Las, łąka czy wybieg dla psów – gdzie pies może biegać luzem?

Codzienne zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu to obowiązek każdego opiekuna. Nie zawsze mamy jednak możliwość zabrania psa na długi, ciekawy spacer po mieście. Z pomocą przychodzą nam wtedy wybiegi dla psów, parki, lasy czy łąki za miastem. O czym należy pamiętać, puszczając psy luzem w takich miejscach? Jakie są inne sposoby na rozładowanie psiej energii?  

Aktywność fizyczna powinna być stałym elementem życia psa. Dzięki codziennej odpowiedniej dawce ruchu zwierzę jest zdrowsze, spokojniejsze i rzadziej sprawia kłopoty (np. nie niszczy mebli). To opiekun powinien dbać o to, by  czworonóg miał regularną okazję do  rozładowania nadmiaru energii. Każdy spacer z psem jest dla niego ważny, jednak nie zawsze wiąże się on z możliwością swobodnego biegania.

Sposób spędzania wolnego czasu z czworonogiem musi być dostosowany do warunków fizycznych danego zwierzęcia. Przeczytaj więcej o aktywności fizycznej u psa. Nie można oczekiwać, że yorkshire terrier lub buldog francuski będzie tak samo aktywny jak chart czy husky syberyjski. Na szczęście istnieje wiele miejsc, w których opiekunowie małych, średnich i dużych psów mogą spędzać czas ze swoimi czworonogami. W artykule podpowiadamy, gdzie można spuszczać psa ze smyczy i jakich zasad należy przestrzegać m.in. w lasach czy parkach.

Miejski wybieg dla psów

W wielu miastach Polski opiekunowie mogą wybrać się ze swoimi czworonogami na wybiegi dla psów. Są to specjalnie wydzielone i ogrodzone obszary, np. części parków czy terenów rekreacyjnych. Stanowią idealne miejsce do wybiegania czworonoga w bezpiecznych warunkach. Dla zapewnienia porządku obowiązuje w nich zazwyczaj szereg zasad.

Dlatego, zanim po raz pierwszy wejdziesz na teren wybiegu dla psów ze swoim czworonożnym przyjacielem, zapoznaj się z regulaminem tego miejsca. Zwykle zezwala on na swobodne bieganie psów bez smyczy, jednak pod pewnymi warunkami. Zdarza się, że psy ras uważanych za agresywne muszą mieć kaganiec. Czasami akceptowana jest tylko obecność psów wykastrowanych/wysterylizowanych. Niekiedy wymagane jest jednak kontrolowanie zwierząt poprzez trzymanie ich na luźnej smyczy.

Spacer z psem w parku

Każdy miejski park, podobnie jak wybieg dla psów, posiada swój regulamin. To właśnie on określa, w jaki sposób opiekunowie mają sprawować kontrolę nad swoimi czworonogami. W wielu parkach spuszczanie psa ze smyczy jest dozwolone, jednak zwierzę musi reagować na komendy słowne takie jak przywołanie.

Niedopuszczalne jest doprowadzanie do sytuacji, w której pies biega bez kontroli i jest natarczywy w stosunku do ludzi czy innych zwierząt. Taka sytuacja jest też niebezpieczna zarówno dla psa, jak i dla osób odwiedzających park np. z dziećmi.

Pies bez smyczy w lesie lub na łące za miastem

Mając nadzieję na znalezienie idealnego miejsca do spędzenia czasu z czworonogiem, opiekunowie często zabierają swoje psy na tereny poza miastem. W takiej sytuacji warto pamiętać o obowiązujących przepisach. Ustawa o Lasach z 1991 r. jasno określa, że w lesie nie można puszczać psa bez smyczy.

Las, łąka czy wybieg dla psów – gdzie pies może biegać luzem?

Przepis ten ma na celu nie tylko ochronę leśnej zwierzyny, dla której pies stanowi potencjalne zagrożenie, ale także ochronę samego psa. Dla Twojego czworonoga las to miejsce pełne nowych zapachów i dźwięków. Jeśli tylko zobaczy wśród drzew coś, co go zaciekawi, może puścić się pędem, nie zważając na Twoje wołanie. W takiej sytuacji nietrudno o zranienie lub zagubienie się psa.

Psie sporty – idealny sposób na nadmiar energii

Jeżeli lubisz rywalizację i ruch na świeżym powietrzu, być może zainteresują Cię psie sporty. To najlepszy sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu ze swoim psem. Możesz wybrać np.: 

  • Agility – pokonywanie toru przeszkód dzięki systemowi komend ruchowych i głosowych,
  • Bikejoring – psie zaprzęgi z użyciem roweru,
  • Flyball – wyścigi psich sztafet, w których czworonogi podążają za piłką,
  • Dogtrekking – przebywanie długich pieszych tras wraz z psem,
  • Canicross – bieganie z psem przy użyciu specjalnej uprzęży.

Coś dla mniej aktywnych zwierzaków

Nie każdy pies posiada warunki fizyczne do uprawiania psich sportów. Dla tych czworonogów, które nie przepadają za agility, canicrossem czy dogtrekkingiem, pozostaje wiele innych sposobów na rozładowanie energii. Jednym z podstawowych jest ciekawy spacer z psem czy zabawa z użyciem szarpaka.

Inną ciekawą aktywność stanowią zabawy w tropienie. Podczas tego typu zabaw zwierzę szuka ukrytych nagród, wykorzystując zmysł węchu. Poziom trudności zależy od umiejętności zwierzęcia.  Poznaj więcej sposobów na spędzanie wolnego czasu z psem.

Zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu jest bardzo istotne dla jego zdrowia, rozwoju i zacieśniania więzi między człowiekiem a psem. Sposobów jest wiele. Opiekun ma do wyboru długie spacery, wypuszczanie czworonoga na wybieg dla psów, zabawy ze zwierzęciem czy uprawianie psich sportów. Najważniejsze jest, aby każda z tych aktywności odbywała się w warunkach bezpiecznych dla czworonoga. Pamiętaj też, że biegając luzem, Twój pies powinien mieć zawsze przypiętą do obroży adresatkę – na wszelki wypadek.

7408

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij