Koci język, czyli jak rozmawiać z kotem?

Jak zrozumieć zachowanie kota? Czy istnieje sposób na właściwą interpretację mowy ciała kota? Mowa kota, odgłosy przez niego wydawane oraz sposób zachowania mają na celu przekazanie nam (jak i innym kotom) różnych emocji i odczuć pupila. Jak je zrozumieć?

W zależności od tego, czy kot chce być zrozumiany przez ludzi i inne zwierzęta, dostosowuje swoje talenty komunikacyjne do otoczenia. Zachowanie kota to jeden z elementów kociej mowy. Czy potrafisz ją prawidłowo rozszyfrować?

Jak zrozumieć kota?

Kot w domu to prawdziwe komunikacyjne wyzwanie dla właściciela. Jeśli będziesz z nim „rozmawiał”, wkrótce zauważysz rozmaite reakcje na swoje słowa. Oczywiście zwierzę, poza pojedynczymi wyrazami, nie rozumie języka ludzi. Jest jednak bardzo wyczulone na twoją postawę oraz intonację, jest więc w stanie odczytać twoje emocje, a nawet przewidzieć co zrobisz. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zauważysz, że twój kot używa języka ciała, by na wiele subtelnych sposobów wyrażać swoje uczucia.

Kocia ekspresja, czyli zwracaj uwagę na głowę pupila

Mowa ciała kota skupia się przede wszystkim na mimice. Kształt oczu oraz położenie uszu zwierzęcia są cennymi wskazówkami z jego strony. Równie istotne są wąsy i ich ułożenie. Pamiętaj, że ich obcinanie jest bezwzględnie zakazane. Kocie wąsy, inaczej zwane wibrysami, służą pupilowi do odkrywania świata, a także są narzędziem komunikacji z innymi kotami.

Język kota – twój kot komunikuje się za pomocą ciała

Jak interpretować różne zachowanie kota? Dlaczego koty ugniatają łapkami bądź się ocierają? Sprawdź najpopularniejsze sytuacje, które na pozór nic nieznaczące, mogą pomóc ci zrozumieć twojego zwierzaka.

  • Ocieranie się głową lub ogonem o twoje nogi

Kot czuje twoją bliskość i chce „podzielić się” z tobą swoim zapachem (feromonami), które go uspakajają. Ocierając się, pozostawia wydzielinę z feromonami na twoich kostkach. Jest ona produkowana przez gruczoły umieszczone za uszami i pozwala kotu także na oznaczenie swojego terytorium. Nie myl tego zachowania z żądaniem jedzenia, po prostu odwzajemnij jego czułość.

  • Kot ugniata twoje kolana

Dlaczego koty ugniatają? Podobne ruchy wykonywały podczas ssania mleka matki. Poprzez ich powtarzanie dorosłe koty szukają tej samej przyjemności, którą odczuwały w czasie karmienia. Kocięta, które są zbyt wcześnie odstawione od matki, zwykle przedłużają tego typu zachowania, np. ssąc wełnę lub inne tkaniny.

  • Turlanie się po ziemi na twój widok

Kot w ten sposób okazuje posłuszeństwo. Tę pozycje przyjmuje jedynie w stosunku do osób, przy których czuje się całkowicie swobodnie. Jest to akt poddania kojarzony z całkowitą relaksacją. Bądź uważny, jeśli zamierzasz wykorzystać tę okazję do podrapania pupila po brzuchu. Może to odebrać jako zaproszenie do zabawy i próbować złapać twoją rękę z pomocą pazurów.

  • Smaganie ogonem

W przeciwieństwie do psów, u kotów nie jest to oznaką radości. Gest ten wyraża emocje, które nie wróżą nic dobrego. Jeśli pogłaszczesz swojego kota, a ten zacznie smagać ogonem, lepiej od razu przestań. Najprawdopodobniej pieszczota ta nie podoba się pupilowi, który właśnie poprzez smaganie ogonem daje ci to do zrozumienia.

  • Drapanie

Ślady, które kot może pozostawić na meblach, tapetach bądź roślinach są oczywiście niepożądane. Często idą w parze z pryskaniem moczem występującym podczas oznaczania przez kota swojego terytorium. Tego typu złe nawyki może powstrzymać sterylizacja. Jeśli nie chcesz poddawać pupila zabiegowi, postaraj się o drapak, który przyciągnie jego uwagę (w tym celu możesz użyć także kocimiętki). Twój lekarz weterynarii może również zalecić terapię behawioralną.

O tym, jak wybrać drapak dla kota, dowiesz się z poprzedniego artykułu.

Język kotów, czyli jak interpretować odgłosy kota?

Co się dzieje, gdy twój kot miauczy? Dlaczego kot mruczy? Sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze dźwięki wydawane przez twojego pupila.

  • Mruczenie kota

Mruczenie oznacza poddanie i zadowolenie. Kociaki zaczynają mruczeć już podczas pierwszego karmienia, by wyrazić zarówno wielkie zadowolenie, jak i całkowitą zależność od matki. Jeśli twój kot mruczy przy tobie, okazuje ci  całkowite oddanie i przyjemność.

  • Pomruki i syczenie

Zachowując się w ten sposób, twój kot chce cię onieśmielić. Tego typu odgłosy są zwykle używane przez kota w przypadkach agresji i są  z reguły częścią jego strategii obronnej.

  • Miauczenie kota

Istnieje wiele jego typów i każdy z nich posiada swoje znaczenie. Miauczenie kota może wyrażać żądanie, narzekanie, dezorientację, odmowę i wiele więcej. Dzięki obserwacji pupila szybko nauczysz się je rozróżniać.

Chcesz wiedzieć więcej na temat mowy ciała kotów? Sprawdź, jak porozumiewają się koty.

34269

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij