Kule włosowe u kotów długowłosych – jak zwalczyć ich konsekwencje?

Koty podczas higieny i pielęgnacji swojej sierści, znaczną jej część połykają. Skutkuje to zwykle różnymi zaburzeniami pracy układu pokarmowego, w tym zatwardzeniem i biegunką. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym można zapobiec tym problemom.

Kocie zachowania związane z pielęgnacją sierści pełnią kilka ważnych funkcji. Wśród nich wymienić należy funkcję:

  • higieniczną (usuwają zabrudzenia i luźne włosy),
  • termoregulacyjną (odświeżają i nawilżają sierść),
  • uspokajającą (obniżają stres).

Szorstki język kota, pokryty haczykowatymi brodawkami działa niczym szczotka, rozczesując sierść i usuwając luźne włosy. Większość takich wypadniętych włosów jest przez kota połykana, a następnie (zazwyczaj) wydalana wraz z kałem.

Konsekwencje wylizywania sierści

Badania przeprowadzone przez Royal Canin wykazały, że ilość sierści wydalonej przez kota w odchodach waha się między 45 a 85 mg/kg masy ciała. Ilość ta odpowiada objętości około 10 cm3 w przypadku kota o masie 4 kg (Tournier, 2004). W ciągu roku kot może więc wydalić nawet 60-120 gram sierści, co odpowiada objętości 1,5–3 litrów. Połknięte włosy mogą kumulować się w przełyku i żołądku tworząc zwarte kule włosowe, co powoduje zaburzenia pracy układu pokarmowego. Ryzyko to jest bardzo zróżnicowane. Niektóre koty są bardziej narażone na powstawanie kul włosowych niż inne, w związku z obecnością w przewodzie pokarmowym zachyłków zatrzymujących włosy. Ponad 60% osób hodujących koty perskie spotkało się z zaburzeniami trawiennymi u swoich podopiecznych, które były spowodowane kulami włosowymi. Powstałe kule włosowe mogą być usuwane w dwojaki sposób:

  • poprzez wymioty, jako tzw. trichobezoary,
  • wraz z kałem, czyli przemieszczane przez cały przewód pokarmowy, co często powoduje problemy takie jak zatwardzenie lub biegunka u kota.

W pewnych przypadkach zdarza się, że kule włosowe nagromadzone w masie kałowej w okrężnicy poważnie utrudniają wypróżnienie, powodując zatwardzenie u kota, a nawet całkowite zatrzymanie pasażu jelitowego czyli tzw. niedrożności jelit. W swojej praktyce aż 52% lekarzy weterynarii spotkało się u kotów z przypadkami zaczopowania jelit przez kule włosowe, z czego 43% lekarzy jako konieczne uznało interwencję chirurgiczną (badanie ankietowe Royal Canin, 2004).

Kule włosowe u kotów: czynniki sprzyjające powstawaniu

Zjawisko powstawania kul włosowych jest szczególnie nasilone u kotów o długiej sierścikoty długowłose, a zwłaszcza koty perskie są szczególnie narażone na ten problem. Bez względu na długość okrywy włosowej, występuje u wszystkich kotów w okresie linienia (tj. wiosną i jesienią). Obecność poplątanych, spilśnionych włosów („kołtuny”), podobnie jak inwazje pasożytów skórnych (np. pcheł), zwiększają intensywność wylizywania sierści u kotów, przez co wzrasta ryzyko powstawania kul włosowych. Dotyczy ono także kotów przebywających wyłącznie w domu. Koty wychodzące na zewnątrz mają bowiem możliwość spontanicznego zjadania pewnych gatunków roślin zielnych, co pobudza wydalanie połkniętych włosów. Warto pamiętać, że zwłaszcza koty w starszym wieku, z powodu spowolnionego pasażu jelitowego, są bardziej podatne na zatwardzenia.

Jak zapobiegać zaburzeniom trawienia spowodowanym kulami włosowymi?

1. Regularne szczotkowanie

Systematyczne rozczesywanie i szczotkowanie sierści (codzienne w przypadku kotów długowłosych) pozwala usunąć luźne włosy, a tym samym znacznie ograniczyć ilość sierści połykanej przez kota podczas wylizywania.

2. Pobudzenie naturalnej eliminacji kul włosowych

Naturalną eliminację połkniętych włosów można ułatwić poprzez przyspieszenie opróżniania żołądka oraz pobudzenie pasażu jelitowego. Ma to zapobiegać zaleganiu sierści w żołądku i jelitach oraz nie dopuszczać do jej zbijania się w twarde kule. Uzyskanie takiego efektu umożliwia podawanie kotu karmy o takiej kombinacji włókna, która nie tylko ogranicza powstawanie kul włosowych, ale także ułatwia naturalną eliminację połkniętej sierści. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór karmy bogatej w:

  • włókno nie ulegające fermentacji, np. włókno psyllium (o silnej zdolności wiązania wody, tworzenia żelu oraz regulacji pasażu jelitowego),
  • włókno groszku i kukurydzy (pełniące rolę balastu),
  • włókno ulegające fermentacji, np. pulpę buraczaną (utrzymuje równowagę flory jelitowej i sprzyja zdrowiu błony śluzowej jelita).

Dzięki zastosowaniu procesu mikronizowania, czyli silnego rozdrobnienia włókna (średnica 250 mikronów), uzyskuje się zwiększenie powierzchni wchłaniania wody, co w przewodzie pokarmowym sprzyja powstawaniu dobrze uformowanych odchodów (właściwa konsystencja kału).

Prawidłowa dieta, zwłaszcza kota narażonego na powstawanie kul włosowych, jest niezwykle istotna. Podając zwierzęciu właściwą karmę (na przykład suchą karmę Royal Canin HAIRBALL CARE bądź kawałki w sosie) jesteśmy w stanie skutecznie zminimalizować ryzyko uporczywych kul włosowych, a tym samym zatwardzenia i biegunki u kota.

Sucha karma dla kota Royal Canin Hairball Care Mokra karma dla kota Royal Canin Hairball Care Hairball Control Gravy
 

2519

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij