Kot maine coon – żywienie i pielęgnacja

Mainkun bądź majkun, jak niekiedy w swojski sposób spolszcza się jego nazwę, jest wyjątkową rasą kotów. Czym, poza rozmiarem, wyróżniają się koty maine coon? Jak je karmić i pielęgnować?

Kot maine coon to rasa o rodowodzie wręcz historycznym. Ten wywodzący się z Nowej Anglii majestatyczny kot jest narodową rasą kanadyjską, która została wyhodowaną w drugiej połowie XIX wieku. Uroda maine coona, która dzięki charakterystycznym pędzelkom na uszach, przypomina nieco rysia, do dzisiaj urzeka wielu miłośników kotów na całym świecie. Co takiego decyduje o popularności tej rasy?

Pochodzenie „majkuna”

Ciekawostką jest, że obok kotów norweskich i syberyjskich, maine coon jest jedną z trzech ras, w których kształtowanie nie ingerował człowiek. Jedna z legend głosi, że rasa powstała dzięki skrzyżowaniu kotów żyjących dziko w amerykańskim stanie Maine z szopami praczami (ang. racoon). Inne hipotezy zakładają, że maine coon powstał z krzyżówek z kotami norweskimi, które przybyły wraz z Wikingami na nowy kontynent lub z krzyżówek z kotami angorskimi, które zostały sprowadzone do Ameryki przez angielskich kolonistów w XVIII wieku.

Co wyróżnia maine coona?

Najbardziej charakterystyczną cechą rasy maine coon jest jej wielkość. Wykastrowany kocur może ważyć nawet 15 kilogramów! Chociaż przeciętna waga mainkuna waha się pomiędzy 4 (kotka) a 9 kilogramami (kocur), ich rozmiar i tak imponuje w porównaniu z kotami innych ras.

Maine coon kot charakteryzuje się dużą głową, umięśnionym ciałem i silnym układem kostnym. Jego półdługa sierść układa się wokół szyi w charakterystyczny kołnierz. Zgodnie ze standardem rasy, ogon maine coona powinien być jak najdłuższy i sięgać minimum do łopatek.

Maine coon – charakter

Aspektem decydującym o popularności tej rasy jest także jej charakter. Maine coon, jak twierdzą niektórzy, to prawdziwy anioł w kociej skórze. Jest zawsze skłonny do pieszczot i nie wykazuje oznak agresji. Szybko przywiązuje się do właściciela, a także – co może wydawać się nietypowe dla kota – źle znosi samotność. Z tego powodu, decydując się na posiadanie tego pogodnego giganta, warto rozważyć od razu zakup dwóch maine coonów. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy nie będziemy w stanie poświęcać kotu wystarczającej ilości czasu.

maine coon

Dowiedz się więcej na temat specyfikacji kotów rasy maine coon.

Na jakie choroby narażone są maine coony?

Koty rasy maine coon, ze względu na swoje duże rozmiary, są często podatne na różnego rodzaju kocie schorzenia. Które z chorób kotów są najczęściej spotykane wśród majkunów?

  • Przerost komory serca

Dziedziczna choroba o podłożu genetycznym jest stosunkowo często spotykanym obciążeniem rasy maine coon. Z tego powodu decydując się na zakup maine coona, należy wybrać zarejestrowaną i sprawdzoną hodowlę, która może legitymować się dokumentacją badań genetycznych. Jeśli obserwujemy u kota tendencje do szybkiego męczenia się, a także szybki i płytki oddech, należy wykonać echo serca. Profilaktycznie, w ciągu pierwszych czterech lat życia, zaleca się również wykonywanie tego badania przynajmniej raz w roku.

  • Choroby stawów

Ze względu na dużą masę, koty maine coon narażone są na częstsze niż u innych kotów występowanie chorób stawów. Podobnie jak w przypadku pozostałych dużych ras kotów, najczęściej odnotowuje się występowanie dysplazji stawu biodrowego. Do niepokojących objawów zalicza się między innymi kulenie, sztywny chód, trudności w poruszaniu po przebudzeniu czy niechęć do zabawy.

  • Schorzenia nerek

Jeśli nasz kot pije więcej wody niż zazwyczaj, a także traci apetyt i wymiotuje pomimo regularnego odkłaczania, warto wykonać badania krwi. Wymienione objawy mogą bowiem wiązać się z policystowatością nerek. Tego typu schorzenie, jeśli nie jest odpowiednio wcześnie leczone, może prowadzić do niewydolności nerek. Warto wiedzieć, że policystowatość nerek, przy wprowadzeniu prawidłowej diety i regularnych kontrolach u weterynarza, rokuje na ogół dobrze.

  • Problemy stomatologiczne

Ze względu na skłonność rasy do zapadania na choroby przyzębia, konieczna jest właściwa profilaktyka. Aby uniknąć bólu i stresu u kota, warto przynajmniej raz w roku kontrolować stan jego uzębienia. Młode zwierzę dobrze również przyzwyczaić do regularnego mycia jamy ustnej. By zapobiec osadzaniu się kamienia nazębnego, warto ponadto zadbać o jego właściwą dietę.

Czym karmić maine coona?

Ze względu na dużą masę, jaką osiągają osobniki dorosłe, koty maine coon są narażone na znaczne obciążenie układu szkieletowego i struktur stawowych. Dobrze jest więc zapewnić im właściwe pożywienie. Przykładem może być sucha karma Royal Canin Maine Coon, w której składzie znajdziemy kompozycję siarczanu chondroityny, glukozaminy oraz oleju rybnego bogatego w kwasy tłuszczowe EPA-DHA. W korzystny sposób wpływają one na wybarwienie, chroniąc przed zrudzieniem czarnej sierści czy żółknięciem białej.

Krokiety karmy dostosowane są również do rozmiaru szczęki kotów rasy maine coon. Jej większe niż standardowe rozmiary powodują zwykle, że czworonóg – zamiast gryźć – próbuje połykać karmę w całości. Aby temu zapobiec, a tym samym wspomóc proces oczyszczania kocich zębów z osadu, sucha karma Royal Canin Maine Coon odznacza się wyjątkowym gabarytem i kształtem krokietów.

maine-coon maine-coon-kitten

Kocięta maine coon rosną dłużej niż koty innych ras. Pełny rozwój ciała, które docelowo może przekroczyć metr długości, kończy się dopiero po 15. miesiącu życia. Przez cały ten czas rozbudowywany jest kościec i stawy kota, co wiąże się z koniecznością podawania karmy o wysokiej zawartości wapnia, fosforu, witaminy D i glukozaminy. Potrzebom dorastających maine coonów doskonale będzie odpowiadać karma Royal Canin Maine Coon Kitten.

Nie należy zapominać, że koty szybko przyzwyczajają się do określonego rodzaju karmy, a zmiany w dorosłym życiu mogą spotkać się ze zdecydowanym oporem kota. Z tego powodu dobrze jest różnicować pokarm, inicjując pewne urozmaicenia. Wszelkie zmiany należy jednak wprowadzać w sposób stopniowy, stale obserwując reakcje zwierzęcia. Jeśli kot przyzwyczajony jest do suchej karmy, konieczne jest umożliwienie mu stałego dostępu do świeżej wody pitnej.

Pielęgnacja maine coona

Wspaniała sierść maine coona wymaga regularnych, choć nieskomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Przynajmniej raz w tygodniu należy ją rozczesać, używając specjalnego zgrzebła lub grzebienia. Przyzwyczajony kot nie będzie bronił się przed rozczesywaniem, traktując je jako element zabawy i przyjemność. Wyczesywanie należy rozpocząć od grzbietu, by w dalszej kolejności zająć się kryzą i portkami. Ostrożnie postępujemy z ogonem – wyczesane włosy będą w tym miejscu odrastały znacznie wolniej niż w pozostałych partiach ciała.

Od czasu do czasu należy wykonać także pudrowanie sierści. Zabieg ten pomoże odświeżyć włosy i nadać im połysk. Jeśli wykonywane raz na kilka miesięcy pudrowanie nie wystarcza, można kota wykąpać w specjalnym szamponie. Podczas kąpieli należy zadbać o to, by zmoczeniu nie uległy uszy. Co kilka tygodni powinniśmy także dokonać ich kontroli. Jeśli uszy są brudne, czyści się je wacikiem nasączonym specjalnym środkiem przeznaczonym do tego celu. Obfite futro maine coona rodzi również konieczność regularnego podawania kotu pasty odkłaczającej, która zapobiegnie zatkaniu przewodu pokarmowego.

22701

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij