Labrador retriever: czekoladowy, czarny czy biszkoptowy?

Wzorzec rasy labrador retriever zakłada trzy typy umaszczenia: żółty, czarny i czekoladowy. Od czego zależy ich kolor? Jak przewidzieć jakiej maści będzie szczenię?

Wśród labradorów najczęściej spotyka się umaszczenie żółte, najrzadziej zaś czekoladowe. Odcień żółty, zwany również biszkoptowym lub złotym, charakteryzuje się dużą rozpiętością – od kremowego do rudości. Inne kombinacje kolorystyczne, choć nie mają wpływu na wartość psa jako towarzysza, dyskwalifikują go z dalszej hodowli. Warto zauważyć, że nie ma żadnych naukowych dowodów na związek pomiędzy umaszczeniem psa a jego charakterem.

Labrador czekoladowy, biszkoptowy i czarny – od czego zależy kolor psa?

Na umaszczenie szczeniąt w danym miocie ma wpływ zarówno fenotyp, jak i genotyp rodziców. Fenotyp, czyli wygląd zewnętrzny, zależy w dużej mierze od genotypu, czyli kombinacji genów warunkujących charakter dziedziczenia. Oznacza to, że krzyżowanie dwóch czarnych psów, bez znajomości ich uwarunkowań genetycznych, może spowodować, że szczenięta w miocie nie będą wyłącznie czarne, ale również żółte i czekoladowe.

Wśród labradorów wyróżnia się cztery fenotypy: czarny, czekoladowy, żółty i żółty bez czarnego pigmentu. Wśród podstawowych fenotypów występuje natomiast dziewięć genotypów.

  • Pies z czarnym fenotypemmoże mieć cztery rodzaje genotypu:

czysty czarny (EEBB),

czarny z genem czekoladowym (EEBb),

czarny z genem żółtym (EeBB),

czarny z genem żółtym i czekoladowym (EeBb).

  • Labrador z czekoladowym fenotypemmoże mieć dwa rodzaje genotypu:

– czekoladowy (EEbb)

– czekoladowy z żółtym genem (Eebb).

  • Pies z żółtym fenotypem i czarnym pigmentem(obecnym na poduszkach łap, nosie i faflach) może mieć dwa rodzaje genotypu:

– czysty żółty (eeBB),

– żółty z genem czekoladowym (eeBb).

  • Labrador retriever z żółtym fenotypem i bez czarnego pigmentu(różowe poduszki łap, fafle, różowy/brązowy nos) ma jeden rodzaj genotypu:

– żółty genotyp (eebb).

Labrador retriever: umaszczenie

Czy wiesz już która karma dla labradora jest najlepsza? Sprawdź jak karmić szczenięta i dorosłe psy rasy labrador retriver.

Jak rozpoznać genotyp labradora retrievera?

Rozpoznanie genotypu na podstawie fenotypu możliwe jest jedynie w przypadku labradorów biszkoptowych, pozbawionych czarnego pigmentu. Dla ustalenia genotypu pozostałych umaszczeń niezbędne jest prowadzenie systematycznych obserwacji koloru potomstwa kolejnych pokoleń lub przeprowadzenie badań genetycznych.

Jakiego koloru będzie moje szczenię labradora?

W zależności od genotypu rodziców, można planować kolor szczeniąt w miocie. Przykładowo, gdy skrzyżujemy labradora biszkoptowego z czarnym, teoretycznie możemy oczekiwać, że urodzi się potomstwo w kolorze czarnym, żółtym i czekoladowym (pod warunkiem, że u jednego z rodziców wystąpi gen czekoladowy). Szczenięta biszkoptowe, pozbawione czarnego pigmentu, rodzą się w sytuacji, gdy zarówno ojciec jak i matka posiadają równocześnie gen żółty i czekoladowy.

By dowiedzieć się więcej, przeczytaj wywiad z hodowcą psów rasy labrador retriever.

11917

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij