Kot syberyjski – idealne rozwiązanie, gdy dokucza nam alergia na kota?

Koty syberyjskie są najczęściej polecaną rasą dla alergików. Czy to oznacza, że nie wywołują one uczulenia? Co trzeba wiedzieć o alergii na kota i jak przygotować się do zakupu pupila?

Dla osób borykających się z alergią na kota dobrą wiadomością jest fakt, że istnieją koty, które mogą być określane mianem kotów hipoalergicznych. Trzeba jednak wiedzieć, że kot „hipoalergiczny” to nie: „taki, który wcale nie uczula”, ale „taki, który uczula mniej”. Przedrostek „hipo” oznacza właśnie „mniej” i jest antonimem przedrostka „hiper”. Jeśli szukamy więc zwierzęcia, co do którego będziemy mogli mieć 100-procentową pewność, że nie wywoła ono uczulenia, nasze poszukiwania mogą nigdy nie przynieść zamierzonego sukcesu.

Alergia na kota – co ją wywołuje?

Jak wynika z badań, u kotów podstawowym alergenem jest białko Fel d1, które obecne jest w ślinie zwierzęcia i w gruczołach łojowych. Dzięki przeprowadzonym badaniom stwierdzono, że w zależności od rasy, niektóre koty uczulają mniej bądź bardziej. Jak dowiodły testy przeprowadzone przez Indoor Biotechnologies w stanie Virginia w USA na zlecenie niezależnego stowarzyszenia hodowców Siberian Research Inc., sierść kotów rasy syberyjskiej jest mniej alergenna.

W 2009 roku przebadano ponad 300 kotów syberyjskich. Wyniki pokazały, że u większości przedstawicieli tej rasy zawartość białka Fel d1 w sierści jest niska lub bardzo niska, mogą być więc polecane jako koty dla alergików. Nie są to jednak badania, które zyskały powszechne uznanie. Dlatego też na ich podstawie absolutnie nie można podejmować decyzji o posiadaniu zwierzęcia.

Idealny kot dla alergika

Przeprowadzone badania to nie wszystko. Zanim kupimy zwierzę, koniecznie spędźmy w jego towarzystwie co najmniej kilka godzin. Nawet koty, które są rekomendowane alergikom, mogą wywoływać reakcję uczuleniową. Co prawda znajdziemy wielu alergików posiadających koty syberyjskie i niecierpiących z powodu objawów alergii. Reakcje na dany alergen mogą być jednak różne, dlatego też bardzo trudno o jednoznaczne uogólnienia.

Kot syberyjski – hipoalergiczny kot dla każdego?

Kot syberyjski, kot norweski leśny i rasa Maine Coon należą do gatunku kotów leśnych i są podobne do siebie nie tylko wizualnie, ale również pod względem charakteru. Mówi się o nich, że posiadają „psią naturę”. Właściciele kotów tej rasy twierdzą, że po powrocie do domu ich pupile przybiegają im na powitanie i charakteryzują się dużym oddaniem. Z tego powodu kot syberyjski będzie wdzięcznym towarzyszem niemal dla każdego. Przedstawiciele tej rasy lubią dzieci i wykazują w stosunku do nich dużo cierpliwości. Co ważne, akceptują również obecność innych zwierząt.

Wymagania, charakter i pielęgnacja kotów syberyjskich

Koty tej rasy dobrze czują się w niewielkich przestrzeniach takich jak mieszkanie w bloku. Mogą być w nich szczęśliwe, o ile zagwarantujemy im miejsca do wskakiwania, czyli na przykład specjalnie do tego przeznaczony system półek. Warto podkreślić, że koty syberyjskie nie posiadają skłonności niszczycielskich, ale podobnie jak inne mruczki, powinny mieć do dyspozycji przynajmniej jeden drapak.

Syberyjski kot wyróżnia się dużym temperamentem i ruchliwością, ale nie ma w sobie natarczywości. Jest przyjacielski, uczuciowy, towarzyski, ciekawski, odważny i inteligentny. Łatwo dostosowuje do zasad panujących w domu, umie zachować czystość i szybko uczy się sztuczek takich jak aportowanie.

Koty syberyjskie przede wszystkim potrzebują regularnego wyczesywania. Jeśli mają towarzyszyć alergikom, najlepiej czesać je codziennie. Można również zastosować czesanie „na mokro”, które ograniczy ilość sierści unoszącej się w powietrzu i osiadającej na różnych przedmiotach. Oprócz tego należy regularnie czyścić uszy i przemywać oczy zwierzęcia. Więcej na temat pielęgnacji kota długowłosego znajdziesz we wcześniejszym wpisie.

8290