Kot i noworodek – co zrobić, by zwierzę zaakceptowało nowego członka rodziny

Pojawienie się na świecie dziecka jest dużą zmianą nie tylko dla rodziców, ale także dla ich czworonożnych podopiecznych. Czy koty i dzieci mogą stanowić dobrze dobrany zespół? By tak się stało, niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie pupila na pojawienie się dziecka w domu.

Koty, znane ze swojego indywidualizmu, gorzej niż psy reagują na wszelkie zmiany. Znacznie trudniej im zaakceptować nową sytuację. Z tego powodu, kiedy sami jesteśmy zmuszeni do stawianie czoła zmianom, nie powinniśmy zapominać o swoich czworonożnych przyjaciołach. Koty wymagają stopniowego przyzwyczajenia do wszystkiego, co nowe. By dziecko z kotem stanowiło zgrany duet, konieczna jest uprzednia praca opiekuna. O czym należy pamiętać?

Dzieci i koty – czy jest się czego obawiać?

Współcześnie w wielu kręgach wciąż cieszą się popularnością szkodliwe stereotypy, jakoby koty miały atakować niemowlęta, rzucając się im prosto do gardła. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą. Koty to bardzo towarzyskie i ciekawskie stworzenia, dlatego często interesuje je dziecko i wszystko co z nim związane. Równie duża część kotów obawia się nieznanego osobnika i ucieka, gdy tylko go usłyszy lub poczuje.

Przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł i sprawdź inne popularne mity na temat kotów.

Kot i dziecko w domu

Pierwsze działania powinniśmy podjąć już na kilka miesięcy przed spodziewanym porodem, kiedy urządzamy pokój i kupujemy nowe meble dla niemowlaka. Pozwólmy kotu na dokładne zbadanie nowych rzeczy, otarcie się o nie i zostawienie swojego zapachu. Koty często wskakują i dokładnie sprawdzają łóżeczko, wózek czy przewijak. Równie chętnie wypróbowują te miejsca w roli legowiska.

Oczywiście możemy przykryć łóżeczko czy wózek kocem lub ręcznikiem, aby nie było w nich sierści kota. Jeśli nie chcemy, aby kot w ogóle wchodził i spał w wózku bądź łóżeczku dziecka, musimy od razu rozpocząć szkolenie kota. Konieczne jest nauczenie go, aby nie wskakiwał na nowe przedmioty. Za każdym razem, gdy kot wejdzie do łóżeczka, należy go delikatnie wyjąć, stanowczo mówiąc „nie wolno”.

By kot zapamiętał, jakie zachowanie jest niewskazane

Należy  jednak pamiętać, że koty są bardzo oporne na niepowodzenia i dużo czasu potrzeba, aby zrezygnowały z czegoś, co chcą osiągnąć.  Jest to związane z rolą myśliwych, jaką pełnią w środowisku. Nie każda próba polowania kończy się sukcesem, dlatego kot nie może się poddać już po jednym nieudanym polowaniu – musi podejmować kolejne próby. Właśnie z tego powodu tak trudno jest zniechęcić kota.

Jeśli jednak zależy nam na tym, należy cierpliwie i konsekwentnie wyjmować kota z łóżeczka. Ważne, by przy tym nie krzyczeć, nie gonić go czy też nie używać przemocy. Tego typu zachowanie wywoła bowiem u kota negatywne emocje i skojarzenia w stosunku do nowego przedmiotu.

Jak przyzwyczaić kota do obecności dziecka?

Przyzwyczajanie kota do dziecka można rozpocząć od odtwarzania dźwięków płaczu i innych wydawanych przez dziecko. Na początku należy to robić bardzo cicho, by nie zestresować czworonoga. Z czasem można sobie pozwolić na coraz wyższą głośność. W ten sposób zwierzę pozna nowe odgłosy na długo przed pojawieniem się noworodka w domu.

Kot i niemowlę w domu

Pojawienie się nowego członka rodziny wiąże się zwykle ze znacznym ograniczeniem wolnego czasu, w tym również czasu poświęcanego dla kota. By zwierzę nie skojarzyło tego z obecnością niemowlęcia, warto zacząć już na kilka miesięcy przed porodem stopniowo zmniejszać czas, jaki poświęcamy kotu. Bardzo ważne jest, aby mimo wszystko znaleźć chwilę na zabawę i kontakt z pupilem, by nie poczuł się on odrzucony i nie zaczął wymuszać uwagi bądź się frustrować.

Kot a dziecko w domu – na jakie zmiany należy być przygotowanym?

Niektóre koty są tak mocno związane ze swoimi opiekunami, że gdy tracą z nimi kontakt, popadają w depresję. Z tego powodu zawsze warto znaleźć czas na głaskanie kota, zabawę laserem, myszką na wędce bądź aportowanie. Jest to niezbędne dla zachowania dobrego nastroju i pozytywnych emocji kota. Dodatkowo można pomyśleć o zakupie zabawek edukacyjnych dla kota albo rozwieszeniu piłeczek na sznurkach, tak, aby kot mógł bawić się nawet bez udziału opiekuna.

Równie dobrym pomysłem jest wydobywanie jedzenia z zabawek takich jak kule smakule. Z pewnością poprawi to samopoczucie zwierzaka, gdyż uruchomi naturalny instynkt łowiecki. Kot polując i zdobywając pożywienie, czerpie z tego przyjemność. Dzięki wykorzystaniu takich zabawek i akcesoriów, spełnimy wszystkie potrzeby kota, mimo że czas, jaki  będziemy w stanie mu  poświęcić, będzie mniejszy.

Gdy kot się stresuje

W przypadku nerwowych kotów, warto na kilka dni przed spodziewanym porodem zdecydować się na leki, które uspokoją i zrelaksują zwierzę. Ułatwi to pierwszy kontakt i zredukuje stres u zwierzęcia. Są to preparaty delikatnie zmniejszające napięcie i poprawiające nastrój. Należą do nich na przykład:

  • preparaty ziołowe,
  • feromony,
  • suplementy,
  • karma Royal Canin Calm (należy zacząć ją podawać na kilka tygodni przed spodziewanym pojawieniem się dziecka).

Sucha karma dla kota Royal Canin Calm Veterinary

Preparaty te są powszechnie dostępne w przychodniach weterynaryjnych. Można je bezpiecznie podawać również w pierwszych dniach, a nawet tygodniach, gdy maluszek jest już w domu.

Ważny zapach

Równie dobrym pomysłem jest przyniesienie ze szpitala ubranek i kocyków, w które był ubrany noworodek. Dzięki temu kot będzie mógł wcześniej poznać zapach dziecka. Ważne, by były to przedmioty związane z niemowlęciem, ale nie np. zużyte pieluchy. Wszystkie rzeczy najlepiej  rozłożyć w domu, tak aby kot mógł spokojnie przyzwyczaić się do nowego zapachu.

Kot i noworodek w domu

Po powrocie do domu mamy z maluszkiem, pozwólmy kotu – jeśli będzie tego chciał – podejść i powąchać nowe zawiniątko. Nie odganiajmy i nie krzyczmy na kota, gdyż może to wywołać u niego negatywne skojarzenia z dzieckiem. Zwierzę pewnie będzie chciał powąchać dokładnie noworodka, a także przyjrzeć mu się z bezpieczniej odległości – najlepiej z góry, gdyż to tam koty czują się najkorzystniej.

Dlatego jeśli kot woli obserwować nowo przybyłego członka rodziny z szafy lub wysokiego drapaka, to nie zmuszajmy go do bliższych kontaktów. Są koty, które schowają się i pierwsze godziny, a może nawet dni, będą wychodzić tylko wtedy, gdy dziecko będzie spało. Wtedy naszym zadaniem jest zajęcie się kotem w tym czasie i poświecenie mu uwagi, aby poczuł się lepiej i szybciej zaakceptował nową sytuację.

Kontrolowanie zachowania kota

Bardzo ważne jest obserwowanie zachowania kota. Czworonóg odczuwający dyskomfort z powodu obecności dziecka, może ukrywać się przed nim, stracić apetyt, a nawet mieć problemy z oddawaniem moczu (tzw. syndrom urologiczny kotów – SUK). Kot może też zacząć załatwiać się poza kuweta – co często jest niewłaściwie odbieranie jako jego złośliwość – bądź popaść w depresję. Wszystko to związane jest ze stresem i niemożnością poradzenia sobie w nowej sytuacji.

Kot odczuwa bowiem bardzo silne, negatywne emocje. Długotrwały stres może doprowadzić do wielu poważnych chorób. Dlatego wszystkie zmiany zachowania należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii. W przypadku nerwowych i wystraszonych kotów, warto pomyśleć o konsultacji z behawiorystą, który pomoże zmienić emocje pupila, poprawić jego nastrój, a wreszcie rozwiązać problemy z zachowaniem.

Sprawdź, gdzie znaleźć lecznice weterynaryjne polecane przez Royal Canin.

Kot i noworodek

Kot i starsze dziecko

Równie ważny moment, co przyjście na świat nowego członka rodziny, jest rozpoczęcie przez niego raczkowania i chodzenia. Poruszające się dziecko podąża za kotem, próbuje go chwycić czy dotknąć. Wszystko to może wywołać stres u kota, dlatego najważniejsze, co możemy zrobić w tym okresie, to zapewnić kotu możliwość ucieczki. Doskonale sprawdzą się półki, szafki, kryjówki dla kota i wysokie drapaki, do których dziecko nie będzie miało dostępu. Stamtąd kot może bezpiecznie obserwować sytuację i odpocząć od małego człowieka.

Równie ważne jest to, by miski z jedzeniem i wodą oraz kuweta dla kota znajdowały się w takim miejscu, w którym kot będzie mógł mieć spokój. Wszystkie kontakty tak małego dziecka ze zwierzęciem powinny oczywiście odbywać się pod nadzorem rodzica, aby potomek nie zrobił kotu krzywdy, np. szarpiąc go za ogon, a także by kot broniąc się, nie podrapał malucha. W tym okresie istotny jest także czas poświęcony kotu, dzięki któremu będzie mógł się zrelaksować i nie być niepokojonym przez dziecko.

Jak dziecko z kotem

Przebywanie kota i małego dziecka pod jednym dachem jest jak najbardziej możliwe. Co ważne, wyjątkowo pozytywnie wpływa na rozwój malucha (więcej o tzw. kototerapii we wcześniejszym artykule). Należy jednak pamiętać, że pojawienie się noworodka w domu jest dla kota wielkim przeżyciem, dlatego należy go wcześniej przygotować na to spotkanie. Wtedy szanse na spokojne poznanie i zaakceptowanie nowej sytuacji są znacznie większe. Z czasem między dzieckiem a kotem może się nawet narodzić prawdziwa przyjaźń na wiele lat.

17186

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij