Kleszcz u psa i kota – jak z nim walczyć?

Kleszcze atakują! Gdzie ich szukać na ciele naszego czworonoga? Dlaczego warto zabezpieczyć naszego psa przed kleszczami i co najważniejsze, jakie groźne choroby przenoszą?

Dlaczego kleszcze są groźne dla naszych zwierząt?

Kleszcze to pajęczaki, które mogą przenosić chorobotwórcze dla zdrowia zwierząt i ludzi drobnoustroje. Jest ich coraz więcej, z roku na rok populacja gwałtownie wzrasta, co jednocześnie powoduje wzrost odsetka kleszczy zarażonych niebezpiecznymi patogenami. Po wtargnięciu na „ gospodarza” tj. psa, kota czy inne zwierzę kleszcz wędruje po ciele szukając ciepłego, wilgotnego obszaru.

Najczęściej są to okolice szyi, karku, pach, czy pachwinTam za pomocą swojego aparatu ssąco-kłującego kleszcz wpija się w delikatną skórę zwierzęcia, wpuszcza do naczyń krwionośnych dwie substancje: znieczulającą i tamującą krwawienie. Następnie zaczyna pobierać krew i tym samym może wprowadzać do organizmu niebezpieczne pasożyty.

Kleszcz u zwierząt – kiedy najczęściej atakuje?

Kleszcze pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. Tym szybciej, im łagodniejsza zima poprzedzająca te miesiące. A im bardziej wilgotne i gorące lato tym dłużej je obserwujemy – nawet do późnej jesieni. Atakują głównie na polanach, w wysokich trawach i w miejscach na obrzeżach lasów, gdzie wspinają się na niewysokie krzewy – tam przyczepione do spodniej części liścia czyhają na swoją „ofiarę”.

Choroby odkleszczowe u psów i kotów

Wśród najczęściej występujących chorób odkleszczowych należy wymienić:

 • babeszjozę,
 • boreliozę,
 • anaplazmozę,
 • hepatozoonozę,
 • odkleszczowe zapalenie mózgu.

Objawy tych chorób w początkowym stadium nierzadko przypominają zwykłe przeziębienie, a brak specyficznych objawów powoduje problemy w ich szybkim rozpoznaniu.

 • Babeszjoza

Nazywana także piroplazmozą, jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. Pierwotniaki te wraz ze śliną kleszcza przekazywane są do krwi zwierzęcia, gdzie rozmnażają się wewnątrz krwinek czerwonych- powodują ich rozpad, a wskutek tego anemię u naszego psa. Zarażeniu mogą ulegać psy i koty w każdym wieku i każdej rasy. Babeszjozę przenoszą kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus), kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus) i kleszcz pospolity (Ixodes ricinus).

Objawy: występują w ciągu kilku dni od chwili ukąszenia przez kleszcza. Jest to apatia, osłabienie, brak apetytu, bladość błon śluzowych, żółtaczka, gorączka. Następnie pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, zmiana jego zabarwienia, niewydolność oddechowa, biegunka, utrata wagi.

 • Borelioza u psa i kota

Nazywana chorobą z Lyme, powodowana przez krętki Borrelia burgdoferi i inne. Przenoszona na człowieka i zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Obecnie szacuje się, że co 3 kleszcz może przenosić boreliozę!

Objawy: w początkowym stadium choroby w miejscu ukąszenia pojawia się krostka, grudka, która z czasem przekształca się w czerwony rozprzestrzeniający się pierścień (rumień wędrujący). Następnie pojawiają się takie objawy jak: gorączka, apatia, brak apetytu, nawrotowe zapalenia stawów z kulawiznami, sztywny chód, wrażliwość na dotyk. Do tego, przy długo nierozpoznanej chorobie, dołączają się zaburzenia wzrokowe i neurologiczne.

 • Psy, koty i anaplazmoza

To choroba, o której do tej pory rzadko mówiło się w Polsce, a która coraz częściej zaczyna atakować nasze zwierzęta. Wywołana jest przez dwa rodzaje mikroorganizmów: Anaplasma phagocytophilum, która atakuje granulocyty oraz Anaplasma platys, która atakuje płytki krwi. Oba gatunki przenoszone są przez kleszcze z rodziny Ixodes.

Objawy: gorączka, apatia, brak apetytu, bolesność mięśni, problemy w chodzeniu, kulawizny. Zaburzenia ze strony układu pokarmowego: biegunki, wymioty. Zaburzenia oddechowe, duszność, kaszel. U niektórych zwierząt mogą wystąpić zaburzenia krzepnięcia krwi, które objawiają się jako spontaniczne krwawienia z nosa, czy krwawy mocz. Objawy mogą się pojawić już w 1-2 tygodnie od kontaktu z zakażonym kleszczem.

 • Europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu

Choroba wirusowa. Wywoływana przez wirusy rodzaju Alphavirus z rodziny Flaviviridae

Objawy: charakterystyczna jest tutaj dwufazowa gorączka i objawy neurologiczne: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, zaburzenia równowagi, bóle kostno-stawowe, porażenia kończyn, silne bóle głowy.

 • Hepatozoonoza

Choroba powodowana przez pierwotniaka z rodzaju Hepatozoon, który może atakować kości, wątrobę, naczynia włosowate mięśnia sercowego. Występuje u psów, rzadziej u kotów. Do zakażenia dochodzi głównie poprzez zjedzenie kleszcza przez próbujące wydobyć je z ciała psy.

Objawy: powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, brak apetytu, krwista biegunka, objawy neurologiczne, przeczulica skóry, matowienie sierści.

Co na kleszcze dla psa i kota?

Poza tymi chorobami istnieje wiele innych przenoszonych przez kleszcze, które na szczęście bardzo rzadko spotyka się w naszym kraju. Zauważa się jednak, że coraz częstsze dalekie podróże naszych podopiecznych powodują, że i u nas zaczynają się pojawiać. Najskuteczniejszą walką z kleszczami jest szeroko pojęta profilaktyka. Polega ona na stosowaniu u naszych zwierząt odpowiedniego preparatu. Na polskim rynku obecne są środki, które mają za zadanie odstraszyć, jak i zabić niebezpieczne pajęczaki.

Mamy do wyboru:

 • Obroże skuteczne do 8 miesięcy
 • Płyny spot on, wylewane na kark działające do 4 tygodni
 • Płyny w aerozolu do spryskiwania po całym ciele
 • Tabletki smakowe skuteczne do 3 miesięcy

Wybór preparatu i skuteczność działania jest cechą indywidualną, dlatego też najlepiej udać się do swojego lekarza weterynarii, on z pewnością zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Na koniec pamiętajmy o jednej prostej zasadzie: LEPIEJ ZABEZPIECZYĆ NIŻ LECZYĆ” -zminimalizujemy wtedy ryzyko zachorowania przez naszego pupila na którąś z chorób odkleszczowych.

1668

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij