rzeczy, w tym samochodów, przechodniów czy innych zwierząt. Czy istnieją nieinwazyjne sposoby na zmniejszenie lęku psa przed ruchem ulicznym? Co możemy zrobić, by zmniejszyć stres i lęk u psa? Jakie inne metody, poza tabletkami uspokajającymi dla psa, możemy wykorzystać, by ulżyć pupilowi?

Sprawdź, jak miasto i związany z nim hałas wpływa na zdrowie psa.

Jak rozpoznać lęk u psa?

Nerwowe zachowanie psa może objawiać się na wiele sposobów. Do najpopularniejszych objawów lęku u psa należą:

  • obfite ślinienie się,
  • przyspieszony oddech u psa,
  • podwijanie ogona,
  • pojawiający się łupież,
  • ciągnięcie na smyczy,
  • nadmierne oddawanie moczu.

Jeżeli zaobserwujemy u naszego psa tego typu zachowanie, powinniśmy zredukować lub wyeliminować czynniki, których pies się boi. Jest to istotne tym bardziej, że im intensywniejsze są objawy, tym trudniej poradzić sobie z lękiem u psa.

Terapia lęku u psa

Pierwsze co możemy zrobić, to prawidłowo rozpoznać problem. Równie ważne jest, by właściciel nie reagował nerwowo w sytuacjach stresogennych dla zwierzęcia. Takie zachowanie mogłoby być dla czworonoga sygnałem potwierdzającym, że jest się czego obawiać, a tym samym potęgowałoby u niego strach. Istotne jest, by pies czuł, że ma u swego boku spokojnego opiekuna, który da mu wsparcie, a nie strachliwego pana.

Co zrobić, gdy pies się boi ludzi i innych zwierząt? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak możesz pomóc swojemu czworonogowi.

Jak przyzwyczaić psa do ruchu ulicznego?

Przede wszystkim powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i zastosować metodę małych kroków. Istnieje prawdopodobieństwo, że pomimo podjętych przez nas wysiłków, pies może nigdy nie przyzwyczaić się do ruchu ulicznego. Nie należy się jednak poddawać. Warto próbować nauczyć psa chociażby przechodzenia przez jezdnię w sposób bezpieczny dla siebie i opiekuna.

Musimy pamiętać, że jakiekolwiek metody siłowe są w tym przypadku wyjątkowo złym pomysłem. Zmuszanie zwierzęcia do konfrontacji z czynnikiem, którego się obawia, może doprowadzić do sytuacji, że mały lęk przekształci się w poważną fobię. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stopniowe pokazywanie zwierzęciu, że nie ma powodów do lęku.

Sposoby przezwyciężenia lęku u psa

Dobrą metodą jest sporządzenie listy miejsc, które chcemy odwiedzić wraz ze swoim podopiecznym. Nasze osiedle, park czy ruchliwa ulica – pies powinien poznać je wszystkie. Zacznijmy od spacerów w miejscach mniej zatłoczonych i stopniowo przyzwyczajajmy zwierzę do tych bardziej ruchliwych. Należy przy tym uważnie obserwować zachowanie psa. Jeśli objawy lękowe nie ustają, zanim zrobimy kolejny krok, pozwólmy mu poznawać jedynie mniej zatłoczone otoczenie. Warto przy tym zadbać o odpowiednio dopasowaną obrożę i szelki, aby w razie ataku paniki, pies się z nich nie wyswobodził.

Sposobem na obniżenie reakcji lękowej, która już wystąpiła, jest podanie psu – po powrocie do domu – zabawki do żucia lub lizania. Doskonały będzie na przykład kong dla psa. Dzięki temu zwierzę szybciej powróci do stanu równowagi emocjonalnej. Należy zwrócić uwagę, czy gryzak na pewno jest jadalny – w przeciwnym razie zabawka do gryzienia może jeszcze bardziej pobudzić zwierzę i spotęgować jego frustrację.

Pies w wielkim mieście

Czy wiesz, jak powinieneś karmić psa żyjącego w mieście? Sprawdź linię karm Royal Canin Urban Life dla małych i dużych ras psów.

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa?

Według statystyk policyjnych rocznie odnotowuje się około 17,5 tysiąca zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt (zarówno dzikich, jak i domowych). W trosce o bezpieczeństwo psa żyjącego w mieście, warto pamiętać nie tylko o nauce określonych zachowań i pracy nad obniżeniem poziomu stresu. Należy również przyzwyczaić psa do spacerów na smyczy, a wtedy, gdy jest ciemno – korzystać z odblasków. Dobrym pomysłem będą świecące nakładki na obroże lub szelki.

By pies nie zaginął

Warto przygotować się również na wypadek zagubienia psa. By w takiej sytuacji możliwe było szybkie odnalezienie czworonoga, konieczne jest właściwe znakowanie. Obowiązkowo zwierzę powinno posiadać identyfikator dla psa. Oprócz niego, dobrze sprawdzi się również chip dla psa. Jest to wszczepiony pod skórę specjalny mikroprocesor, który umożliwia identyfikację właściciela na podstawie kodu urządzenia i wcześniejszego wpisu do bazy danych właścicieli. Wielu hodowców psów rasowych decyduje się również na tatuaże.

Odpowiedzialność za psa

Należy pamiętać, że w głównej mierze to od właściciela zależy zarówno poczucie bezpieczeństwa psa, jak i jego realne bezpieczeństwo. Pies w mieście jest w szczególny sposób narażony na wiele czynników stresogennych. Konieczna jest zatem obserwacja podopiecznego, aby w porę wychwycić niepokojące objawy w jego zachowaniu i w odpowiedni sposób mu pomóc.

3618

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij