Laktacja u suki – kiedy jest objawem choroby?

Laktacja jest czymś zupełnie normalnym i pożądanym u suki, która właśnie została mamą. Wysoko odżywcze mleko produkowane przez jej organizm będzie przez kolejne 3 tygodnie wyłącznym pokarmem dla nowo narodzonych szczeniąt. Co jeśli pupil nie ma młodych? Jak rozpoznać ciążę urojoną u psa?

Proces laktacji trwa zwykle do około 6-7 tygodnia po porodzie. Karmiąca suka wytwarza przez cały ten okres nawet dwu- bądź trzykrotnie więcej mleka niż sama waży. Za wzrost gruczołów sutkowych podczas ciąży oraz wywołanie laktacji odpowiada prolaktyna, czyli hormon wydzielany głównie w przysadce mózgowej. Odchowująca szczenięta suka potrzebuje specjalnej diety, bogatej w tłuszcze i białko, dostarczającej odpowiedniej ilości energii oraz optymalnych dawek wapnia i niezbędnych kwasów tłuszczowych (DHA). Właściwie opracowana receptura karmy sprzyja produkcji odpowiedniej ilości wartościowego mleka, a co za tym idzie zapewnia właściwy rozwój szczeniąt. Co robić, jeśli pomimo laktacji, suka nie ma szczeniąt? Czy przyczyną może być ciąża urojona u suki?

Ciąża urojona u suczki

Aktywność gruczołów mlekowych u suki nie zawsze ma jednak związek z ciążą i porodem. Jest to stosunkowo częsty objaw choroby psów, a raczej stanu fizjologicznego określanego jako ciąża urojona lub rzekoma.  Ciąża urojona u psa występuje zwykle w tzw. fazie diestrus. Ma ona miejsce po około 60 dniach od przebytej rui, a wiec w czasie, kiedy u zapłodnionej samicy powinien odbyć się poród. Ciąża urojona może utrzymywać się około 2-3 tygodnie, czasami nawet dłużej.

Ciąża urojona – objawy

Symptomy są dość charakterystyczne i w dużym stopniu przypominają końcowy okres rzeczywistej ciąży. Suka staje się bardziej pobudzona, zaniepokojona, czasem wręcz agresywna. Trudniej zachęcić ją do opuszczenia legowiska, spacerów i aktywności fizycznej. Niektóre suki budują sobie gniazdo, a silny instynkt macierzyński sprawia, że przywiązują się w tym okresie do piszczących zabawek i małych przedmiotów, które zastępują im szczenięta.

Oprócz zmian w zachowaniu zdarzają się także zmiany fizjologiczne. Zauważyć można zwłaszcza wzrost objętości tkanki tłuszczowej, przede wszystkim w okolicy brzucha, skurcze macicy (jak przy porodzie), zmienny apetyt, wymioty, biegunkę, powiększenie gruczołu mlekowego, a w bardziej zaawansowanych przypadkach również produkcja mleka. Co odpowiada za tego typu nienaturalne zachowanie?

Przyczyny ciąży urojonej

Mechanizm powstawania ciąży urojonej u psa jest bardzo skomplikowany. Ma związek z wahaniami w stężeniu estrogenów, progesteronu, prolaktyny oraz hormonów nadnerczy. Zjawisko to zostało odziedziczone po dzikich przodkach, wśród których od zawsze funkcjonowała instytucja mamki.

Przykładowo, grupa rodzinna wilków składa się z pary rodzicielskiej (zazwyczaj jako jedynej przystępującej do rozmnażania) i osobników z poprzednich miotów. Te ostatnie, mimo że nie zachodzą w ciążę, są zdolne do dokarmiania młodych. Dzieje się tak w sytuacjach gdy para rodzicielska udaje się na polowanie lub w razie jej śmierci. Z punktu widzenia ewolucji, zjawisko to jest bardzo korzystne dla zachowania ciągłości gatunku.

Przyczyny ciąży

Czy współcześnie ciąża rzekoma może przynieść korzyści?

Dla udomowionego psa laktacja poza ciążą jest jednak zupełnie zbędna i przynosi zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Owszem, zdarzają się sytuacje, w których suka może zaopiekować się porzuconym lub osieroconym miotem obcych szczeniąt, kociąt i innych zwierząt. Z tej możliwości korzysta się czasem w ogrodach zoologicznych bądź schroniskach. Jednak w przypadku przeciętnego właściciela znalezienie zastępczych dzieci dla swojej suki (i to średnio dwa razy do roku) jest zadaniem raczej niewykonalnym.

Negatywne konsekwencje ciąży urojonej u suczki

Podczas ciąży urojonej może dochodzić do bardzo silnego wydzielania mleka. Brak regularnego odsysania przez szczenięta prowadzi do zalegania mleka w gruczołach, co skutkuje ich obrzękiem i silną bolesnością. Chcąc zmniejszyć odczuwany dyskomfort, suka próbuje odsysać się samodzielnie, wylizując okolicę sutków. Nie wolno jej na to pozwolić, gdyż dodatkowa stymulacja gruczołów pobudza dalszą produkcję mleka. Może też dojść do bakteryjnego zakażenia gruczołów mlekowych, co wymaga antybiotykoterapii i podawania środków przeciwzapalnych.

Jak pomóc psu w chorobie?

W łagodzeniu ogólnych objawów tej psiej choroby pomóc może zwiększenie aktywności fizycznej i umysłowej, uniemożliwienie psu budowania gniazda, brak dostępu do zabawek, które mogłyby pełnić rolę potomstwa oraz zmniejszenie ilości podawanego pokarmu. Obrzęk i bolesność sutków można łagodzić domowymi sposobami, stosując okłady ściągające z sody oczyszczonej, białej kapusty lub kory dębu. Jeśli pojawi się zbędna laktacja, najlepiej od razu skonsultować się z lekarzem weterynarii. W takich przypadkach konieczne bywa podawanie leków hamujących laktogenezę (produkcję mleka) i zmniejszających gruczoły mlekowe.

Szukasz dobrego weterynarza? Znajdź najbliższą lecznicę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

Jednorazowa ciąża urojona nie powinna być dużym problemem ani dla zwierzęcia, ani dla jego właściciela. Warto jednak pamiętać, że wszelkie metody łagodzenia towarzyszących jej objawów, zarówno domowe, jak i farmakologiczne, są jedynie doraźne i nie powinno się z nich korzystać regularnie. Powtarzające się stany zapalne gruczołów mlekowych mogą doprowadzić do rozwoju guzów sutka. Często są one nowotworami złośliwymi dającymi przerzuty do płuc, wątroby i innych narządów. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciążom urojonym i związanym z nią powikłaniom zdrowotnym jest więc wczesna sterylizacja suk nie przeznaczonych do rozrodu.

19753

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij