Kot długowłosy czy krótkowłosy – jak pielęgnować kocią sierść?

Zastanawiasz się jaki kot będzie najlepszy? Kot krótkowłosy, a może długowłosy? Zanim się zdecydujesz, sprawdź jak powinna przebiegać pielęgnacja kota i jego sierści.

Nie jest tajemnicą, że koty krótkowłose są łatwiejsze w pielęgnacji. O jakich zabiegach nie powinniśmy zapomnieć, bez względu na rodzaj sierści kota? Jak pielęgnować kota? Jakie akcesoria przydadzą się nam przy szczotkowaniu pupila?

Pielęgnacja sierści kota

Już pod koniec pierwszego miesiąca życia koty zaczynają samodzielnie dbać o higienę: myją swoją sierść, wylizując ją. Ingerencja człowieka w wygląd futra powinna natomiast polegać na regularnym, lecz krótkotrwałym wyczesywaniu.  Czesanie kota można ewentualnie wzbogacić o wygładzenie sierści specjalną rękawicą lub wilgotną szmatką. Młodego kota stosunkowo łatwo jest przyzwyczaić do takich zabiegów. Wyczesując go regularnie 2-3 razy w tygodniu miękką szczotką, pamiętajmy jedynie, by czas pielęgnacji wydłużać stopniowo, a także wybierać porę, w której kot ma chęć na kontakt z nami. Nie należy zapominać o nagradzaniu pupila za cierpliwość i pożądane zachowanie.

Jak dbać o koty z długą sierścią?

Rasy długowłose są uważane za bardziej reprezentacyjne, zwłaszcza gdy sierść jest błyszcząca i dobrze utrzymana. Aby to osiągnąć, niezbędna jest systematyczna i dość czasochłonna pielęgnacja. Decydując się na kota długowłosego, musimy pamiętać o konieczności codziennego wyczesywania zwierzęcia. Gdy zaniedbamy wyczesywanie kota, w ciągu krótkiego czasu jego włos może ulec splątaniu i sfilcowaniu. Mogą także pojawić się kołtuny u kota. Jeśli nie można ich rozczesać, wówczas należy je wyciąć. W przypadku dłuższej przerwy w pielęgnacji może się okazać, że wycinanie trzeba przeprowadzić u lekarza weterynarii w znieczuleniu ogólnym.

Akcesoria dla kota

Systematyczna pielęgnacja wymaga zaopatrzenia się w specjalne akcesoria. Niezbędna jest szczotka dla kota. Musisz wiedzieć, że na twoich barkach spoczywa pielęgnacja sierści pupila, a tym samym jej kondycja i wygląd. W przypadku kotów długowłosych przyda się grzebień dla kota, najlepiej o rzadkich i gęsto umieszczonych zębach, a także puder dla kota. Pierwsze czesanie wykonujemy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach, następnie pudrujemy sierść i dokładnie wyczesujemy talk gęstym grzebieniem lub specjalną szczotką. Zimą, przy włączonym ogrzewaniu, kocia sierść często puszy się i elektryzuje, co uniemożliwia czesanie. W takim przypadku można zastosować preparat przeciwko elektryzowaniu się kociej sierści.

Pielęgnacja kotów krótkowłosych

Jak można się domyślać, koty z krótką sierścią nie wymagają takiej systematyczności w wyczesywaniu. Należy jednak wiedzieć, że bez względu na długość sierści, każdy kot może być wyjątkowo absorbujący. Koty domowe często odczuwają potrzebę towarzyszenia opiekunowi we wszystkich codziennych czynnościach. Przy wyborze kota kierujesz się kwestiami związanymi z długością jego sierści? Jeśli rozważasz zakup krótkowłosego devona, brytyjczyka czy syjama, tylko dlatego, że chcesz uniknąć konieczności poświęcania czasu na jego pielęgnację, zastanów się, czy będziesz w stanie zapewnić mu tyle uwagi, ile tego potrzebuje.

Prawidłowe żywienie kota

Niezależnie od długości włosa, pamiętaj by dbać o sierść pupila, podając mu właściwie zbilansowane pożywienie. Powinno ono zawierać odpowiednią ilość protein, kwasów nasyconych i chelatujących elementów śladowych. Royal Canin posiada w swojej ofercie kilka karm dedykowanych kotom długowłosym lub poprawiających wygląd sierści i kondycję skóry. W zależności od potrzeb i preferencji swojego kota możesz mu podawać karmy:

Karma dla kotów przebywających wyłącznie w domu, która poprawia jakość sierści i zapobiega powstawaniu kul włosowych. Indoor Long Hair zawiera białka o najwyższej strawności, dzięki czemu zredukowany zostaje nieprzyjemny zapach odchodów.

Pożywienie dla dorosłych kotów z problemami skórnymi i matową sierścią. Karma poprawia wybarwienie, połysk i jakość włosa już po 21 dniach stosowania.

Karma wspiera proces wydalania połkniętych włosów z przewodu pokarmowego. Już po 21 dniach podawania kotu karmy Hairball Care wydalanie włosów jest dwa razy bardziej intensywne.


Sucha karma dla kota Royal Canin Hair & Skin CareSucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor Long HairSucha karma dla kota Royal Canin Hairball Care

  • Royal Canin Intense Beauty

Mokre karmy Royal Canin wpływają na ograniczenie ryzyka podrażnień skóry oraz wzmacniają nieprzepuszczalność bariery skórnej. Karmy Intense Beauty występują w wersji w sosie i galaretce.


Mokra karma dla kota Royal Canin Intense Beauty Gravy Mokra karma dla kota Royal Canin Intense Beauty Jelly
 

3409

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij