Lęk u psa – co zrobić, gdy pies boi się innych zwierząt i ludzi?

Pies w mieście często może czuć się zagrożony. Strach u psa nie jest niczym nienormalnym, zwłaszcza, gdy nasz czworonóg nie jest przyzwyczajony do spotkań z obcymi ludźmi i innymi zwierzętami. Jak sobie z nim poradzić?

Jak postępować, gdy nasz pies się boi? Co zrobić, by dotąd strachliwy pies otworzył się na swoje otoczenie i zaakceptował obecność innych zwierząt i ludzi? Psy, które kierują się wrodzonym instynktem, mogą odbierać zwyczajne sytuacje jako zagrożenie. Należy wiedzieć jednak, że istnieją sposoby na zminimalizowanie lęku u psa.

Jak rozpoznać objawy lęku i stresu u psa? Przeczytaj nasz poradnik.

Bojaźliwy pies – gdzie wyprowadzać pupila?

Wydawać by się mogło, że pies, który boi się ludzi i innych zwierząt, powinien spacerować w tych miejscach lub o takich porach dnia, w których szansa na ich spotkanie jest jak najmniejsza. Wbrew pozorom, takie postępowanie może przynieść rezultat odwrotny od zamierzonego. Samotność i izolacja zwierzęcia mogą prowadzić do jeszcze większej strachliwości.

Pies, jako zwierzę stadne, potrzebuje kontaktu z innymi czworonogami. Warto więc chociaż raz dziennie wybrać się z nim na długi spacer, podczas którego poza zabawą, bieganiem i eksploracją terenu, nasz podopieczny będzie miał okazję spotkać inne zwierzęta. Jeśli nasz pies boi się spacerować poza znaną mu okolicą, rozszerzajmy obszar naszych spacerów stopniowo, dając mu możliwość zaakceptowania nowych miejsc.

Pies w wielkim mieście

Pies na spacerze – co zrobić, gdy nasz pupil spotyka inne zwierzę?

Psy, które natrafiają na siebie, najczęściej nawiązują interakcję poprzez wzajemne obwąchiwanie się. Nie wszystkim zwierzętom odpowiada jednak taki kontakt z każdym napotkanym czworonogiem. Jeśli zauważymy, że nasz pies jest zestresowany w obecności innego zwierzęcia, nie zmuszajmy go do nawiązania relacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zakończenie niekomfortowej interakcji i spokojne odejście. Nie należy przy tym ciągnąć psa na smyczy i szarpać nim.

Mimo to musimy pamiętać, by zapewniać naszym pupilom bezpieczne spotkania z innymi czworonogami. Najlepiej, by były to znane nam zwierzęta, o których wiemy, że mają przyjazne usposobienie i wysokie kompetencje społeczne. Gdy nasz pies polubi zabawy z nimi, wtedy możemy stopniowo zacząć przyzwyczajać go do towarzystwa innych zwierząt. Jeśli podczas spaceru nasz pupil zostanie zaatakowany przez drugiego czworonoga lub sam zaatakuje, należy psy jak najszybciej rozdzielić.

Pies w mieście i interakcje z ludźmi

Nie możemy także pozwolić, by obcy ludzie narzucali się naszemu psu. To zwierzę powinno zdecydować, kiedy chce mieć z nimi kontakt. W sytuacji, w której wiemy, że nasz pies będzie szczekał na zbliżających się ludzi, powinniśmy zwiększyć do nich dystans jeszcze zanim pies zacznie szczekać. Dobrym rozwiązaniem jest także chwalenie pupila za grzeczne zachowanie.

Pies w mieście

Jeżeli mimo prób przyzwyczajania psa do innych zwierząt i ludzi, nasz czworonóg nadal się ich boi lub jego strach rośnie, warto udać się do behawiorysty po poradę.

Twój pies odczuwa strach przed ruchem ulicznym? Dowiedz się, jak radzić sobie z lękiem u psa w mieście.

16392

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij