Kot domowy i kot wychodzący – jak sprostać ich potrzebom?

Ile śpi kot? Co powinien jeść i jakie schorzenia mu zagrażają? Musisz wiedzieć, że wszystko to zależy od stylu życia kota. Twój pupil regularnie wychodzi na dwór, a może nigdy nie opuszcza mieszkania? Wiedz, że stanowi to dużą różnicę.

Kot domowy niewychodzący poświęca zwykle cały swój dzień na inny rodzaj aktywności, niż ma to w zwyczaju kot przebywający poza mieszkaniem. Koty wychodzące narażone są zazwyczaj na znacznie więcej niebezpieczeństw. Jak opiekować się pupilem biorąc pod uwagę jego styl życia? O czym należy pamiętać?

Kot żyjący w mieszkaniu

Co należy wiedzieć o kotach niewychodzących? Czy typowo domowy styl życia może w jakiś sposób zagrażać naszemu podopiecznemu?

  • Średni rozmiar terytorium: 35m²-100m²

Kot żyjący w mieszkaniu poświęca więcej czasu na sen i toaletę niż na zabawę. Pozostawiony sam sobie przez większość dnia, rzadko otrzymuje jakikolwiek bodziec do zabawy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie żywienie i dawkowanie pokarmu, które pozwoli ograniczyć ryzyko powstawania nadwagi i otyłości. Sprawdź też, jak zorganizować kocią przestrzeń w mieszkaniu, by zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią dawkę rozrywki w ciągu dnia.

  • Średni czas snu: do 18 godzin

Niski poziom aktywności oznacza, że kot żyjący w mieszkaniu ryzykuje nadwagą oraz spowolnieniem pasażu w układzie trawiennym. Zjawisko nasilone jest dodatkowo przez charakterystyczny dla kotów niewychodzących stały dostęp do pożywienia.

  • Potencjalne problemy zdrowotne

Kot chroniony jest przed wahaniami temperatury, co skutkuje niemalże bezustannym linieniem. Zwiększa to ilość włosów połykanych podczas mycia, któremu kot domowy poświęca zwykle od 3 do 4 godzin dziennie. Tak częsta toaleta i intensywne linienie może prowadzić do powstawania kul włosowych.

  • Dieta kota domowego

Niebagatelne znaczenie dla zdrowia kota ma odżywianie. Produkty dla dorosłych kotów przebywających w domu zawierają składniki powodujące pobudzenie pasażu jelitowego i ułatwienie naturalnej eliminacji połkniętej sierści. Najlepszym rozwiązaniem żywieniowym dopasowanym do potrzeb kota przebywającego w domu jest karma Royal Canin z linii Indoor.

Sucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor 27 Sucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor Appetite Control Sucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor Long Hair

Kot wychodzący na zewnątrz

Jaka jest specyfika kotów, których życie jest urozmaicone wycieczkami poza miejsce zamieszkania? Czy ich aktywny styl życia może rodzić problemy zdrowotne?

  • Średni rozmiar terytorium: 8000m²-50ha

Zasięg terytorium kota wychodzącego na zewnątrz sięga zwykle 500metrów w promieniu domu. Poznanie tak dużego obszaru i intensywna aktywność zwierzęcia prowadzi do wydatkowania dużej ilości energii. Zwierzę musi być przy tym zdolne do wykorzystania nagromadzonej energii dokładnie w tym momencie, w którym jej najbardziej potrzebuje.

  • Średni czas snu: 12 godzin (1-8 godzin spędzanych jest aktywnie)

Spędzanie czasu poza domem oznacza także to, że kot jest narażony na ryzyko chorób zakaźnych. Tym samym regularnie korzysta z ochrony, jaką daje mu system immunologiczny. Podobnie wykorzystuje układ trawienny (jako całość) oraz skórę. W kontakcie z innymi kotami ta ostatnia stanowi prawdziwą barierę pomiędzy światem zewnętrznym a organizmem. Skóra pozwala ograniczyć utratę pierwiastków (szczególnie wody) i chroni przed zewnętrznymi zagrożeniami.

  • Dieta kota wychodzącego

Dlatego tak ważne jest, aby dieta kota była bogata w składniki wspierające nie tylko odporność, ale i wpływające na wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej, jaką jest jego skóra. Najlepszym sposobem na zaspokojenie wszystkich specyficznych potrzeb kota wychodzącego jest żywienie go karmą Royal Canin z linii Outdoor.

Sucha karma dla kota Royal Canin Active Life Outdoor

Podsumowując, środowisko, w którym przebywa kot, a także tryb życia, jaki prowadzi, determinują jego zachowania oraz potrzeby żywieniowe. Z tego powodu, dla dobrego samopoczucia zwierzęcia, niezwykle istotne jest odpowiednio dobrane pożywienie dostosowane do specyficznego trybu życia czworonoga.

1687

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij