Kleszcze u kota, zakażenia grzybicze, roztocza i pchły

Pchły u kota, kleszcze, roztocza uszne i liszaj obrączkowy to najczęściej występujące pasożyty u kota. Jak usunąć kleszcza kotu? Jaki preparat na pchły dla kota będzie najlepszy? Sprawdź, jak skutecznie poradzić sobie z pasożytami zewnętrznymi u kota.

Pasożyty u kota, choć często bagatelizowane, mogą prowadzić do różnych znacznie poważniejszych schorzeń. Zwykle odpowiedzialne są za choroby skóry, dlatego wymagają specjalnego leczenia. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka. W jaki sposób zapobiegać pasożytom zewnętrznym u kotów? Jakie z nich najczęściej dotykają nasze czworonogi?

Pchły u kota

Jak rozpoznać, że kot ma pchły? Zwierzę zaatakowane przez pchły znacznie częściej i dłużej niż zwykle oddaje się toalecie, tj. liże i gryzie sierść. Pchły u kotów mogą w różny sposób zagrozić ich zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu. Swędząca skóra zwiększa prawdopodobieństwo połykania włosów, co może skutkować tworzeniem się pilobezoarów oraz problemami trawiennymi. Niektóre koty są tak wrażliwe na ukąszenia pcheł, że dochodzi u nich do reakcji alergicznej, a w skutek agresywnego drapania uszkadzają swoją skórę. Stan ten to alergiczne pchle zapaleniem skóry u kota (APZS).

Jak ustrzec kota przed pchłami?

Najlepszym sposobem jest profilaktyka. Pchła płci żeńskiej zaczyna składać jaja w ciągu 36-48 godzin od pierwszego ukąszenia. W ciągu kilku miesięcy swojego życia produkuje ich nawet 2000. W jaki sposób zapobiec takiej sytuacji? Działania prewencyjne polegają na używaniu środków owadobójczych, szczególnie w okresie wiosennym i letnim. Czym się kierować, wybierając insektycyd? Należy pamiętać o trzech głównych kryteriach:

  • efektywność

Najlepszy preparat na pchły dla kotów zabija insekty jeszcze zanim zaczną one składać jaja. Dzięki temu zapobiega rozprzestrzenianiu się jaj pcheł w otoczeniu zwierzęcia.

  • toksyczność

Pamiętaj, by nigdy nie stosować u kotów środka owadobójczego przeznaczonego dla psów. Produkty zawierające substancje z grupy pyretroidów (np. permetryna) mogą być dla nich śmiertelnie trujące.

  • łatwość użycia

Warto wiedzieć, że preparaty na pchły występują pod wieloma postaciami. Niektóre z nich są znacznie łatwiejsze w użyciu od innych. Tak szeroka oferta jest równie pomocna w przypadku, gdy kot cierpi z powodu reakcji alergicznej na dany środek owadobójczy. W tej sytuacji konieczne może okazać się użycie go w innej formie, np. rozpylacza.

Jak wyleczyć kota?

Preparat na pchły należy w odpowiedni sposób podawać kotu. Aplikacja punktowa (kiedy nanosimy środek za pomocą aplikatora lub pipety) umożliwia składnikom aktywnym rozprzestrzenienie się na całą powierzchnię skóry. Sposób ten jest szczególnie polecany dla kotów, które boją się rozpylanych środków, nie lubią kąpieli i noszenia obroży. Należy także pamiętać, że leczenie kota nie ogranicza się jedynie do aplikacji środka czy założenia mu obroży przeciwpchelnej.

W takiej sytuacji nie można zapominać o oczyszczeniu otoczenia kota. Pierwszym krokiem jest dokładne odkurzenie całego domu w celu wyeliminowania większości jaj, larw i poczwarek. Należy upewnić się, że nie pominęliśmy żadnego zakamarka – listew przypodłogowych czy przestrzeni między deskami podłogi. Jeżeli regularnie transportujemy zwierzaka, konieczne będzie także odkurzenie samochodu. Po wszystkim należy wymienić worek w odkurzaczu. Nie można również zapominać o wypraniu wszystkiego, z czym kot ma na co dzień kontakt (legowisko, nakrycia, poduszki, koce, dywaniki, krzesła itp.

Kleszcz u kota – co robić?

Kleszcze to małe pasożyty przenoszące choroby, które (poza nielicznymi przypadkami) kot może złapać jedynie wychodząc poza dom. Z reguły przyczepiają się do szyi i uszu, powodując powstawanie stanów zapalnych tych okolic. Aby uchronić kota przed atakami pasożytów, należy zastosować akarycyd, czyli preparat na kleszcze dla kota. Powstrzyma on pasożyty, które nie będą mogły żywić się krwią kota. W celu uzyskania szerszej informacji na temat środka, należy zwrócić się do lekarza weterynarii.

Szukasz weterynarza godnego zaufania? Sprawdź, gdzie znajdziesz najbliższą lecznicę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

Jak postępować gdy kot ma kleszcza? Musimy pamiętać, że usunięcie kleszcza u kota palcami najprawdopodobniej spowoduje, że jego głowa pozostanie wczepiona w skórę kota, prowadząc do stanu zapalnego. Specjalne przyrządy, które dostępne są w aptekach, pomogą nam bezpiecznie usunąć pasożyta w całości.

Roztocza uszne u kotów

Tego typu przypadłość wywoływana jest przez mikroskopijne roztocza żyjące w kanałach usznych kota. Mogą one powodować bolesne zapalenie ucha. Jeżeli w uszach kota zauważymy dużą ilość ciemnej, cuchnącej woskowiny lub jeśli kot często i intensywnie drapie uszy, prawdopodobnie cierpi z powodu roztoczy. Oczywiście należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Terapia zazwyczaj składa się z dwóch etapów: czyszczenia uszu i aplikacji akarycydu do kanału usznego.

Liszaj obrączkowy u kotów

Ten pasożyt zewnętrzny jest zwykle bardzo odporny, powszechnie występujący i bardzo zaraźliwy. Z reguły dotyczy kotów domowych i określany jest mianem dermatofitozy. Mikroskopijne grzyby zagnieżdżają się u nasady włosa, a choroba przyjmuje najróżniejsze formy: od wypadania dużych obszarów sierści odsłaniających okrągłe zmiany skórne, poprzez matowienie sierści do szorstkiej skóry. Czasem kot nie wykazuje żadnych objawów, za to u siebie możemy zauważyć zmiany skórne w obszarach, które miały kontakt ze zwierzęciem. To wszystko dlatego, że liszaj obrączkowy może przenosić się na człowieka.

Leczenie dermatofitozy u kotów

Persy oraz rasy długowłose są z reguły bardziej narażone na występowanie liszaju, ponieważ ich gęsta sierść stwarza środowisko sprzyjające rozwojowi zarodników. Z tego powodu pierwszym etapem leczenia jest zgolenie sierści kota, dzięki czemu terapia jest bardziej efektywna. Polega ona na stosowaniu zewnętrznych środków grzybobójczych w połączeniu z podawaniem wewnętrznych środków farmakologicznych. Terapia trwa co najmniej 6 tygodni i powinna być kontynuowana przez minimum 2 miesiące po ustąpieniu objawów. Szczegółowych informacji na ten temat powinien udzielić lekarz.

Konieczne będą również stosunkowo drastyczne kroki w celu skutecznego odkażenia otoczenia kota. Należy wyrzucić wszystkie tkaniny, z którymi zwierzę miało kontakt (bądź wyprać je w temperaturze 90°C), umieścić osłony na materiałach nie nadających się do prania, porządnie odkurzyć cały dom, wyrzucając po wszystkim worek odkurzacza.

Pamiętaj, by regularnie sprawdzać stan skóry i sierści swojego kota poprzez częste czesanie i szczotkowanie. Należy wiedzieć, że pasożyty zewnętrzne powinny zostać wyeliminowane, nim stan zapalny doprowadzi do znacznie poważniejszych zmian skórnych.

8672

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij