Kuweta dla kota – jak wybrać tę najlepszą?

Wraz z pojawieniem się czworonoga w domu, stajemy przed wyzwaniem, jak nauczyć kota korzystać z kuwety. Aby trening utrzymania czystości był skuteczny, należy stosować się do kilku zasad, zwłaszcza w zakresie wyboru kuwety i żwirku dla kota.

Kuweta dla kota, to obok misek, podstawa każdej kociej wyprawki. Należy wiedzieć, że dobór wielkości i rodzaju kuwety należy uzależnić od liczby posiadanych przez nas kotów, a także ich wieku i stanu fizjologicznego. Równie ważne mogą się okazać indywidualne preferencje kota w zakresie nie tyle samej kuwety, a rodzaju żwirku dla kota.

Wybór kuwety dla kotów

Jedną z ważniejszych kwestii jest wielkość kuwety dla kota. Równie istotny jest jej typ. Na rynku dostępne są kuwety otwarte i zamknięte. Bez względu na rodzaj, kuweta powinna być na tyle duża, by kot miał możliwość swobodnego poruszania i obracania się w niej. Jeśli kupujemy kuwetę dla kocięcia, musimy pamiętać, że nie urośnie ona razem z nim.

Kuweta to nie wszystko…

Nawet najlepiej dobrana kuweta dla kota nie spełni swej roli, jeśli zapomnimy o jej regularnym czyszczeniu, uzupełnianiu i wymianie żwirku dla kota. Musimy być świadomi, że brudna kuweta będzie najprawdopodobniej omijana przez kota szerokim łukiem. Niewłaściwa dbałość o kocią kuwetę jest więc częstą przyczyną, dla której kot nie chce z niej korzystać. Jak sobie radzić z tym problemem? Co zrobić, by przekonać do niej kota? O tym, jak nauczyć kota korzystać z kuwety, przeczytasz we wcześniejszym artykule.

Gdzie postawić kuwetę dla kota?

Kocia toaleta nie powinna znajdować się w pobliżu misek z pokarmem. Jeśli to możliwe, nie należy umieszczać kuwety w tym samym pomieszczeniu, co misek z jedzeniem i wodą dla kota. Nienajlepszym rozwiązaniem będzie także miejsce często używane przez domowników, na przykład przedpokój czy korytarz, którymi często przechodzimy. W trakcie załatwiania potrzeb fizjologicznych zwierzę potrzebuje spokoju, dlatego kuwetę dla kota najlepiej umieścić w łazience lub wnęce w pokoju, w którym rzadko przebywamy.

Więcej o obszarach kociej przestrzeni dowiesz się w innym wpisie.

Optymalna liczba kuwet dla kota

Musimy pamiętać, że kot zawsze powinien mieć możliwość wejścia do pomieszczenia, w którym znajduje się jego kuweta. Nawet jeśli w domu jest tylko jeden czworonóg, idealnie byłoby zapewnić mu przynajmniej dwie kuwety (dwa miejsca, w których będzie mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne). Będąc właścicielem kilku zwierząt, powinniśmy zaopatrzyć się w kuwetę dla każdego z nich, a także jedną dodatkową.

Najlepszy żwirek dla kota

Powodem, dla którego zwierzę może nie chcieć korzystać z kuwety, bywa często nieodpowiadający mu żwirek. Jaki żwirek dla kota będzie najlepszy? Wybór odpowiedniego żwirku często jest podyktowany osobniczymi preferencjami kota, który może nie akceptować innych rodzajów poza jednym. Na rynku istnieje wiele różnych typów żwirku. Do wypróbowania mamy m.in.:

  • żwirek drewniany dla kota,
  • żwirek silikonowy,
  • żwirek bentonitowy.

Ile żwirku wsypać do kuwety?

Dla kota istotna jest także ilość żwirku w kuwecie. Optymalna warstwa to około 4-5 centymetrów, jednak i w tym przypadku największe znaczenie mają indywidualne preferencje pupila. Zdarzają się też koty nieakceptujące żadnego wypełnienia. W takiej sytuacji sprawdza się tzw. kuweta bezżwirkowa, która składa się z dwóch części – klasycznej kuwety plastikowej i wkładanej do wewnątrz tacy z otworami. Tego rodzaju kuweta dla kota, po wyjęciu wspomnianej tacy, może być używana również ze żwirkiem.

3514

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij