Kot w domu – 4 rzeczy, których może Cię nauczyć!

Pojawienie się w domu zwierzęcia często oznacza pozytywną rewolucję w naszym życiu. Wymaga m.in. zmiany niektórych zwyczajów czy realizowania innego planu dnia. Kot w domu może również oznaczać dla nas… naukę nowych rzeczy! W tekście podpowiadamy, dlaczego warto mieć kota i jakie korzyści daje jego obecność.

Miłośnicy kotów wiedzą, że obecność mruczących czworonogów niesie ze sobą same korzyści. Spędzanie czasu ze zwierzęciem często relaksuje, pozwala się wyciszyć i odprężyć. Innym razem szalone kocie gonitwy i zabawy doprowadzają opiekunów do śmiechu, poprawiając ich nastrój.

Koty mają opinię indywidualistów, a czasami wręcz egoistów. Mówi się, że będą wiernie trwać przy kimkolwiek, byle były karmione. To oczywiście nieprawda. W towarzystwie tego zwierzęcia nigdy nie poczujesz się samotnie. Co więcej, możesz się od niego sporo nauczyć! W artykule pokazujemy 4 powody, dla których czasami powinieneś wziąć przykład ze swojego kota. Podkreślamy również, dlaczego warto mieć kota.

1. Jesteś zmęczony? Odpocznij!

Charakterystyczną rzeczą dla mruczących czworonogów jest to, że po jakimkolwiek wysiłku, nawet niewielkim, od razu układają się do snu. Wystarczy, że pobiegają chwilę za piłką, a po kilku minutach leniwie wykładają się na swoim posłaniu czy po prostu na podłodze. Koty wychodzące, wracając z eskapad poza domem, mogą od razu układać się do snu, aby zregenerować siły. To bardzo dobry zwyczaj.

Ludzie mają tendencję do rzucania się w wir domowych obowiązków zaraz po powrocie z pracy. Jednak wzorem swojego zwierzęcia, warto na chwilę przystanąć, rozsiąść się na kanapie i po prostu odetchnąć.

2. Nie jesteś zmęczony? Też odpocznij!

Koty wypoczywają nawet wtedy, kiedy nie są zmęczone. Dlaczego? Po prostu cenią sobie relaks. Kiedy tylko mogą, odprężają się i korzystają z małych przyjemności, takich jak popołudniowa drzemka czy wylegiwanie się w promieniach słońca. Nie widzą nic złego w tym, że po kilku godzinach snu nadal leżą leniwie wyciągnięte.

Właśnie tego warto się nauczyć od mruczących przyjaciół – pozwolenia sobie na relaks wtedy, kiedy ma się na to czas. Odpocząć i dać sobie dłuższą chwilę wytchnienia nawet wtedy, kiedy obowiązki czekają. Nie chodzi oczywiście o spędzenie całego dnia przed telewizorem, ale o delikatne rozpieszczenie samego siebie.

3. Ciesz się z małych rzeczy.

Kot w domu to nie tylko wzór relaksu i odpoczynku, ale też pozytywnego podejścia do życia. Kiedy zwierzę ma ochotę na zabawę, po prostu przechodzi do dzieła. Nieważne, czy pod ręką (a raczej łapą) ma cały kosz pluszaków, wysoki drapak i 10 kryjówek czy może jedynie kulkę papieru. Każdy powód jest dobry, aby świetnie się bawić i spędzić miło czas. Dowiedz się więcej o tym, jak bawić się z kotem.

Nadal zadajesz sobie pytanie, dlaczego warto mieć kota? Po to, aby pokazał Ci, jak cieszyć się życiem! Jak doceniać małe radości i jak w parę sekund rozładować stres i nadmiar energii. Nie musisz oczywiście biegać za piórkami zawieszonymi na wędce, ale spróbuj się zastanowić, jak w prosty sposób możesz poprawić sobie nastrój. Dzięki temu, pozbędziesz się stresu i odświeżysz swój umysł, a przecież każdy z nas tego potrzebuje.

4. Indywidualizm nie jest zły.

Koci indywidualizm jest godny podziwu. Te zwierzęta nie zabiegają o uwagę i przyjaźń każdego. Bardzo roztropnie podchodzą zarówno do relacji z ludźmi, jaki i do swoich kontaktów z innymi zwierzętami. Niełatwo też im narzucić konkretne zachowanie czy zmienić ich przyzwyczajenia.

To dobra nauka dla ludzi, którzy często za wszelką cenę starają się przypodobać wszystkim w swoim otoczeniu. Zwykle nie udaje się przypaść do gustu każdemu i… jest to normalne. Dlatego warto to zaakceptować, być sobą i cieszyć się każdym dniem.

kot w domu

Dlaczego warto mieć kota?

Kot w domu może nie tylko pełnić rolę nauczyciela, ale również pozytywnie wpływać na Twoje samopoczucie. Badania wykazały, że opiekunowie kotów rzadziej zapadają na choroby układu krążenia i na ogół mniej się stresują. Posiadanie mruczącego przyjaciela to także świetna szkoła odpowiedzialności i systematyczności. Przeraża Cię wizja kociej sierści na meblach i ubraniach? Dowiedz się, jak utrzymać porządek w domu, w którym mieszka kot.

Jak widać, posiadanie kota to nie tylko niewinne zabawy wędką i wspólne wylegiwanie się. To także okazja do rozwoju i nauki – zarówno dla zwierzęcia, jak i dla opiekuna. Jeśli poświęcisz chwilę na obserwację swojego kota w domu, zobaczysz jak wiele możesz się od niego nauczyć. Mruczące czworonogi mogą stanowić dla nas idealny przykład w kwestii podejścia do życia, ze szczególnym uwzględnieniem relaksu. 🙂

15518

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij