Kot domowy – zgodne życie pod jednym dachem

Kot w domu nie łapie myszy, nie poluje. Nie ma w swoim otoczeniu drzew, po których mógłby się wspinać. Co zatem robi? Mruczy, przygląda się zapracowanym opiekunom, zamyka oczy i śpi. Jak opiekować się kotem, by był z nami szczęśliwy?

Mimo tego, a może właśnie dlatego, że koty przebywające wyłącznie w domu właściwie nic nie robią, wymagają od nas szczególnej troski. Jak powinna wyglądać prawidłowa opieka nad kotem? Czym go karmić, jak się zajmować i pielęgnować?

Współczesny kot kanapowiec

Tryb życia kotów uległ zmianom tak samo, jak tryb życia współczesnego człowieka. Zmieniły się warunki życia i otoczenie. Coraz mniej dostępnej przestrzeni wpływa na spadek aktywności fizycznej kota. Kot domowy leży na kanapie, przewraca się z boku na bok, wygląda przez okno, przeciąga się, poświęca dużo czasu na toaletę, zjada kilkanaście posiłków dziennie, a resztę czasu, czyli około 18 godzin na dobę, poświęca na sen. Co więcej chroniony jest przed wpływem czynników zewnętrznych, nie musi więc zużywać energii na utrzymanie stałej temperatury ciała.

Żywienie kota dostosowane do jego stylu życia

W związku z mało aktywnym trybem życia kotów przebywających wyłącznie w domu, ich zapotrzebowanie na energię jest niewielkie. Dlatego, aby utrzymać idealną masę ciała i nie doprowadzić do rozwoju nadwagi, należy podawać kotu karmę o umiarkowanym poziomie energii. Jednak to nie wszystkie aspekty, o które należy dbać w kwestii diety kota.

Podczas pielęgnacji zwierzęta te przy pomocy szorstkiego języka usuwają z sierści luźne włosy oraz zanieczyszczenia. Tym samym połykają nawet 2/3 utraconych włosów. By uniknąć powstawania kul włosowych, a tym samym problemów zdrowotnych, należy pobudzić pasaż jelitowy. Przydatne będą zwłaszcza karmy dedykowane kotom narażonym na występowanie kul włosowych. Należy pamiętać, że tylko prawidłowo dobrana karma wspomaga zdrowie kota.

Podstawowe zasady panujące w domu

Żywienie to nie jedyne zadanie opiekuna kota. Czworonogi te potrzebują uwagi, zabawy i zainteresowania. Jednak już na samym początku wspólnej drogi musimy zastanowić się nad podstawowymi zasadami panującymi w domu. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup kota urodzonego i wychowanego w mieszkaniu, to dla jego bezpieczeństwa bądźmy konsekwentni i nie wypuszczajmy go na zewnątrz. Kot, który nigdy nie widział ruchliwej ulicy, innych, wrogo nastawionych zwierząt i ogromnej przestrzeni, nie poradzi sobie z czyhającymi na niego zagrożeniami.

Aktywność fizyczna – ruch, drapak i zabawki dla kota

Odpowiedzialność opiekuna powinna także wyrażać się w zapewnieniu kotu odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. W żadnym razie nie wolno jednak zachęcać kota do agresywnej zabawy wymagającej użycia zębów i pazurów. W tym celu warto zainwestować w różnorodne drapaki i zabawki dla kota. Dzięki temu kot będzie miał zajęcie, kiedy pozostaje sam w domu. Warto wiedzieć, że kot podczas zabawy rozładowuje stres i agresję, dzięki czemu utrzymuje nie tylko dobrą kondycję fizyczną, ale i psychiczną.

Toaleta pupila, czyli kuweta dla kota

Bardzo ważną kwestią jest nauczenie kota korzystania z kuwety. Bez tego życie pod jednym dachem nie będzie należało do przyjemności. Jeśli kot korzysta z kuwety, należy pozostawić mu odrobinę prywatności. Przedpokój, przez który cały czas ktoś przechodzi, nie jest najlepszym miejscem na kuwetę. Powinna ona stać w zacisznym miejscu, np. w schowku czy w kącie łazienki. Ważne, aby kot miał nieograniczony dostęp do kuwety. Nie można również zapomnieć o dbałości o jej czystość. Jeśli to możliwe, żwirek powinno się częściowo wymieniać po każdym skorzystaniu kota z kuwety.

O tym jak wybrać kuwetę dla kota, przeczytasz we wcześniejszym wpisie.

Gdy w domu jest więcej kotów…

Koty są zwierzętami terytorialnymi, dlatego też jeśli w naszym domu znajduje się większa liczba kotów, proponujemy zakup odpowiedniej liczby kuwet i misek. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której jeden z kotów będzie zmuszony walczyć o swoją własność. W przypadku posiadania liczniejszego grona czworonogów, równie istotną kwestią jest ich żywienie. Zakup kilku misek i większej ilości karmy to nie wszystko. Jak karmić koty, gdy jest ich więcej? Sprawdź nasz poradnik o wspólnym karmieniu kotów.

kot domowy - opieka

Minimalizując zagrożenia, minimalizujesz stres u kota

Po stronie właściciela leży odpowiedzialność za bezpieczeństwo kota. Z tego powodu należy bardzo dokładnie przemyśleć, co w naszym domu może stanowić dla niego potencjalne zagrożenie. Niektóre rzeczy codziennego użytku wyglądają niegroźnie, jednak w połączeniu z wrodzoną ciekawością kotów, mogą doprowadzić do nieszczęścia. Toaleta, pralka, zmywarka, kuchenka, środki czystości, lekarstwa, otwarte okna czy też niektóre rośliny – to wszystko może być bardzo niebezpieczne dla kota.

Koty nie omieszkają zajrzeć do toalety lub schować się w pralce. Dlatego też od samego początku warto nauczyć się zamykać toaletę i sprzęty AGD. Ogromnym zagrożeniem dla kotów są środki czystości i lekarstwa. Zarówno jedne, jak i drugie, mogą powodować trudne do zdiagnozowania problemy z układem pokarmowym. Co więcej wiele lekarstw, jak na przykład niewinnie wyglądająca polopiryna, może być dla kota śmiertelna. Równie niebezpieczne są też niektóre rośliny, które w skrajnych przypadkach mogą spowodować śmierć kota.

Nie czekaj, sprawdź które rośliny są groźne dla kota.

Kot domowy dzień po dniu

Warto pamiętać, że posiadanie kota nie przyniesie szczęścia i przyjemności, jeśli nie wytworzy się więź między nim, a jego opiekunem. Właściwą relację buduje się dzień po dniu, przez całe życie. Kot, jak każde zwierzę, doskonale wyczuwa stan emocjonalny swojego właściciela. Jeśli będziemy zdenerwowani i zestresowani, taki też będzie nasz pupil. Nie zapominajmy, że dobry opiekun zna swojego kota i zawsze szanuje jego zwyczaje.

1298

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij