Materac czy klatka kennelowa: jak wybrać miejsce do spania dla psa?

Już od pierwszego dnia warto zachęcać czworonoga do korzystania z własnego legowiska, które powinno zapewniać mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Gdzie najlepiej ulokować posłanie dla psa i jak wybrać to najlepsze?

Nie wszyscy są świadomi, że pies przesypia niemal połowę swojego życia. Czworonóg potrafi przeznaczyć na sen średnio nawet 14-16 godzin na dobę. Należy pamiętać, że wyspane zwierzę jest spokojniejsze i bardziej zrelaksowane. By mu to umożliwić, powinniśmy zadbać o właściwe legowisko dla psa.

Chcesz wiedzieć więcej na temat snu psa? Przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł.

Idealne miejsce do spania dla psa

Zastanawiając się nad wyborem miejsca do spania dla czworonoga, powinniśmy wziąć pod uwagę, że pies jest zwierzęciem, które lubi przebywać w grupie. Nie znaczy to jednak, że musimy pozwolić mu wylegiwać się w naszym łóżku. Chodzi przede wszystkim o to, by nie izolować psa, zamykając go samego na noc w innym pokoju, przedsionku lub – co gorsza – w garażu czy ogrodowym kojcu. Wiele czworonogów, nie mając innego wyboru, przyzwyczaja się oczywiście do takiego stanu rzeczy, ale bez wątpienia nie wpływa to najlepiej na ich samopoczucie i zachowanie.

Gdzie umieścić spanie dla psa?

Przez pierwszych kilka dni warto poobserwować zwierzę, zwracając uwagę na to, gdzie najczęściej odpoczywa. W miarę możliwości, należy przenieść jego posłanie właśnie w to miejsce. Korzyści wynikających z umieszczenia legowiska psa w sypialni któregoś z członków rodziny jest wiele. Zwierzę śpiące w pobliżu swoich opiekunów czuje się bezpieczniej. Właściciele zaś mogą w porę zareagować w razie jakiegoś wypadku lub konieczności nagłego wyprowadzenia psa za potrzebą w środku nocy.

Pies nie powinien spać w miejscu, w którym narażony będzie na nadmiar bodźców uniemożliwiających mu zdrowy i głęboki sen. W przypadku gdy przestrzeń domu jest duża, warto zorganizować drugie miejsce odpoczynku w pomieszczeniu, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Nie należy się również upierać i zmuszać psa do leżenia w legowisku, które mu z jakichś powodów nie odpowiada (na przykład jest zbyt ciepłe w lecie czy w okresie grzewczym).

Najlepsze legowiska dla psa

Kiedy wiemy już, gdzie pies ma spać i odpoczywać, czas pomyśleć o samym rodzaju posłania. Oferta sklepów zoologicznych jest w tej dziedzinie na tyle bogata, że z łatwością znajdziemy coś dla naszego podopiecznego. Zwróćmy uwagę na jakość wykończenia i materiały, z których wykonane są legowiska dla psów. Przede wszystkim muszą być one bezpieczne dla czworonogów. Wiele psów najlepiej czuje się, śpiąc bezpośrednio na podłodze. Zwierzę może więc leżeć na kocu bądź materacu. Bardzo dobrze sprawdzają się także posłania typu dry bed na podgumowanym spodzie antypoślizgowym.

Dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli w naszym domu ma zamieszkać szczenię, jest przyzwyczajenie go do przebywania w klatce kennelowej, która świetnie sprawdza się w roli psiej sypialni. Pamiętajmy jednak, że nie może ona być miejscem, w którym zamykamy psa za karę. Wręcz przeciwnie, musimy psa nauczyć wchodzenia i zostawania w klatce oraz zadbać o to, by kojarzył ją wyłącznie z przyjemnością. Zadanie powinien ułatwić nam fakt, że czworonogi zwykle lubią sypiać pod stołem i zaszywać się w różnych ciasnych, zacisznych zakamarkach. W warunkach domowych może być to właśnie osłonięta klatka – przytulny azyl dający schronienie od zgiełku. Dodatkowym atutem klatek dla psów jest fakt, że można zabierać je na wszelkie wyjazdy, dzięki czemu pies będzie czuł się pewniej i bezpieczniej w nowym, nieznanym miejscu.

Ciekaw, jak przygotować dom na przybycie psa? O tym, jak wybrać miskę dla psa, przeczytasz we wcześniejszym artykule.

4790

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij