Kot wychodzący – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Czy kot musi wychodzić z domu? Jeśli zdecydujemy się umożliwić swojemu pupilowi swobodne wędrówki po ogrodzie czy najbliższych terenach, musimy odpowiednio zadbać o jego bezpieczeństwo. Konieczne będą regularne szczepienia kota, odrobaczanie, zachipowanie i wiele innych.

Jak wielokrotnie udowodniono, koty wychodzące niestety żyją znacznie krócej od tych, które całe swoje życie spędzają w czterech ścianach. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną są dużo liczniejsze zagrożenia, jakie czyhają na koty wychodzące. Mimo wszystko wiele osób uważa, że koty są zwierzętami, których nie należy zamykać w mieszkaniu (więcej na ten temat w artykule „Szczęśliwy kot niewychodzący – czy to możliwe?”). Jeśli i ty należysz do zwolenników kocich wędrówek, sprawdź, jak – w możliwie największym stopniu – zapewnić czworonogowi bezpieczeństwo.

Co może spotkać kota poza domem?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, jakie niebezpieczeństwo może czyhać na naszego pupila, kiedy opuści względnie bezpieczne cztery kąty. Jednym z głównych zagrożeń są samochody, pod których kołami rokrocznie traci życie wiele czworonóg. Niestety niebezpieczni mogą się okazać nie tylko nieuważni kierowcy, ale i ludzie nieprzyjaźnie nastawieni wobec zwierząt. Nieustannie słyszy się o przypadkach rozsypywania trutek czy pożywienia naszpikowanego gwoździami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami.

Niebezpieczeństwo może spotkać kota jednak nie tylko ze strony człowieka. Na swojej drodze może bowiem trafić na agresywne psy i inne zwierzęta, w tym dziko żyjące koty. Wreszcie może najzwyczajniej w świecie się zagubić i zapomnieć drogi powrotnej do domu. Dlatego, chcąc urozmaicić życie kota, najlepiej zdecydować się na wspólne spacery na smyczy (o tym, jak przygotować kota do pierwszego spaceru, przeczytasz we wcześniejszym tekście). Jeśli mimo wszystko wolimy pozwolić kotu na samodzielne wędrówki, powinniśmy go do tego odpowiednio przygotować.

By zawsze wiedzieć, gdzie jest pupil: obroża z adresówką i chip dla kota

Koty zwykle mają bardzo dobrą orientację w terenie. Istnieje jednak ryzyko, że coś je mocno przestraszy, a wtedy, w chwili silnego stresu, mogą zacząć uciekać i zgubić drogę powrotną. Zawsze istnieje też ryzyko, zwłaszcza gdy kot jest rasowy, że zwierzę zostanie „porwane”. Wtedy, jeśli uda mu się uciec z nowego lokum, może mieć problem ze znalezieniem drogi do domu. Właśnie dlatego niezbędna jest obroża dla kota z adresówką a nawet specjalny chip.

Warto zwrócić uwagę na wybór obroży dla kota. Najlepiej, by była ona wyposażona w specjalny mechanizm, dzięki któremu, w chwili zagrożenia, obroża sama się rozepnie. Przyda się to zwłaszcza w sytuacjach, w których kot przypadkiem zahaczy się o coś, na przykład gałąź. Do tego typu obroży powinniśmy przypiąć adresówkę, na której znajdzie się imię kota, nasze nazwisko i numer telefonu. To jednak nie wszystko. Dobrze, by obroża była odblaskowa – dzięki temu nasz kot będzie lepiej widoczny na drodze.

Kolejnym zabezpieczeniem będzie chip dla kota. Niestety chipowanie zwierząt wciąż nie jest najpopularniejszym rozwiązaniem w Polsce – jest za to bardzo skuteczne. Niewielkich rozmiarów chip wszczepiany jest pod skórę kota w gabinecie weterynaryjnym. Następnym krokiem jest wprowadzenie jego danych do różnych baz (np. Safe Animal, Centralnej Bazy Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie czy Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt).

Najlepiej jednak połączyć oba rozwiązania. Nie każdy, kto znajdzie naszego kota, musi wybrać się do weterynarza w celu sprawdzenia, czy kot jest zachipowany. Dlatego warto wyposażyć go także w obrożę z adresówką. Wtedy na pewno zwiększymy szansę na odnalezienie kota, w przypadku jego zagubienia.

Sucha karma dla kota Royal Canin Active Life Outdoor

Zadbaj o odpowiednią dietę kota wychodzącego. Karma dla kotów wychodzących musi zapewniać odpowiedni poziom energii a także – dzięki specjalnie opracowanej recepturze –zwiększać odporność czworonoga. Kot spędzający czas poza domem jest bowiem w większym stopniu narażony na kontakt z drobnoustrojami.

Zdrowie kota – regularne szczepienia i odrobaczanie

Kot wychodzący będzie spotykał na swojej drodze różne zwierzęta. Nie wszystkie z nich będą cieszyły się dobrym zdrowiem. Z tego powodu musimy zadbać o profilaktykę i na wszelki wypadek wyposażyć naszego kota w komplet szczepień. Wśród tych obowiązkowych dla kotów wychodzących, znajduje się szczepienie przeciwko wściekliźnie i kociej białaczce. Równie niezbędne będzie regularne odrobaczanie kota. Koty, które wychodzą z domu, powinny być odrobaczane znacznie częściej niż czworonogi przebywające na stałe w czterech kątach. O szczegóły zapytaj najlepiej swojego lekarza weterynarii.

Sprawdź, gdzie znajdziesz zaufaną i polecaną lecznicę weterynaryjną.

Sterylizacja kota i ochrona przed pasożytami zewnętrznymi

Pasożyty wewnętrzne to nie jedyne zagrożenia, jakie czyhają na wychodzące koty. Równie poważne, a na pewno bardzo dokuczliwe, mogą być tak zwane ektopasożyty, czyli te bytujące na skórze czworonogów. W celu zabezpieczenia kota przed zewnętrznymi pasożytami, możemy stosować specjalne obroże, aerozole, krople i inne środki przeciw insektom. Niestety żaden preparat nie daje 100-procentowej skuteczności, dlatego regularnie powinniśmy kontrolować futro naszego czworonoga.

Jak zadbać o bezpieczeństwo kota wychodzącego? Kot wychodzący - co mu grozi?

O ile nie prowadzimy hodowli, kastracja bądź sterylizacja kota jest wręcz obowiązkowym zabiegiem. O tym, dlaczego warto sterylizować zwierzęta i jakie są korzyści dla kotek i kocurów, przeczytasz we wcześniejszym wpisie. Przede wszystkim wysterylizowane zwierzęta mają mniejsze skłonności do dalekich wędrówek. Zabieg ten łagodzi też koci temperament, dlatego zminimalizujemy w ten sposób ryzyko, że nasz pupil wda się w bójkę z innymi osobnikami. Oczywistym jest też, że w takiej sytuacji wycieczki naszego kota nie zakończą się niechcianą ciążą.

Kot w ogrodzie

Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, nasze zwierzę nie będzie musiało wałęsać się po dalszej okolicy. W tym celu konieczne jest jednak odpowiednie ogrodzenie terenu. Niestety, także i w ogrodzie, kot nie musi być w pełni bezpieczny. O czym powinniśmy pamiętać, by nasz kot bez obaw mógł zwiedzać nasz ogródek? Po pierwsze zrezygnujmy z chemicznych nawozów i trutek na gryzonie.

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne, powinniśmy szczególnie pilnować czworonoga. Pływające w nim ryby mogą skusić kota, który decydując się na polowanie, może wpaść do wody. Jeśli zbiornik wodny jest głęboki, niestety może się to skończyć tragicznie. Baczną uwagę powinniśmy również zwrócić na rośliny hodowane przez nas w ogrodzie. Niektóre z nich są silnie trujące i mogą być niebezpieczne dla naszego pupila.

Rośliny ogrodowe trujące dla kota

Do roślin niebezpiecznych dla kota należą między innymi:

 • allium (czosnek),
 • atropa belladonna (wilcza jagoda),
 • buxus (bukszpan),
 • convallaria majalis (konwalia majowa),
 • cyclamen (fiołek alpejski),
 • datura (bieluń),
 • hydrangea (hortensja),
 • kwiaty cebulkowe (hiacynt, tulipan, irys),
 • lupinus (łubin),
 • narcissus (narcyz),
 • physalis (miechunka),
 • primula (pierwiosnek),
 • prunus (krzewy i drzewa wiśniowate (, np. dzika wiśnia, brzoskwinia, morela),
 • rheum rhaponticium (rabarbar),
 • sambucus nigra (czarny bez),
 • solanum lycopersicum (pomidor – jedynie roślina, nie owoc),
 • urtica (pokrzywa),
 • ziarna jabłek.

Wypuszczając kota z domu, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie powyżej wypisane zagrożenia. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszego zwierzęcia jest najważniejsze. Z tego powodu za każdym razem, gdy czworonóg opuszcza nasze mieszkanie, oczekujmy jego powrotu, a następnie upewnijmy się, że jest w dobrym stanie. Jeśli kot jest pogryziony, ma widoczne rany bądź zachowuje się inaczej niż zwykle (nie ma apetytu, jest osowiały), jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

7924

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij