Dieta psa seniora rasy małej i miniaturowej

Pies senior (czyli taki, który przekroczył 12. rok życia) należący do małych i miniaturowych ras charakteryzuje się wyraźnie nasilonymi objawami procesu starzenia. Aby opóźnić ich wystąpienie i złagodzić ich przebieg, a co za tym idzie, zapewnić swojemu pupilowi najlepsze zdrowie i optymalny komfort życia, warto podawać mu karmę dostosowaną do jego wieku, wielkości oraz środowiska, w którym żyje.

Małe i miniaturowe rasy psów odznaczają się szczególnymi potrzebami żywieniowymi. Ich wymagania dodatkowo wzrastają wraz z upływem wieku. Jakie karmy dla psów będą najlepsze dla tych najmniejszych przedstawicieli gatunku czworonogów? Czym karmić swojego psa seniora, by zminimalizować objawy upływającego czasu?

Pierwsze oznaki starzenia u psa seniora

Jednymi z najszybciej zauważanych zmian, jakie zachodzą w zachowaniu zwierzęcia wraz z wiekiem, są zwiększona potrzeba snu i spadek aktywności. Oznaki te są wyjątkowo łatwo dostrzegalne, gdyż w okresie szczenięctwa i dorosłości miniaturowe i małe rasy psów charakteryzują się duża energicznością. Warto pamiętać, że zmiana stylu życia zwiększa ryzyko wystąpienia u starzejącego się psa nadwagi, a nawet otyłości. Potęguje je też fakt, że u starszych psów spada tempo metabolizmu, co obniża ich dzienne zapotrzebowanie na energię. Jeśli więc dieta psa nie ulegnie odpowiedniej modyfikacji po 12. roku życia, jest niemal pewne, że w jego organizmie wystąpi dodatni bilans energetyczny.

Z drugiej strony, w przypadku psów seniorów ras miniaturowych i małych występuje także niebezpieczeństwo niedowagi. Osłabienie zmysłów węchu i smaku powoduje u małych psów dużą wybredność, której skutkiem jest wyraźny spadek apetytu. Problem ten może dodatkowo nasilać wrażliwość przewodu pokarmowego, jaka często wynika z dojrzałego wieku. Co istotne, zmiany spowodowane procesem starzenia można zaobserwować nie tylko w zachowaniu psich seniorów, ale także ich wyglądzie zewnętrznym. Widoczne stają się między innymi skutki gorszej kondycji włosa, czyli utrata połysku i szarzenie sierści.

Potrzeby żywieniowe psów seniorów ras miniaturowych i małych

U starszych psów maleje ilość wydzielanej śliny i soków żołądkowych, co prowadzi do upośledzonego wchłaniania składników pokarmowych. Spowolnieniu ulega także motoryka jelit. Aby więc nie przeciążać przewodu pokarmowego zwierzęcia, dzienną dawkę karmy dla psa powyżej 12. roku życia należy podzielić na 3-4 małe posiłki. Jednocześnie, aby uniknąć nadwagi, pożywienie powinno dostarczać seniorowi około 20% mniej kalorii niż przewidywała jego wcześniejsza dieta. Oznacza to, że optymalna kaloryczność karmy dla psa seniora powinna wynosić mniej niż 4000 kcal/kg produktu.

Receptura diety dla psa seniora

Równie istotna co kaloryczność, jest zawartość białka, która – podobnie jak u zwierząt dorosłych – powinna wynosić minimum 18% w karmie suchej. Białko musi się charakteryzować wysoką strawnością i przyswajalnością, które są gwarancją wykorzystania przez organizm odpowiedniej ilości składników odżywczych. Warto rozważyć też zawartość rozpuszczalnych węglowodanów, czyli skrobi (jej udział w diecie zwierzęcia nie powinien przekraczać 50-60%). Jednocześnie ważne jest zwiększenie ilości spożywanego przez psa włókna. Błonnik, który powinien stanowić około 5% składu suchej karmy, normalizuje motorykę przewodu pokarmowego i zapobiega zaparciom, pozwalając tym samym utrzymać optymalną masę ciała psa. Jakie inne składniki powinny znaleźć się w karmie dla małego psa seniora? Do najważniejszych należą:

  • fruktooligosacharydy (FOS), które ulegając fermentacji, obniżają pH treści jelit i sprzyjają rozwojowi korzystnej flory bakteryjnej, która jednocześnie hamuje rozwój szkodliwej flory chorobotwórczej;
  • mannooligosacharydy (MOS), które stymulują układ odpornościowy zwierzęcia, a poprzez zdolność wiązania bakterii patogennych, zapobiegają też powstawaniu biegunek infekcyjnych (zwykle występują one w pożywieniu w postaci wyciągu z drożdży);
  • nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6 i omega-3;
  • przeciwutleniacze (selen, karotenoidy, witamina C i E);
  • odpowiedni stosunek wapnia i fosforu w karmie (poza okresem wzrostu iloraz tych składników powinien mieścić się w przedziale 1,25-1,4);
  • L-karnityna, której niedobór może powodować choroby serca (jest więc niezbędna w diecie seniorów bardzo małych ras, które często zapadają na schorzenia układu sercowego).

Sucha karma dla psa Royal Canin Mini Ageing 12+

Royal Canin, czyli najlepsza karma dla psa seniora

Formuła karm Royal Canin dla psów seniorów ras miniaturowych i małych ma na celu podniesienie komfortu życia zwierzęcia, u którego obserwuje się wyraźne oznaki osłabienia organizmu związanego z zaawansowanym wiekiem. Składy karm Mini Ageing 12+, która opracowana została specjalnie dla małych i miniaturowych ras psów, a także Urban Life Senior S dla psów powyżej 8. roku życia przebywających w środowisku miejskim, sprzyjają regularnej regeneracji organizmu i podniesieniu psiej witalności.

Jest to możliwe między innymi dzięki kompleksowi współdziałających przeciwutleniaczy odpowiedzialnych za skuteczną walkę z przyspieszającymi starzenie wolnymi rodnikami. Przeciwutleniacze dodatkowo wspomagają pracę serca, dlatego też są stosowane w profilaktyce oraz leczeniu występujących w starszym wieku schorzeń sercowo-naczyniowych, zaburzeń na tle nerwowym oraz niektórych nowotworów. Kompleks przeciwutleniaczy chroni również nerki zwierzęcia, a obniżony o średnio 25% poziom fosforu sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu moczowego.

Karma dla psów Royal Canin Urban Life Senior Small

Receptura karmy opracowana specjalnie dla małych i miniaturowych ras psów

Odpowiednie proporcje wapnia i fosforu w karmach dla małych ras psów wpływają na poprawę ogólnej kondycji psa. Karma Royal Canin Mini Ageing 12+ zawiera 0,71% wapnia i 0,5% fosforu, natomiast Urban Life Senior Small – 0,7% wapnia i 0,58% fosforu. Oznacza to, że w karmie Urban Life Senior Small iloraz wapnia i fosforu wynosi 1,21, a w Mini Ageing 12+ – 1,42.

Karmy dla psów seniorów ras małych charakteryzuje również obniżona kaloryczność w porównaniu z produktami dla zwierząt dorosłych. Poziom dostarczanej energii dopasowany jest do zmniejszonego zapotrzebowania energetycznego psa, będącego wynikiem spadku wykazywanej przez niego aktywności. Psu nie grozi więc dodatni bilans energetyczny, a tym samym nadwaga. Zachowaniu odpowiedniej masy ciała sprzyja też zawartość L-karnityny przyspieszającej przemianę materii, która dodatkowo pomaga utrzymać stały poziom masy mięśniowej.

Wysoka smakowitość krokietów Royal Canin

Starszym psom żywionym karmami Royal Canin nie grozi też niedowaga. Mimo że ich zmysł węchu ulega znacznemu osłabieniu, naturalnie aromatyzowane krokiety o specjalnym kształcie trafiają w gusta nawet bardzo wybrednych zwierząt. Dzięki temu, że są miękkie i łatwo się namaczają, nie sprawiają problemów w konsumpcji nawet starzejącym się czworonogom z problemami stomatologicznymi. Ponadto zawierają polifosforan sodu, który chelatuje wapń zawarty w ślinie.

Krokiety redukują więc płytkę nazębną. To ważne, ponieważ psy miniaturowe i małe mają dużą skłonność do jej kumulacji. Oprócz tego krokiety ścierają kamień nazębny w sposób mechaniczny. Składniki karm Royal Canin chronią także układ krwionośny zwierząt. Nienasycone kwasy tłuszczowe EPA-DHA, L-karnityna oraz tauryna zapobiegają zwapnieniu naczyń oraz schorzeniom zastawek. Zawartość kompleksu współdziałających przeciwutleniaczy stanowi dodatkową profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych.

Żywienie psów starszych z problemami trawiennymi

Psy ras miniaturowych i małych mają zwiększoną skłonność do zaparć. Receptura karm opracowanych z myślą o tych najmniejszych czworonogach, skutecznie rozwiązuje ten problem. Dzięki zawartości ryżu, kukurydzy, pulpy buraczanej, pulpy z cykorii, suszonych pomidorów i nasion oraz łusek psyllium, karmy są ważnym źródłem włókna pokarmowego, czyli błonnika. Składnik ten jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit i całego układu pokarmowego. W karmie Mini Ageing 12+ stanowi on 7,5% składu produktu, natomiast w Urban Life Senior Small – 6,5%.

Karma dla starszego psa rasy małej i miniaturowej

Dowiedz się więcej na temat życia małych psów w mieście. Z jakimi zagrożeniami związane jest wychowywanie psa w środowisku miejskim?

Zapobieganie zaparciom to także zasługa białek L.I.P. o ponad 90-procentowej strawności. Usprawniają one pasaż jelitowy, przez co proces wydalania staje się łatwiejszy. Karmy Royal Canin, zgodnie z zaleceniami specjalistów, charakteryzują się wysoką zawartością białka (w karmie Mini Ageing 12+ jest go 26%, a w karmie Urban Life Senior Small – 24%). Składniki karm chronią również wrażliwą skórę psów miniaturowych i małych, zapobiegając szarzeniu sierści. Kwasy tłuszczowe EPA-DHA sprawiają, że kondycja ich włosa wyraźnie się poprawia.

Karmy Royal Canin, czyli najwyższej jakości składniki

Royal Canin dokłada wszelkich starań, aby jakość używanych do produkcji karm surowców i produktów była jak najwyższa. Z tego powodu lista ich dostawców tworzona jest z najwyższą sumiennością według bardzo restrykcyjnych kryteriów. Strawność białek będących składnikiem produktu, musi wynosić przynajmniej 90%, a więc nawet o około 15% więcej niż w przypadku karm innych producentów. Mięso z kolei musi spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące higieny i pochodzić wyłącznie od zwierząt zdrowych.

Przed każdą dostawą nowej partii, jak i na każdym etapie produkcji, surowce są poddawane 80 typom badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych w laboratoriach wewnętrznych i zewnętrznych, w tym spektroskopii odbiciowej w bliskiej podczerwieni (Near Infrared Reflectance Spectroscopy – NIRS). Pozwala ona na szybką analizę parametrów jakości surowców, na przykład zawartości białka, tłuszczu, wody i soli mineralnych w przypadku suszonego mięsa drobiowego. Rocznie tych i innych testów wykonuje się aż 52 tysiące.

Wartość potwierdzona certyfikatami

Podobnie jak w przypadku oddziałów Royal Canin na całym świecie, jakość prowadzonych w fabryce w Niepołomicach badań oraz wdrożonej technologii produkcji została wyróżniona międzynarodowymi certyfikatami. Na uwagę zasługują między innymi:

  • ISO 9001:2008 – potwierdzenie, że firma jest zorientowana na klienta i nastawiona na ciągłe doskonalenie;
  • ISO 14001:2002 – prowadzone procesy produkcyjne spełniają surowe normy ochrony środowiska zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju;
  • ISO 22000:2005 (HACCP) – gwarancja, że Royal Canin skutecznie zarządza czynnikami ryzyka w zakresie bezpieczeństwa żywności podczas procesu produkcyjnego;
  • OHSAS 18001 (międzynarodowy odpowiednik polskiego certyfikatu Systemu Zarządzania BHP) – firma spełnia najwyższe standardy w zakresie produkcji, transportu wewnętrznego i magazynowania karmy wspierającej zdrowe żywienie psów i kotów.

Zgodność działań firmy z wymaganiami ISO 9001 oraz ISO 22000 (HACCP) potwierdza dodatkowo coroczny audyt LRQA (międzynarodowej instytucji certyfikującej zrzeszonej z Lloyd’s Register). W 2014 roku fabryka Royal Canin w Niepołomicach uzyskała w jego wyniku prestiżową notę Excellence (Doskonałość) – najwyższą w ramach pięciostopniowej skali oceny. Oznacza to, że wychodzi ona ponad normy, stając się wzorem do naśladowania dla innych, a tym samym liderem we wdrażaniu najlepszych praktyk i rozwiązań.

Karma dla psa seniora rasy małej i miniaturowej

Czy wiesz, jak dbać o aktywność małego psa seniora?

Karmy polecane przez hodowców i lekarzy weterynarii

Po okresie laboratoryjnego badania receptury danej karmy, w fabryce Royal Canin produkowane są niewielkie ilości danego produktu. Następnie przeprowadzane są wyczerpujące testy pozwalające ustalić, jak zwierzęta reagują na konkretną karmę (zarówno przed, jak i po konsumpcji). Testy prowadzone są w ścisłej współpracy z właścicielami psów, lekarzami weterynarii i hodowcami.

Wszystkie sugestie specjalistów omawiane są podczas kwartalnych spotkań w siedzibie firmowego Centrum Badań i Rozwoju w Aimargues we Francji. Aby dana karma została wprowadzona do produkcji, musi zyskać ich jednoznaczną akceptację. Dzięki temu osoby kupujące produkty Royal Canin dla swoich psów seniorów ras miniaturowych i małych mają pewność, że receptura karm odpowiada na rzeczywiste potrzeby ich pupili. Zyskała bowiem aprobatę specjalistów pracujących z tymi rasami na co dzień.

1658

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij