Kocięta – bezpieczny start w życie

Co zrobić, gdy w twoim domu pojawi się nowy kot? Małe koty to jedne z najbardziej rozczulających stworzeń. Małe kotki wymagają jednak odpowiedniej opieki. O czym musimy pamiętać, by zapewnić właściwy start nowemu podopiecznemu? Przeczytaj, jak opiekować się małym kotkiem.

Prawidłowa opieka nad kotem wymaga odpowiedniej wiedzy. Musimy nie tylko we właściwy sposób zorganizować jego przestrzeń czy zagwarantować mu zdrowia dietę, ale także zrozumieć zachowanie kota. Jak odczytywać kocią mimikę, czego się po nim spodziewać? Jak wychować kota i sprawić, by w zdrowiu i szczęściu wkroczył w kolejny etap swojego życia?

Organizacja przestrzeni kota

Przygotowując się na przybycie kota, należy przede wszystkim zaplanować jego przestrzeń domową. W zależności od tego, gdzie mieszka właściciel (dom czy mieszkanie, wieś czy miasto), kot ustala wielkość swojego terytorium. Może być to jeden pokój lub kilka metrów kwadratowych w ogrodzie. Bez względu na rodzaj, kot dzieli swoje terytorium na cztery najważniejsze obszary:

  • strefę karmienia

Powinna się znaleźć w odpowiedniej odległości od kuwety, ale nie w pokoju jadalnym. Może to przyzwyczaić kota do „żebrania” przy stole, a resztki z posiłków z pewnością nie są dla niego odpowiednią dietą, zwłaszcza że mogą prowadzić do poważnych zaburzeń trawienia.

  • strefa odpoczynku

Miejsce powinno być spokojne, ale nie odosobnione. Kot lubi być blisko właściciela, w centrum wydarzeń. Dobrze też, by było ono nasłonecznione i ciepłe (może być to grzejnik, kominek bądź parapet).

  • strefa sanitarna

Kuwetę dla kota należy ustawić w ustronnym, spokojnym miejscu w łazience lub mało używanym pokoju. Powinna być oddalona od misek z pokarmem i miejsca, w którym posiłki spożywają pozostali domownicy.

  • strefa zabawy

Jest to największa strefa kociego terytorium. Powinna umożliwiać zabawy, gonitwy i wspinaczki.

Zadbaj o kocie terytorium

Odległość między wyżej wymienionymi obszarami powinna wynosić co najmniej 50 centymetrów. Człowiek powinien uszanować taki porządek, ustalając zasady wspólnego życia. Wszelkie zmiany mogą bowiem spowodować pojawienie się problemów w zachowaniu zwierzęcia. Istotne jest także zachęcanie kocięcia do zabawy. Jest to aktywność niezbędna do jego rozwoju fizycznego i psychicznego. Koty lubią nie tylko zabawki, ale także chowanie się w zakamarkach oraz wspinanie się na najwyższe punkty obserwacyjne.

kot w domu

Drugi kot w domu? Przeczytaj, jak prawidłowo zadbać o potrzeby wszystkich zwierząt.

Dobre nawyki wszystkich domowników

Całkiem nowe środowisko, nieznane zapachy oraz brak matki i rodzeństwa sprawiają, że pierwsze chwile w naszym domu są dla kocięcia bardzo stresującym przeżyciem. Starajmy się złagodzić ten początkowy lęk i niepewność. W obecności kotka należy unikać krzyków, gwałtownych ruchów i przenoszenia go z rąk do rąk. Pamiętajmy też, by nie zostawiać na wierzchu plastikowych toreb, podniesionej pokrywy kosza na śmieci czy klapy od sedesu. Zabezpieczajmy palniki gazowe, kuchnie i grzejniki elektryczne. Zawsze zamykajmy drzwi od piekarnika, wyłączajmy żelazko i ograniczmy kocięciu dostęp do balkonu czy ogródka. W ten sposób unikniemy przykrych bądź niebezpiecznych dla kocięcia sytuacji.

Sen kota i jego rola w rozwoju czworonoga

Zadbajmy o to, by nasze dzieci wiedziały, że kot nie jest nową zabawką, lecz żywym stworzeniem. Nie można go bez przerwy głaskać czy niepokoić, zwłaszcza kiedy kocię śpi. Sen kota jest wyjątkowo ważny dla jego zdrowia. Wpływa bowiem na jego prawidłowy rozwój. Jakość snu kocięcia odgrywa kluczowa rolę. Dlatego też nerwowa czy hałaśliwa atmosfera otoczenia nie sprzyja dobremu samopoczuciu kota. Może nawet prowadzić do poważnych zaburzeń rozwoju. Pamiętajmy więc, ze nigdy nie należy przeszkadzać kotu podczas snu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego snu kocięcia, przeczytaj nasz wcześniejszy wpis.

Czym jest socjalizacja kota?

Równie ważny jest wczesny kontakt z człowiekiem. Jest on nie tylko korzystny dla prawidłowych relacji między kotem a człowiekiem, ale także powoduje przyspieszenie rozwoju fizycznego i psychicznego kociąt. Kocięta, które przez pierwsze 30 dni życia są codziennie głaskane, szybciej otwierają oczy, wcześniej zaczynają badać swoje otoczenie i mniej obawiają się ludzi. Socjalizacja jest procesem, podczas którego zwierzę tworzy relacje lub więzi społeczne z członkami własnego i innych gatunków.

Przeprowadzone badania wykazały, że najlepszy okres na socjalizację kociąt kończy się w 7. tygodniu życia. Czas ten powinien więc obfitować w nowe doświadczenia, sytuacje i miejsca, a także nieznane dotąd osoby i zwierzęta innych gatunków. Należy jednak chronić kocię przed traumatycznymi przeżyciami, szczególnie w przypadku pierwszej wizyty u lekarza i podczas zabiegów pielęgnacyjnych (powinny być przeprowadzane bardzo ostrożnie i być zrównoważone dodatkową zabawą).

Jak zajmować się małym kotkiem?

Co ważne, rozwój kontaktów socjalnych kociąt powinien następować poprzez zabawę, a nie jedzenie, bowiem pożywienie ma dla kotów wartości społecznej. Odpowiednia ilość ruchu i zabawy z właścicielem uchroni kota przed otyłością i zapewni mu idealną kondycję. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotów przebywających wyłącznie w domu. Równie ważne jest zadbanie o to, by kocię jak najszybciej poznało wszystkie zwierzęta przebywające w domu. Dzięki temu będzie w stanie nawiązać z nimi prawidłowe relacje.

Nie możemy pozwolić na agresywne zachowania, ale musimy zaakceptować ustaloną między zwierzętami hierarchię. Przynajmniej przez pierwsze dni zachowajmy przywileje zwierzęcia już zadomowionego, jednocześnie upewniając kocię, że jest bezpieczne na swoim terytorium. Zapoznawanie z mieszkaniem należy przeprowadzać stopniowo, aby uniknąć chowania się onieśmielonego kota pod meble.

Zrozumieć zachowanie kota…

Warunkiem harmonijnego życia z kotem jest prawidłowa interpretacja jego zachowań. Jak rozumieć najpopularniejsze zachowania kotów?

  • Ocieranie głową lub ogonem o nogi właściciela – znaczenie swojego terytorium oraz wyraz akceptacji i zadowolenia.
  • Dreptanie w jednym miejscu na kolanach właściciela – kot odczuwa przyjemność i wyraża radość (kocięta zachowują się podobnie podczas ssania mleka matki – ugniatanie gruczołu mlekowego pobudza wydzielanie mleka).
  • Turlanie się po podłodze – oznacza podporządkowanie. Tego typu zachowanie występuje tylko przy osobach, które kot darzy pełnym zaufaniem i przy których czuje się bezpiecznie.
  • Poruszanie ogonem – odczuwanie irytacji. Energiczne uderzanie ogonem w trakcie głaskania jest wyrazem niezadowolenia kota. Należy wtedy szybko przerwać pieszczoty, gdyż kot pragnie spokoju.

Sprawdź też, jak zrozumieć mimikę kociej twarzy i pozycje ciała, jakie przyjmuje twój kot.

mimika kotów mowa ciała kotów

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule na temat zachowania kotów.

1074

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij