Kot brytyjski krótkowłosy, czyli czworonożny arystokrata

Koty brytyjskie krótkowłose należą do najbardziej popularnych kotów w Europie. Te wspaniałe czworonogi o pokaźnych rozmiarach i łagodnym charakterze zyskały sobie miano prawdziwych dżentelmenów. Jak opiekować się kotem Brytyjczykiem?

Paradoksalnie najwięcej hodowli kotów brytyjskich krótkowłosych jest w Niemczech. Skąd więc tak naprawdę pochodzi ta rasa? Co musimy o niej wiedzieć? Jaki charakter ma kot brytyjski i czego możemy się po nim spodziewać?

Kot Brytyjczyk, czyli każda rasa posiada swoją legendę

Legenda związana z pojawieniem się tej rasy na Wyspach Brytyjskich głosi, że podczas jednej z wojen w starożytnym Egipcie grecki generał Galsthelos dowiedziawszy się o planach Hebrajczyków, który zamierzali utopić jego armię w wodach Morza Czerwonego, przerażony uciekł wraz z żoną Scotą do Portugalii. Scota zabrała ze sobą koty, które od lat hodowała.

Po wielu latach dziedzic generała, Fergus I wyruszył na podbój wielkiej wyspy na północy. Zabrał na statek również koty, które były potomkami pupilów żony generała. Jako dowód uznania dla swoich przodków, Fergus I nazwał podbity kraj „Scotaland”. Po wiekach nazwę przekształcono na „Scotland”, czyli Szkocję. Od tego czasu koty żony generała żyły i rozmnażały się na wolności na Wyspach Brytyjskich.

Koty brytyjskie – formalne początki rasy

Około 1800 roku brytyjskie koty zaczęły budzić zainteresowanie hodowców. W tym czasie pojawiła się też pierwsza wzmianka o tej rasie, którą trafnie opisał Jung – sędzia na dziewiętnastowiecznych wystawach kotów rasowych. Jak twierdził: jeśli planowo i zgodnie z wytycznymi przeprowadza się hodowlę rasy brytyjskiej, otrzymuje się kota o bardzo arystokratycznych i pożądanych rysach.

Rasa po raz pierwszy została zaprezentowana w 1871 roku w Crystal Palace w Londynie, m.in. przez Harrisona Weira. Wtedy też rasa otrzymała nazwę British Shorthair, czyli brytyjski krótkowłosy. I i II Wojna Światowa zdziesiątkowała populacje wszystkich kotów europejskich, w tym również brytyjskich krótkowłosych. Dlatego powojenna odbudowa prawie wymarłej rasy brytyjskiej polegała na krzyżowaniu jej przedstawicieli z innymi rasami, w szczególności z kotami perskimi.

Jak wygląda brytyjski kot?

Dzięki powojennej pracy hodowlanej koty brytyjskie stały się dużo bardziej masywne. Ich głowa nabrała bardziej okrągłych kształtów, a miedziane oczy zyskały na intensywności. Po wojnie rasa została uznana we Francji. Najpóźniej, bo dopiero w 1993 roku, standard rasy brytyjskiej krótkowłosej został wydany przez TICA, czyli The International Cat Association (międzynarodową organizację felinologiczną).

Charakter kotów brytyjskich krótkowłosych

Kot brytyjski krótkowłosy to zwierzę eleganckie, spokojne, zrównoważone i przyjazne. Potrzebuje jednak czasu, by móc poczuć się pewnie w towarzystwie nowego opiekuna. Dla kotów tej rasy ulubionymi miejscami do odpoczynku są wszelkie źródła ciepła, takie jak piece, piecyki i kaloryfery. Koty brytyjskie potrafią godzinami obserwować świat za oknem. Uwielbiają spokój i ciszę.

 Sucha karma dla kota Royal Canin British Shorthair Kitten Mokra karma dla kota Royal Canin British Shorthair AdultSucha karma dla kota Royal Canin British Shorthair Adult

Kotom brytyjskim nie można odmówić inteligencji. Doskonale rozpoznają sygnały wysyłane przez człowieka i nigdy nie są natrętne. Jeśli wyczują, że opiekun jest rozdrażniony, odejdą do swojego miejsca, nie domagając się uwagi. Właściciel kota brytyjskiego może być spokojny o swoje meble, tapety czy firanki. Kot Brytyjczyk nie jest energiczny i nie potrzebuje wielkich przestrzeni. Małe mieszkanie to idealne miejsce dla niego.

Pielęgnacja kota brytyjskiego

Koty brytyjskie krótkowłose nie mają specjalnych wymagań w kwestii utrzymania i pielęgnacji. Wystarczy im szczotkowanie raz w tygodniu. Więcej uwagi należy im poświęcić w okresie linienia, kiedy to zaleca się codzienne szczotkowanie sierści. Należy pamiętać, że czas poświęcony na pielęgnację, to również chwila na zacieśnianie więzi między właścicielem a kotem. To również idealny moment na kontrolę stanu skóry podopiecznego. Usuwanie luźnych, obumarłych włosów zmniejsza ilość połykanych przez kota kłaczków, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania kul włosowych w przewodzie pokarmowym.

3784

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij