Sen kociąt – jakie znaczenie pełni w życiu dorastającego kota?

Twój kot właśnie ucina sobie drzemkę? Musisz wiedzieć, że dla prawidłowego rozwoju i wzrostu kocię potrzebuje dużo snu, a fundamentalne znaczenie ma jego jakość.
Bez względu na rasę, wszystkie młode osobniki w pierwszych chwilach swojego życia są prawie całkiem bezbronne. Spędzany w towarzystwie matki i ewentualnego rodzeństwa czas, upływa im zwykle na pobieraniu pokarmu i śnie. Wbrew pozorom obie czynności mają dla dorastającego kocięcia równie wielkie znaczenie. Sen kota nie jest bowiem jedynie czasem odpoczynku.
Pierwsze tygodnie kocięcia
Kot domowy w ciągu pierwszych 3 tygodni życia spędza 90% czasu śpiąc w towarzystwie swoich braci i sióstr. Pozostałe 10% poświęca na ssanie mleka, pielęgnację lub miauczenie – szczególnie donośne podczas chwilowej rozłąki z rodzeństwem lub matką. Do ósmego tygodnia życia kocięta śpią wyłącznie snem głębokim i ciągłym. W czasie tej fazy następuje intensywne wydzielanie hormonów wzrostu, dlatego tak ważnym jest, by ich nie budzić. Dopiero w wieku około 2 miesięcy u zwierzęcia zaczyna występować faza snu płytkiego.
Na drodze do dorosłości…
Od 2 miesiąca życia rytm snu kocięcia stopniowo przechodzi w cykl kota dorosłego, tj. zwierzę zaczyna przesypiać średnio od 13 do 16 godzin na dobę. Podobnie jak u ludzi, u kociąt wyróżnić można fazę snu lekkiego, podczas której zwierzę tylko drzemie i zwraca uwagę na wszystkie dochodzące z otoczenia dźwięki. Kolejnym etapem jest sen głęboki, podczas którego kot domowy w pełni się relaksuje, by następnie zapaść w fazę REM, zwaną też fazą marzeń sennych. Podczas tej ostatniej, kocię porusza się – możesz zauważyć skurcze łapek lub ogonka bądź delikatne drżenie uszu. Oprócz poruszania różnymi częściami ciała, kot może miauczeć lub mruczeć przez sen, a co najzabawniejsze, zdarza mu się także zachrapać!
Po pierwsze jakość kociego snu
Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w pierwszych tygodniach życia kocięcia. Należy to uszanować i pod żadnym pozorem nie budzić swojego podopiecznego. Dorastający kot śpi już nieco krócej, jednak jakość jego snu pozostaje równie ważna nie tylko w ciągu jego pierwszego roku, ale i całej reszty życia.
Pierwsza samotna noc małego kotka
Oddzielenie od matki jest zawsze stresujące dla kocięcia. Często świeżo upieczeni właściciele kotów nie wiedzą gdzie powinien on spać. Starając się zapewnić kotu bezpieczny start, warto pamiętać, że zezwalanie nawet młodemu czworonogowi na sen w naszym łóżku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dorosły kot domowy nigdy nie zrezygnuje z przywileju, który zdobył jako kocię. Dlatego trzeba pozostać konsekwentnym i nie ulegać kotu, który domaga się spania w łóżku.
Dobrym miejscem jest koszyk ustawiony w odpowiednim miejscu. Zwykle po 3-4 dniach kocię przyzwyczaja się do swojego nowego posłania. Warto wiedzieć, że sypialnia opiekuna nie jest z pewnością właściwym miejscem. W przypadku kotów wychodzących na zewnątrz, wzrasta bowiem ryzyko zarażenia pasożytami czy chorobami, dlatego też należy szczególnie dbać o profilaktykę (szczepienia, odrobaczenia, odpchlenie).
2021