Kule włosowe: czym grozi niewłaściwa pielęgnacja sierści?

Kłaczki u kota, inaczej zwane kulami włosowymi, to problem, który bardzo często dotyka koty domowe. Jak pomóc naszemu pupilowi? Wbrew pozorom regularne czesanie kota to nie wszystko.

Kule włosowe u kota to zbite kulki sierści, które wypluwane są przez kota w sposób przypominający wymioty. Dolegliwość ta jest następstwem lizania sierści, czyli kociej toalety. W jej wyniku czworonóg połyka wiele martwych włosów, których nagromadzenie w przewodzie pokarmowym prowadzi do zaburzeń trawienia i problemów jelitowych. Na szczęście istnieje kilka sposobów zapobiegania występowaniu kul włosowych oraz łagodzenia ich przykrych następstw.

Kule włosowe u kotów

Problem kul włosowych jest spowodowany sierścią przyczepiającą się do kocich szorstkich języków i połykaną podczas toalety. Formujące się kule noszą także nazwę pilobezoaru. Zwierzęta od czasu do czasu pozbywają się niestrawionych włosów w naturalny sposób, czyli poprzez wymioty. Należy jednak zachować czujność, by nie pomylić fizjologicznego procesu oczyszczania organizmu z pilobezoarów z wymiotami spowodowanymi chorobą bądź zakażeniem. Ważna jest także świadomość, że duża ilość połkniętych włosów w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych zaburzeń, takich jak chociażby niedrożność jelit u kota.

Koty szczególnie zagrożone powstawaniem pilobezoarów

Koty, które przebywają wyłącznie w domu są znacznie bardziej narażone na formowanie się kul włosowych. Co jest tego powodem? Koty domowe więcej czasu poświęcają toalecie. Dzieje się tak ze względu na ciągłe linienie będące efektem stałej ekspozycji sierści kota na światło i ciepło. Ponadto, w porównaniu do kotów wychodzących na zewnątrz, jest im znacznie trudniej oczyścić układ trawienny z pomocą połykanej trawy. Kolejnym czynnikiem jest długość sierści – koty długowłose są bardziej narażone na powikłania związane z kulami włosowymi.

Jak zapobiegać tworzeniu się kul włosowych?

Niezbędne jest regularne szczotkowanie kota. Czesanie pozwoli usunąć martwe włosy pozostające w sierści, a tym samym zapobiegnie połykaniu ich przez kota. Zadbaj, by codzienne szczotkowanie stało się rytuałem, nawet gdy twój zwierzak poświęca sporo czasu codziennej toalecie. Wkrótce kot doceni czesanie, zwłaszcza jeśli jest posiadaczem długiej sierści bądź jest przyzwyczajany do tej czynności od małego. Pamiętaj by bardziej przyłożyć się do szczotkowania podczas okresu linienia, zwłaszcza wiosną i latem.

indoor-27intense-hairballindoor-long-hair

Równie ważne jest prawidłowe żywienie kota. Odpowiedni dobór diety ułatwia wydalanie kul włosowych. Pokarmy bogate w błonnik usprawniają procesy trawienne oraz poprawiają perystaltykę jelit kota, pomagając mu w naturalny sposób pozbywać się zalegających włosów. W zależności od rasy kota, wskazane będzie podawanie mu karmy dedykowanej czworonogom niewychodzącym. Jeśli twój kot posiada krótką sierść, wprowadź do jego diety suchą karmę Home Life Indoor 27. Jeśli jest posiadaczem długiego futra, wybierz Home Life Indoor Long Hair, która jest stworzona specjalnie dla kotów długowłosych. Doskonałym rozwiązaniem jest także karma Hairball Care, która ma za zadanie eliminację powstałych już kul włosowych.

2209

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij