Koty ze schroniska – 5 dowodów na to, że warto je adoptować

Koty to wyjątkowe zwierzęta – dostojni indywidualiści, mocno przywiązani do swojego opiekuna i miejsca, w którym żyją. Niestety z powodu niekontrolowanego rozmnażania i ludzkiego braku odpowiedzialności wiele z nich spędza życie za schroniskowymi kratami. Zastanawiasz się nad przyjęciem pod swój dach mruczącego czworonoga? Nie kupuj – adoptuj. Podpowiadamy, dlaczego warto dać dom kotu ze schroniska.

Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, w polskich schroniskach znajduje się ok. 100 tys. porzuconych zwierząt. Większość z nich to psy, jednak sporą część stanowią również koty. Trafiają do placówek z różnych powodów. Starsze koty zostają niekiedy oddane przez dotychczasowych opiekunów. Kocięta często porzuca się zaraz po urodzeniu, ponieważ nieodpowiedzialny opiekun nie wysterylizował ich matki. Wolno żyjące koty odławiane są też przez służby miejskie.

Niezależnie od przyczyny, pobyt w schronisku to dla mruczącego czworonoga ogromna trauma. W każdej placówce w kociarni przebywa od kilku do kilkudziesięciu kotów. Z uwagi na to, że są zwierzętami terytorialnymi, bardzo źle znoszą tego typu warunki. Dlatego tak ważne jest promowanie kotów do adopcji.

Marzysz o kocie? Poznaj 5 dowodów na to, że warto przygarnąć mruczącego czworonoga ze schroniska.

1. Dajesz mu drugą szansę – ratujesz życie

Adopcja kota jest często nazywana ratowaniem życia i nie ma w tym przesady! Przygarniając zwierzę ze schroniska, naprawdę dajesz mu drugą szansę i „nowy start”. Żadne schronisko czy fundacja nie zapewni czworonogowi takich warunków, jakie daje mu prawdziwy dom.

Koty, wbrew powszechnej opinii, przywiązują się do ludzi i najlepiej czują się w ich towarzystwie. Długi pobyt w schronisku, gdzie mają jedynie ograniczony kontakt z wolontariuszami, wpływa bardzo negatywnie na ich psychikę. Stają się apatyczne, wycofane, a z czasem zaczynają bać się człowieka. Nie jest to oczywiście nieodwracalne. Nawet bardzo lękliwe zwierzę w nowym domu odzyska dawną radość życia.

Przygarniając kota ze schroniska bezpośrednio wpływasz na długość i jakość jego życia. Możesz zaoferować mu odpowiednią dietę, dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb. Dzięki temu poprawiasz jego kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. W schroniskowych warunkach, z uwagi na dużą liczbę zwierząt, nie ma możliwości dopasowania żywienia do potrzeb każdego kota. Domowe koty mogą z kolei liczyć na dobrze zbilansowaną karmę, zawierającą odpowiednią ilość tauryny i innych aminokwasów.

2. Będzie Ci zawsze wdzięczny

Przygarnięte czworonogi okazują opiekunom niezwykły rodzaj wdzięczności. Na początku mogą być nieufne i zdystansowane, jednak z czasem, w miarę spędzania wspólnie czasu i ewentualnej pracy behawioralnej, otwierają się na człowieka i nie odstępują go na krok.

Kot ze schroniska po paru dniach w nowym domu poczuje, że znalazł się w innym, przyjaznym otoczeniu. Ani się obejrzysz, a będzie wesoło biegał od jednego pokoju do drugiego, domagając się uwagi i wspólnie spędzanego czasu.

Codzienne rytuały, takie jak karmienie czy zabawa, pomogą Wam zbudować więź. Dlatego przykładaj do nich dużą wagę, zwłaszcza w początkowym okresie pobytu kota w nowym domu.

Sucha karma dla kota Royal Canin Second Age Kitten SterilisedSucha karma dla kota Royal Canin Regular Appetite Control Sterilised 7+Sucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor Long HairSucha karma Royal Canin Ageing Aroma Exigent

3. Wiesz, jaki jest

Adopcja kota to bardzo odpowiedzialna decyzja. Marzy Ci się czarny indywidualista? A może ruda mrucząca przylepa, która nie będzie odstępowała Cię na krok? Decydując się na adopcję kota możesz wybrać zwierzę o określonych cechach charakteru. Dotyczy to szczególnie starszych zwierząt. Pracownicy schroniska znają koty do adopcji. Wiedzą jaki mają charakter i temperament, co lubią, a czego nie. Przebywając z czworonogiem mają okazję poznać jego ewentualne lęki czy problemy behawioralne.

Zatem przygarniając kota ze schroniska dobrze wiesz, jaki jest i czego możesz się po nim spodziewać. Będziesz wiedzieć, na czym się skupić i na co zwracać uwagę, szczególnie podczas pierwszych dni razem. Możesz adoptować dostojnego, wyważonego czworonoga. Jeżeli z kolei masz mnóstwo energii i chcesz, żeby w Twoim domu zamieszkał koci rozrabiaka, możesz wziąć ze schroniska właśnie takiego mruczącego przyjaciela.

4. On pomoże również Tobie

Na adopcji nie zyskuje jedynie przygarnięty kot. Ty również jesteś w tej sytuacji wygranym. Zyskujesz wspaniałego, wiernego przyjaciela na wiele lat. Co więcej, badania pokazują, że osoby posiadające koty są mniej narażone na ryzyko zawałów i chorób serca. Dowiedz się więcej o tym, jak koty wpływają na nasze zdrowie.

koty ze schroniska

5. Dajesz dobry przykład

Decydując się na adopcję zwierzęcia, przykładasz cegiełkę do walki z problemem bezdomności zwierząt w Polsce. Może się wydawać, że przygarnięcie jednego kota czy psa nie ma znaczenia, jednak jest inaczej – każda adopcja się liczy.

Należy również pamiętać o dobrym przykładzie, jakim jest adopcja zwierzęcia. Przygarniając kota ze schroniska możesz w prosty sposób zainspirować innych i zachęcić do podobnego gestu. To bardzo ważne, ponieważ nadal tysiące czworonogów czekają na dom. Jeśli choćby jeden Twój znajomy weźmie z Ciebie przykład i wybierze się do schroniska, może to skutkować wieloma szczęśliwymi historiami.

 

Bezdomność zwierząt to problem o bardzo dużej skali. Dlatego decydując się na zwierzę domowe, warto rozważyć adopcję czworonoga ze schroniska. Koty ze schroniska nie są w żaden sposób gorsze od tych kupionych w hodowli. Potrzebują tylko to szansy i odrobiny miłości. To właśnie Ty możesz być osobą, która odmieni los porzuconego zwierzęcia i da mu taką szansę. Warto!

 

25043

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij