Koty wolnożyjące – jak możemy im pomóc?

Niestety istnieje wiele stereotypów na temat kotów wolno żyjących. Według niektórych, koty bezdomne są zwierzętami dzikimi, dlatego człowiek nie powinien angażować się w ich życie. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Jak powinna wyglądać prawidłowa opieka nad zwierzętami? Jak pomóc wolno żyjącym kotom w naszym otoczeniu?

Wszystkim przeciwnikom kotów wolno żyjących należy uświadomić, iż ich obecność w skupiskach ludzkich jest wręcz konieczna. To one są przeciwwagą między innymi dla plagi szczurów i innych gryzoni. Z tego powodu nie tylko nie powinniśmy utrudniać im życia, a wręcz starać się, by poprawić jego komfort. W jaki sposób możemy to zrobić?

Koty wolno żyjące w rozumieniu polskiego prawa

Jak wskazuje Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku, koty wolno żyjące, to jest zarówno koty dzikie, jak i koty piwniczne, stanowią stały element ekosystemu miejskiego. Nie są postrzegane jako bezdomne, dlatego też nie można ich wyłapywać czy wywozić. Zabronione jest również jakiekolwiek utrudnianie im bytowania w danym miejscu. Takie działanie uznawane jest za niehumanitarne, a wobec postępującej w ten sposób osoby może zostać wszczęte postępowanie.

Wszelkie działania mające na celu opiekę nad wolno żyjącymi kotami muszą się oczywiście odbywać z poszanowaniem zasad współżycia społecznego. Dokarmianie kotów nie powinno stwarzać żadnych uciążliwości dla innych mieszkańców tego terenu. Kot, tak jak każde inne zwierzę, potrzebuje odpowiedniej ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi czy podstawowej opieki weterynaryjnej. W jaki sposób zapewnić ją kotom zamieszkującym nasze otoczenie?

Opieka nad zwierzętami – podstawowe zasady

Decydując się na opiekę nad kotami wolno żyjącymi, należy być świadomym wielkiej odpowiedzialności. Kiedy przyzwyczaimy zwierzęta do naszej obecności, to właśnie od nas będzie zależeć ich zdrowie, a nawet życie. To od naszego zachowania będzie również zależeć nastawienie pozostałych mieszkańców bloku czy osiedla. Jeżeli sposób, w jaki opiekujemy się tymi zwierzętami, będzie naruszał ogólne zasady spółdzielni mieszkaniowej, możemy sprawić, że naszym sąsiadom zacznie przeszkadzać obecność czworonogów, a nie to jest przecież celem naszej aktywności. By tak nie było, warto pamiętać o kilku regułach:

  • W porozumieniu z sąsiadami, a najlepiej także zarządcą spółdzielni, wytypuj jedno miejsce, w którym zwierzęta będą przebywać i będą dokarmiane.
  • Wybrane miejsce powinno mieć zapewnione wyjście na zewnątrz, tak, by koty mogły je swobodnie opuszczać, a tym samym nie zanieczyszczały swojego azylu.
  • Staraj się utrzymywać przeznaczone dla kotów miejsce w odpowiednim porządku, regularnie pozbywając się na przykład resztek jedzenia.
  • Jeśli nie istnieje możliwość zorganizowania tego typu miejsca w budynku (piwnica, składzik, garaż itp.), znajdź zaciszne miejsce, w którym ustawisz domki dla kotów.
  • Jako karmiciel kotów, musisz sobie uświadomić, jak ważna jest systematyczność. Najlepiej karmić koty codziennie o tej samej porze.
  • Bądź odpowiedzialny za utrzymanie czystości w miejscu karmienia. Regularnie myj bądź wymieniaj miski, w których podajesz czworonogom pożywienie.
  • Dokarmianie kotów to często spory wydatek. Z tego powodu postaraj się znaleźć pomocnika, z którym podzielisz się zarówno kosztami, jak i obowiązkami.
  • Bądź w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii. Konieczne jest ograniczenie populacji kotów wolno żyjących poprzez przeprowadzenie zabiegów sterylizacji. Co ważne, wiele miast pokrywa ich koszty.

Opieka nad zwierzętami

Dokarmianie kotów

Koty dziko żyjące zwykle żywią się tym, co same upolują bądź znajdą w swoim otoczeniu (w tym odpadkach wyrzucanych przez ludzi). Na swoje nieszczęście, posiadają wrażliwy przewód pokarmowy, na którym odbija się taki sposób żywienia. Koty nie będą zmuszone do przeszukiwań śmietników, jeśli będą regularnie karmione. Najlepiej podawać im karmę przeznaczoną dla kotów.

Rodzaj karmy powinniśmy dobierać, biorąc pod uwagę przede wszystkim warunki atmosferyczne. Jeśli zapewnimy kotom schronienie w piwnicy, możemy podawać im na przemian karmę suchą i mokrą. Jeśli przebywają na zewnątrz, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie karma sucha. Nie możemy zapominać o świeżej wodzie. Najlepiej ustawić w miejscu bytowania kotów przynajmniej kilka miseczek z wodą i wymieniać ją co najmniej raz dziennie.

Budka dla kota

Koty wolno żyjące zazwyczaj nie mają problemu ze znalezieniem schronienia na okres nocy. Kiedy jednak temperatura spada, niezbędna jest pomoc człowieka. Koty zimą, by móc przetrwać do wiosny, potrzebują odpowiedniego azylu. Częstym rozwiązaniem jest budowa domków dla zwierząt, które choć trochę zabezpieczą je przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Współcześnie mamy wiele możliwości. W sklepach znajdziemy bowiem gotowe budki. Możemy także zdecydować się na ich samodzielne wykonanie.

Jak zrobić domek dla kota?

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie starej szafki bądź kartonu. W zależności od rozmiaru, będzie on stanowił schronienie dla jednego lub większej liczby kotów. Musimy jednak pamiętać, że karton nie może być zbyt duży, gdyż zwierzęta nie będą w stanie ogrzać go własnym ciepłem. Karton bądź inne pudełko należy ocieplić przy pomocy styropianu, a następnie dokładnie okleić folią, dzięki czemu nie przedostanie się do niego wilgoć i woda.

Najlepiej, by domek posiadał daszek, który będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie przed deszczem i śniegiem. Wycinając otwór wejściowy, należy ograniczyć jego wielkość (pamiętajmy, że będzie przez niego przedostawał się wiatr) i umieścić go na odpowiedniej wysokości. Wnętrze domku dobrze jest wyłożyć wełną bądź polarem. Materiały te nie chłoną bowiem wilgoci z otoczenia. Ostatnim etapem jest właściwy wybór miejsca, w którym umieścimy nasz domek dla kotów.

Opieka weterynaryjna

Nie możemy zapominać o tym, że koty wolno żyjące potrzebują czasem interwencji lekarza weterynarii. Podstawą jest oczywiście zabieg sterylizacji i kastracji. Równie ważne jest jednak regularne odrobaczanie. Zakażenia pasożytnicze są częstą przypadłością kotów dziko żyjących. Ich konsekwencją są na przykład poważne choroby jelit. Jak rozpoznać, że kot jest zarobaczony? Przede wszystkim na ropiejące oczy, matową sierść i wzdęty brzuch.

Jeśli tylko masz możliwość, staraj się odrobaczać koty, które masz pod swoją opieką. Poproś lekarza weterynarii o odpowiedni specyfik i podaj rozkruszony w pożywieniu dla kotów. Niekiedy koty ulegają różnym wypadkom, chociażby w skutek walk między osobnikami. Jeśli zauważysz widoczne rany, skontaktuj się z najbliższą fundacją, która zorganizuje opiekę weterynaryjną.

pasożyty u kotów

Jak radzić sobie z pasożytami u kotów? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, dlaczego regularne odrobaczanie zwierząt jest tak istotne.

Pamiętajmy, że wysterylizowane, zdrowe i najedzone zwierzęta są zwykle przyjazne dla ludzi. Zabiegi weterynaryjne nie tylko uchronią je przed niekontrolowanym rozmnażaniem i chorobami, ale także przyczynią się do uniknięcia nieprzyjemnej, intensywnej woni moczu, jaka często jest kojarzona ze skupiskami kotów wolno żyjących. W ten sposób zadbane koty z pewnością nie będą stanowić problemu dla innych mieszkańców.

1979

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij