Karmienie psa: jak żywić sukę w czasie ciąży i laktacji?

Ciąża i laktacja to dla każdego organizmu nie lada wyzwanie. Również dla suk czas ten jest okresem szczególnym. Przyszła psia matka musi zapewnić sobie i rozwijającemu się w niej potomstwu właściwe warunki. W kontekście żywienia o ciężarnej suce powinniśmy pomyśleć jeszcze przed jej zajściem w ciążę. Należy mieć na uwadze, że suczki niewłaściwie odżywiane mogą mieć kłopoty z zajściem w ciążę, a później: z prawidłowym rozwojem płodów. Pisząc „nieprawidłowo odżywiane” mam na myśli aspekt nie tylko jakościowy, ale również ilościowy i to w szerokim znaczeniu.

Karma dla suki w ciąży – nie za dużo, nie za mało

Niewystarczające żywienie zwierząt karmami niedoborowymi w składniki odżywcze lub po prostu zbyt małe ilości podawanej karmy mogą doprowadzić do rodzenia słabych i drobnych szczeniąt. Takie suki mają także większą skłonność do występowania zaburzeń okresu poporodowego.

Podobnie sprawa ma się w sytuacji, gdy nasza szczodrość nie zna granic i zdecydowanie przesadzamy z ilością karmy podawanej naszemu psu. Przekarmione suki nierzadko wykazują zakłócenia w przebiegu rui. Czasami ruja nie jest zakończona owulacją, co uniemożliwia zapłodnienie. Często u samic z otyłością rozwijają się nieliczne, ale duże płody. Z ich urodzeniem ociężała matka może mieć problem.

Zatem właściwy stopień odżywienia suki jeszcze przed planowaną ciążą jest w stanie zapewnić optymalne warunki do zapłodnienia oraz do rozwoju planowanej ciąży. To jednak nie wyczerpuje tematu żywienia suk spodziewających się potomstwa. Bardzo ważnym elementem tej układanki jest również to, jak przebiega żywienie ciężarnej samicy.

Ciąża u psa: jak żywić sukę na początku ciąży?

Na szczęście, w okresie pierwszych 4-5 tygodni trwania ciąży zapotrzebowanie pokarmowe suki niewiele się zmienia. Można zatem przyjąć, że pierwszy miesiąc ciąży odżywiamy naszą podopieczną w taki sam sposób, jak przed ciążą. Daje nam to dodatkowo czas na potwierdzenie skuteczności krycia. Zmiany w żywieniu suki, która nie jest ciężarna  mogą skutkować rozwinięciem się otyłości.

Druga połowa ciąży – karma dla suk ciężarnych

Dopiero w drugiej połowie ciąży, na skutek szybko rozwijających się płodów, zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze zaczyna wzrastać. Naszym zadaniem jest wówczas stopniowe zwiększanie ilości podawanej karmy o ok. 10% na tydzień (w porównaniu do ilości wyjściowej).

Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym okresie jest zmiana karmy z dotychczasowej na karmę dedykowaną matkom karmiącym i szczeniętom. Wspomniane karmy występują w wersji mokrej i suchej, więc możemy je dobrać do upodobań naszej ciężarnej suki.

Starter MousseSucha karma dla psa Royal Canin Giant Starter Mother & Babydog

Są to też karmy dobrze zbilansowane pod względem wszystkich składników odżywczych potrzebnych ciężarnej suce, więc stosowanie dodatków witaminowo-mineralnych – zwłaszcza preparatów wapniowych – może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.

Samodzielne przygotowanie posiłków dla suki w ciąży – czy warto?

Karmienie suki w ciąży posiłkami samodzielnie przygotowywanymi przez opiekunów wymaga doskonałego przygotowania z zakresu dietetyki weterynaryjnej oraz dużego nakładu czasu i pracy. Należy mieć na uwadze, że składniki używane w takim modelu żywienia mogą w pełni nie zaspokajać zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne.

Wymaga to dodatkowej suplementacji preparatami do tego przeznaczonymi. Ten rodzaj żywienia może być zatem obciążony dużymi błędami i dlatego nie jest on zalecany.

Ile posiłków powinna jeść suka w ciąży?

Rozrastająca się macica uciska na pozostałe narządy jamy brzusznej. Warto więc podzielić dobową ilość podawanej karmy na kilka mniejszych posiłków. Zdecydowanie zapewni to naszej podopiecznej większy komfort funkcjonowania.

Wraz ze zbliżającym się terminem porodu zainteresowanie suki kamą może maleć. Jest to zjawisko naturalne i jednocześnie stanowi jeden z objawów zwiastujących zbliżający się poród.

Po porodzie masa ciała suki odpowiednio żywionej w czasie ciąży niewiele odbiega od tej, którą prezentowała ona przed ciążą. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie trwania ciąży suka nie gromadzi zapasów na okres laktacji.

karma dla suki karmiącej

Żywienie suki po porodzie – karma dla suk karmiących

Wysokie zapotrzebowanie na składniki energetyczne i budulcowe musi znaleźć pokrycie w odpowiedniej diecie i we właściwym jej przyswojeniu przez karmiącą matkę. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór kamy dla suki w czasie laktacji. Pamiętajmy, że w tym okresie suka musi zapewnić składniki odżywcze sobie i swojemu potomstwu.

Jeśli nie zostanie pokryte zapotrzebowanie na składniki odżywcze, mleko wytwarzane w gruczole mlekowym nie będzie dobrej jakości, co przełoży się negatywnie na kondycję i wzrost szczeniąt. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci noworodków.

Niewłaściwe odżywienie maluchów będzie także negatywnie wpływało na rozwój i kondycję ich układu odpornościowego, który w okresie kształtowania się jest bardzo podatny na zaburzenia żywieniowe.

Ocena masy ciała suki karmiącej i szczeniąt

Tak jak w przypadku rozwijającej się ciąży istotne było stopniowe zwiększanie ilości podawanej karmy, tak samo wraz z rozwojem szczeniąt i wzrostem ich zapotrzebowania na pokarm matczyny należy zwiększać dobową ilość pokarmu.

Dobrym sposobem na ocenę tego, czy właściwie odżywiamy karmiącą matkę, jest ocena masy ciała: matki i jej potomstwa.

Właściwie odżywiony organizm suki nie będzie tracił na wadze, a szczenięta – z wyjątkiem początkowej utraty masy ciała, która nie powinna przekraczać 10% w okresie neonatalnym – będą przybierały na wadze.

Tężyczka poporodowa i zaburzenia okresu okołoporodowego

Czasami mimo właściwego programu dietetycznego przed, w trakcie trwania oraz po ciąży i porodzie może dojść do rozwoju niepokojących objawów. Wynikają one np. z niedoboru wapnia w diecie (jak w przypadku tzw. tężyczki poporodowej).

Zdarza się to najczęściej u suk ras małych i miniaturowych, które miały liczne potomstwo. Tego typu problemy należy rozwiązywać wraz z lekarzem weterynarii, gdyż samodzielne „leczenie” zaburzeń okresu okołoporodowego u suk może przynieść przykre konsekwencje.

Właściwe żywienie szczennej suki jest jednym z niezbędnych warunków prawidłowego przebiegu ciąży, porodu i laktacji. Błędy żywieniowe w tych okresach mają znaczący wpływ na rozród psów.

Odpowiednio zbilansowane karmy, podawane we właściwej częstotliwości są w stanie zapewnić optymalny rozwój ciąży oraz nowonarodzonych szczeniąt. Trzeba jednak pamiętać, że suka jedząca suchą karmę powinna mieć stały dostęp do świeżej wody.

9013

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij