Sen kociąt – jakie znaczenie pełni w życiu dorastającego kota?

Twój kot właśnie ucina sobie drzemkę? Musisz wiedzieć, że dla prawidłowego rozwoju i wzrostu kocię potrzebuje dużo snu, a funda­mentalne znaczenie ma jego jakość.

Bez względu na rasę, wszystkie młode osobniki w pierwszych chwilach swojego życia są prawie całkiem bezbronne. Spędzany w towarzystwie matki i ewentualnego rodzeństwa czas, upływa im zwykle na pobieraniu pokarmu i śnie. Wbrew pozorom obie czynności mają dla dorastającego kocięcia równie wielkie znaczenie. Sen kota nie jest bowiem jedynie czasem odpoczynku.

Pierwsze tygodnie kocięcia

Kot domowy w ciągu pierwszych 3 tygodni życia spędza 90% czasu śpiąc w towarzystwie swoich braci i sióstr. Pozostałe 10% poświęca na ssanie mleka, pielęgnację lub miauczenie – szczególnie donośne podczas chwilowej rozłąki z rodzeństwem lub matką. Do ós­mego tygodnia życia kocięta śpią wyłącznie snem głębokim i ciągłym. W czasie tej fazy następuje intensywne wydzielanie hormonów wzrostu, dlatego tak ważnym jest, by ich nie bu­dzić. Dopiero w wieku około 2 miesięcy u zwierzęcia zaczyna występować faza snu płytkiego.

sen małego kota

Na drodze do dorosłości…

Od 2 miesiąca życia rytm snu kocięcia stopniowo przechodzi w cykl kota dorosłego, tj. zwierzę zaczyna prze­sypiać średnio od 13 do 16 godzin na dobę. Podobnie jak u ludzi, u kociąt wy­różnić można fazę snu lekkiego, podczas której zwierzę tylko drzemie i zwraca uwagę na wszystkie dochodzące z otoczenia dźwięki. Kolejnym etapem jest sen głęboki, podczas którego kot domowy w pełni się relaksuje, by następnie zapaść w fazę REM,  zwaną też fazą ma­rzeń sennych. Podczas tej ostatniej, kocię porusza się – możesz zauważyć skurcze łapek lub ogonka bądź delikatne drżenie uszu. Oprócz poruszania różnymi częściami ciała, kot może miauczeć lub mruczeć przez sen, a co najzabawniejsze, zdarza mu się także zachrapać!

sen młodych kotów

Po pierwsze jakość kociego snu

Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w pierw­szych tygodniach życia kocięcia. Należy to uszanować i pod żadnym pozorem nie budzić swojego podopiecznego. Dorastający kot śpi już nieco krócej, jednak jakość jego snu pozostaje równie ważna nie tylko w ciągu jego pierwszego roku, ale i całej reszty życia.

Pierwsza samotna noc małego kotka

Oddzielenie od matki jest za­wsze stresujące dla kocięcia. Często świeżo upieczeni właściciele kotów nie wiedzą gdzie powinien on spać. Starając się zapewnić kotu bezpieczny start, warto pamiętać, że zezwalanie nawet młodemu czworonogowi na sen w naszym łóżku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dorosły kot domowy nigdy nie zrezygnuje z przywileju, który zdobył jako kocię. Dlatego trzeba pozostać konsekwentnym i nie ulegać kotu, który domaga się spania w łóżku.

Dobrym miejscem jest koszyk ustawiony w odpowiednim miejscu. Zwykle po 3-4 dniach kocię przyzwyczaja się do swojego nowego posłania. Warto wiedzieć, że sypialnia opiekuna nie jest z pewnością właściwym miejscem. W przypadku kotów wychodzących na zewnątrz, wzrasta bowiem ryzyko zarażenia pasożytami czy chorobami, dlatego też należy szczególnie dbać o profilaktykę (szczepienia, odrobaczenia, odpchlenie).

2021

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij