Kot znaczy teren – jak temu przeciwdziałać?

Twój kot lub kotka znaczy teren? Należy wiedzieć, że znaczenie terenu przez kota jest czymś naturalnym. Może być jednak bardzo uciążliwe dla właścicieli zwierzęcia. Co zrobić, by zaradzić temu problemowi?

Kot znacząc teren okazuje przywiązanie do swojego terytorium. Jeśli kot znaczy teren zbyt często, może to świadczyć o zaburzeniach fizycznych lub behawioralnych zwierzęcia. Co zrobić, by nasz pupil przestał znaczyć swoje terytorium?

W jakim celu kot znaczy teren?

Przebywając w domu, kot może okazywać przywiązanie do znanych mu miejsc. W tym celu pozostawia swój zapach lub drapie różnorodne powierzchnie. Tego typu zachowanie jest dla niego całkowicie naturalne, lecz może być bardzo kłopotliwe dla człowieka. Dlaczego się tak dzieje? Z jakiego powodu kot znaczy teren w domu?

Seksualne i terytorialne zachowanie u kotów

Koty mają w zwyczaju pryskać moczem, ocierać się o przedmioty, ludzi czy inne zwierzęta w swoim otoczeniu. W ten sposób rozprzestrzeniają hormonalne wydzieliny, zwane inaczej feromonami. Jest to zwierzęcy sposób na obronę, a zarazem dzielenie się swoim terytorium z innymi osobnikami. Świadczy to również o tym, że zwierzę czuje się pewnie i bezpiecznie.

Jak kot znaczy teren?

Znakowanie lub pryskanie moczem jest bardzo częste u niewysterylizowanych samców oraz samic w okresie rui. Pryskanie można z łatwością odróżnić od zwykłego oddawania moczu. Znacząc terytorium, kot kieruje bowiem strumień moczu prostopadle do pionowej powierzchni (np. drzewa, ściany, mebla itp.).

Wykastrowany kot znaczy teren

Sposobem na powstrzymanie kotów od znaczenia terenu jest kastracja kota bądź sterylizacja kotki zanim osiągną one dojrzałość płciową. Zachowanie to może jednak powrócić w sytuacjach stresowych (np. podczas transportu czy naruszenia terytorium przez innego kota) lub w stanach chronicznego niepokoju. Często pojawia się, gdy dochodzi do rywalizacji między dwoma osobnikami mieszkającymi pod jednym dachem.

U wykastrowanego kota intensywne znaczenie terytorium to coś więcej niż denerwujący nawyk. Często oznacza to, że wykastrowany kot nie czuje się pewnie w swoim środowisku. Może to również świadczyć o rozwijających się u niego zaburzeniach fizycznych lub behawioralnych. W takim przypadku należy jak najszybciej skonsultować się ze swoim weterynarzem. Więcej na temat sytuacji, w której wykastrowany kot znaczy teren, dowiesz się z wcześniejszego artykułu.

Gdy kot drapie meble

Drapanie różnych przedmiotów jest zupełnie normalnym zachowaniem występującym u kotów. Jeśli twój pupil spędza większość czasu w domu, bardzo ważne jest szkolenie go od młodego wieku. Stanowcze „nie”, pstryknięcie palcami bądź klaśnięcie dłoni najczęściej wystarczy, by zniechęcić kota do tej czynności. Aby zwierzak nie niszczył mebli, najlepiej zakupić jednak drapak dla kota. Jak wybrać właściwy drapak dla kota, gdzie go ustawić i jak nauczyć kota korzystać z zabawki? Przeczytaj o tym w kolejnym artykule.

40940

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij