Kot rosyjski – rodzinny towarzysz, czy zdystansowany arystokrata

Smukłe, długonogie, z tajemniczym uśmiechem, atrakcyjne dla marynarzy i… niebieskie. To nie opis top modelek z odległej Galaktyki, ale jednej z piękniejszych ras kotów. Koty rosyjskie niebieskie, zwane także kotami archangielskimi czy maltańskimi, są, w mojej opinii, jednymi z cudowniejszych przedstawicieli tego gatunku.

Nie wiem, czy wpływ na moją ocenę mają cechy fizyczne, jakimi odznacza się ta rasa, czy właśnie charakter tych kotów stanowi o ich wyjątkowości. A może jest tak, jak zwykle bywa w tego typu sprawach – unikalne połączenie cech cielesnych i cech charakteru tych kotów stwarza mieszankę wręcz idealną.

Surowy, zimowy klimat i naturalny rodowód kotów rosyjskich

Koty rosyjskie uznawane są za rasę naturalną. Powstała ona przy niewielkim udziale człowieka. Na ich cechy wyglądu wpływ miały głównie czynniki geograficzne, gdzie rozwinęła się rasa kotów rosyjskich. Okolice Archangielska, bo to miasto uznawane jest za kolebkę tej rasy, to rejony mroźne, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie koła podbiegunowego. Surowość klimatu sprawiła, że inne rasy nie mieszały się zanadto z kotami tam żyjącymi, a wypadkową tych czynników było powstanie kotów nazwanych później rosyjski niebieski.

Koty rosyjskie, jako jedne z nielicznych, posiadają podszerstek, czyli miękką, nieprzemakalną i pełniącą funkcję termoizolacyjną warstwę futra pod okrywą włosową, co umożliwiło im przetrwanie w mroźnym środowisku basenu Morza Białego. Dzięki tej właściwości futro tych przepięknych kotów jest miękkie, określane jako pluszowe, fantastyczne do wielogodzinnego przytulania. Charakterystyczne szare, rozjaśnione na końcu, umaszczenie stwarza bardzo miłe wrażenie wizualne i efekt srebrzystości futra. Pozwalało to kotom rosyjskim lepiej kamuflować się w zaśnieżonym otoczeniu i ukrywać się przed innymi drapieżnikami.

Kot rosyjski niebieski – jaki ma charakter?

Charakterystycznym dla kotów rosyjskich niebieskich jest także ich niepowtarzalny wyraz twarzy. Ponieważ kąciki ich warg są nieznacznie uniesione ku górze, stwarza to wrażenie, jakby koty te permanentnie się uśmiechały w tajemniczy i zagadkowy sposób.  Połączenie oryginalnych cech kociego futra i uśmiechu sprawiło, że koty rosyjskie szybko zyskały sobie olbrzymią popularność. Towarzyszyły marynarzom na statkach, pełniąc rolę łapaczy pokładowych myszy, ale przede wszystkim – maskotek, którym przypisywano moc przynoszenia szczęścia. Z czasem ich popularność szybko się rozprzestrzeniła i koty rosyjskie trafiły na carski dwór, ciesząc oko Mikołaja I Romanowa, a niewiele później stały się ulubionymi kotami brytyjskiej Królowej Wiktorii. Mimo że Brytyjczycy mieli już swoje „niebieskie” koty, to jednak piękno stworzeń archangielskich sprawiło, że i ta rasa zyskała uznanie na Wyspach Brytyjskich.

Rasa kotów rosyjskich była zagrożona

Podczas II Wojny Światowej rasa ta prawie całkowicie wyginęła. Próbowano ją odtworzyć w krajach skandynawskich, krzyżując osobniki, które przetrwały z kotami syjamskimi i o ile liczebność tej rasy rzeczywiście się poprawiła, to fizjonomia nowopowstałych kotów zaczęła zbliżać się do typu orientalnego, co nie było pożądane wśród hodowców. Ostateczne zaniechano tych działań w Skandynawii. Jednak w drugiej połowie XX wieku brytyjscy naukowcy postanowili wziąć się do pracy znacznie bardziej rzetelnie i udało im się odtworzyć kota rosyjskiego w jego pierwotnym kształcie i wyglądzie. Co więcej, uzyskano także inne odmiany barwne, takie jak biała czy czarna, ale te, mimo że ładne dla oka, nie są uznawane przez organizacje felinologiczne.

Zobacz sprawdzone hodowle kotów rasy rosyjskiej

Dużo pracy włożono w odtworzenie po wojnie kotów rosyjskich niebieskich i myślę, że nie tylko ze względu na ich wygląd. Charakter tych kotów również zasługuje na uwagę, gdyż odbiega on nieco od standardowego zachowania kota.

Kot rosyjski – inteligentny i towarzyski

Koty rosyjskie są zwierzętami bardzo przywiązanymi do swoich opiekunów i nie lubią samotności. Jeśli domownicy, z racji swoich obowiązków, późno wracają do domu, warto takiemu kotu zapewnić towarzystwo innego zwierzęcia. Nie zawsze musi to być inny kot. Koty archangielskie doskonale dogadują się także z psami i potrafią fantastycznie spędzać razem czas na wspólnych zabawach. Koty te bardzo długo zachowują aktywność i są skore do zabaw nawet w podeszłym wieku. Swoim zachowaniem przypominają nieco psy, ponieważ potrafią nauczyć się aportować i reagować na proste komendy.

Koty rosyjskie niebieskie nie odstępują swojego opiekuna nawet na krok. Są wszędobylskie, ciekawskie i zazwyczaj cieszą się z wizyty gości w domu. Należy mieć jednak na uwadze, że nie każdy gość będzie mile widziany. Koty rosyjskie niebieskie świetnie odnajdują się w towarzystwie zarówno dzieci, jak i osób starszych. Jeśli jednak planujemy cotygodniowe imprezy w domu, to możemy wpędzić naszego pupila w poważne stresy i choroby.

Silne geny kotów rosyjskich

Ponieważ koty rosyjskie należą do rasy pierwotnej, rzadko kiedy dotykają je choroby na tle genetycznym. Jednak koty te, jak każdy organizm, nie są wolne od innych chorób. Dolegliwości tła metabolicznego, infekcje, choroby pasożytnicze – tak jak inne gatunki i te choroby mogą dotknąć naszego Rusa.

Utrzymanie kota rosyjskiego także nie przysparza wielu kłopotów. Regularne szczotkowanie połączone z odpowiednio zbilansowaną dietą powinny w zupełności zagwarantować utrzymanie zdrowego kota i jego sierści.

Bardzo towarzyskie usposobienie do życia, ciekawość świata i przywiązanie do opiekunów oraz niesamowity wygląd i łatwość utrzymania kotów rosyjskich stawia je w czołówce kotów doskonałych do towarzystwa.

Już wkrótce będziesz dumnym opiekunem niebieskiego kota rosyjskiego? Zobacz, jak go przywitać w domu:

8507

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij