Kot w domu? Najlepsze akcesoria i zabawki dla kota

Dla kota nie tyle liczy się sama wielkość życiowej przestrzeni, co właściwe jej zorganizowanie. Najważniejsze jest odpowiednie wyposażenie w akcesoria dla kota i zabawki: drapaki dla kota, półki, drzewka itp. O czym powinniśmy pamiętać, gdy planujemy kupić bądź przygarnąć kota?

Chociaż koty są zwierzętami terytorialnymi, to świetnie adoptują się do zastanych warunków. Jeśli sytuacja je do tego zmusza, są w stanie podzielić się z innymi zwierzętami przestrzenią mieszkania. Równie dobrze sprawdzają się jednak w gospodarowaniu nawet kilkuhektarowym terytorium. Jeśli jednak takiego nie posiadamy, warto odpowiednio przygotować mieszkanie, zanim wprowadzimy do niego czworonoga.

Obszary kociej przestrzeni

Każdy kot dzieli swoje terytorium na kilka obszarów – strefę odpoczynku, karmienia, zabawy i sanitarną. Jeśli mamy tylko jednego kota, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z ich aranżacją. Trudności mogą się pojawić, gdy w naszym domu przebywa większa liczba kotów. Jak powinniśmy je wyznaczyć? W jaki sposób powinniśmy zorganizować poszczególne strefy kociego terytorium?

  • Strefa izolacji

Jest jedną z najważniejszych stref, która musi być indywidualna dla każdego kota. Jest przeznaczona do odpoczynku. W tym celu koty zazwyczaj wybierają miejsca, w których nikt z domowników nie może im przeszkodzić, często są więc położone wysoko.

  • Strefa karmienia

Nigdy nie powinna być połączona ze strefą sanitarną. Jeśli to możliwe, kot nie powinien spożywać posiłków w jadalni. Jeżeli w mieszkaniu jest więcej niż jeden kot, ich miski powinny znajdować się w pewnej odległości od siebie.

  • Strefa sanitarna

Dotyczy jej identyczna zasada, jak w przypadku wcześniejszej strefy. Zbyt bliskie rozmieszczenie kuwet może prowadzić do konfliktów terytorialnych lub załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych przez jednego kota poza przeznaczonym do tego miejscem.

  • Strefa zabawy

Jest to zdecydowanie największy obszar kociego terytorium. Bez problemu może go dzielić z innymi osobnikami. Ważne jednak, by był odpowiednio wyposażony. Jakie akcesoria i zabawki dla kota powinny się w nim znaleźć?

Urozmaicenie przestrzeni – zabawki i akcesoria dla kota

Idealnym pomysłem na powiększenie przestrzeni są półki dla kota. Specjalny system półek zapewni zwierzęciu sporo atrakcji, a także umożliwi wskakiwanie i zeskakiwanie, co dla wielu kotów jest jedną z ulubionych czynności. Półka dla kota to także idealne miejsce dla kota do wylegiwania się bądź obserwacji otoczenia. Półki mogą być również miejscem urozmaiconej zabawy z właścicielem, którą koty mogą woleć od zabawy na podłodze.

Niezbędnymi akcesoriami dla kota są również drapaki. Drapak dla kota może występować w wielu różnych odsłonach. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w choć jeden drapak bądź specjalne drzewko dla kota. O preferencjach pupila możemy się łatwo przekonać – wystarczy obserwować jego zachowanie, a właściwie przedmioty, które najbardziej lubi drapać.

Chcesz wiedzieć więcej o drapakach dla kota? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak nauczyć kota korzystać z drapaka.

Zabawa dla kota, czyli jakie akcesoria będą nam potrzebne

W strefie zabawy koniecznie muszą znaleźć się także zabawki dla kota. Do najbardziej lubianych przez koty zabawek należą zdecydowanie:

  • małe piłki,
  • przedmioty umocowane bądź powieszone na sznurkach,
  • wędki,
  • przedmioty, które można trącać łapą,
  • rozmaite tunele (kryjówki to jedne z ulubionych kocich zabawek).

Mieszkanie – doskonałe miejsce dla kota

Pomiędzy wcześniej wymienionymi strefami kot tworzy korytarze, w które nie powinniśmy ingerować, ponieważ możemy w ten sposób wywołać u zwierzęcia stres. Nie warto więc dokonywać większych przemeblowań, przesuwać mebli w obrębie kocich korytarzy czy zamykać ich przez zamontowanie nowych drzwi.

Kot zawsze musi mieć możliwość dotarcia z jednej strefy do drugiej. Ze strefy zabawy powinien móc bez przeszkód przemieścić się w strefę odpoczynku, strefę karmienia czy strefę sanitarną i na odwrót. Jeśli tak zadbamy o kocią przestrzeń, nie musimy się obawiać tego, że nasz kot nie będzie szczęśliwy, ponieważ ma do dyspozycji tylko mieszkanie. Nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych można bowiem przemienić w przestrzeń pełną atrakcji.

2085

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij